AKSHI: Nuk kemi akses në të dhëna sensitive, menaxhohen nga institucionet

28/04/2021 12:13 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) sqaroi se të dhënat sensitive të qytetarëve shkëmbehen në ESB (Enterprise Servise Bus), ose në platformën qeveritare të ndërveprimit, por nuk ruhen as tek AKSHI, as te e-Albania. Sipas AKSHI-t, të dhënat ruhen dhe administrohen nga bazat e të dhënave përkatëse, në kuadër të përmbushjes së detyrimeve ligjore të institucioneve administruese të tyre, sipas aktit të krijimit. e-Albania është një urë e qendërzuar komunikimi midis shtetit dhe qytetarit e biznesit. AKSHI, në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of