Aksionet aziatike drejt rritjes

26/02/2016 9:51 AM 0 komente

Aksionet aziatike pasun rritjen e aksioneve amerikane drejt niveleve më të larta përpara takimit të shefave të financave nga grupi i 20 vendeve, teksa një jen i dobët nxiti kapitalet japoneze.

Indeksi MSCI Asia Pacific u rrit 0.3 për qind në 119.76 në Tokio, drejtuar rritjes 0.1 për qind këtë javë. Indeksi Poor Standard 500 u rrit 1.1 për qind në Neë York të enjten për tu mbyllur në nivelin më të lartë që nga 6 janari dhe nafta bruto amerikane u rrit 2.9 për qind, teksa dështori përhapja e trazirës në kapitalet dështuar.

Topix i Japonisë u rrit 1.1 perqind, me të 33 grupet e industrisë që avancuan teksa jen u tregtua në 113.14 per dollar pasi ra 0.7 perqind të enjten. Kospi fitoi 0.4 perqind.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of