Aksionet aziatike rinisin rritjen

18/02/2016 9:50 AM 0 komente

Aksionet aziatike u rritën, duke rifituar rritje e kësaj jave, pasi nafta u rrit së bashku me kapitalet në Hong Kong dhe Japoni.

Indeksi MSCI Asia Pacific kërceu 2.1 për qind në 120.16 në Hong Kong, me kompanitë e mallrave që kryesuan fitimet. Treguesi referencë rajonal është rritur 6.4 përqind gjatë katër ditëve, drejtuar për javën e tij më të mirë që nga viti 2011, pasi ran ë nivelin më të ulët në 3 vjet e gjysëm të premten si pasojë e shqetësimit në lidhje me perspektivën e rritjes për ekonomitë më të mëdha botërore dhe trazirës së naftës. Indeksi Topix fitoi 2.3 përqind, duke fshirë humbjet e së mërkurës.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of