Aksionet aziatike në nivele shumë të ulëta

26/08/2019 9:05 AM 0 komente

Si pasojë e përshkallëzimit të tensioneve tregtare ndërmjet SHBA-së dhe Kinës, aksionet aziatike ranë në nivele shumë të ulëta mëngjesin e kësaj të hëne.

Kështu, indeksi i aksioneve MSCI, jashtë Japonisë, ra me 2.0 për qind.

Indeksi i aksioneve të Nikkeit, N225, ra me 2.17 për qind, në 20,261.04 pikë.

Indeksi i aksioneve të Hong Kongut, Hang Seng, HSI, ra me 1.91 për qind, në 25,680.33 pikë.

Indeksi i aksioneve të Koresë së Jugut, Kospi, KS11, ra me 1.64 për qind, në 1,916.31 pikë.

Indeksi i aksioneve të Shangait ra me 1.17 për qind, duke shkuar në 2,863.57 pikë.

Indeksi i aksioneve Topix të Japonisë ra me mbi 1.7 për qind.

Indeksi i aksioneve kineze CSI 300 ra me 1.2 për qind.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of