Aksionet aziatike pozicionohen për rënien më të madhe në shtatë muaj

27/01/2014 9:31 AM 0 komente

Aksionet aziatike ranë, me indeksin referencë të rajonit drejtuar për humbjen e tij më të thellë që nga qershori, teksa shqetësimi se rimëkëmbja ekonomike botërore po luhatet nxiti investitorët të shisnin aktivet më të rrezikshme .

Indeksi MSCI Asia Pacific ra 2.1 për qind në 134.79 në Tokio, duke zgjeruar rëniet për të katërt ën javë radhazi dhe u drejtua për mbylljen e tij më të ulët që nga 6 shtatori. Indeksi Topix i Japonisë ra 2.8 për qind teksa jen preku nivelin më të lartë në shtatë-javë kundrejt dollarit amerikan. Aksionet botërore ranë me ritmet më të shpejta që nga qershori në 24 janar.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of