Ajri i kondicionuar freskon qytetet, por ndryshon edhe klimën

08/07/2019 12:48 PM 0 komente

Kondicioneri u shpik në vitin 1902 nga Willis Carrier dhe ka ndryshuar thellësisht shoqërinë bashkëkohore   Çdo sekondë, në botë, shiten dhjetë kondicionerë. Sipas parashikimeve të International Energy Agency, përhapja e tyre do të vijojë me këtë ritëm edhe për 30 vitet e ardhshme. Nga viti 2000 e deri më sot, numri i tyre është dyfishuar dhe nga sot e deri në vitin 2050, kjo shifër do të trefishohet nga 1,6 miliardë në 5,6 miliardë njësi të instaluara në ndërtesa […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of