Aksionet aziatike vijojnë në rritje

02/07/2015 9:23 AM 0 komente

Aksionet aziatike u rritën për ditën e tretë radhazi, duke pasuar fitimet në Evropë dhe Amerikë, me një jen më të dobët që mbështet kapitalet në Tokio, ndërsa investitorët prisnin zhvillimet në Greqi dhe të dhënat e punësimit të SHBA.

Indeksi MSCI Asia Pacific fitoi 0.1 për qind në 146.69 në Tokio. Indeksi Topix i Japonisë avancoi 1 për qind pasi jen ra 0.5 për qind të mërkurën. Kontratat e së ardhmes për indeksin FTSE A50 të Kinës fituan 3.3 për qind pasi rregullatorët kinezë të letrave me vlerë zbutën rregullat e tregtisë marxhinale dhe reduktuan taksat e transaksionit të kapitalit në për[jekjen e tyre të fundit për të parandaluar thellimin e mëtejshëm të tregut të tyre pessimist. Indeksi Kospi i Koresë së Jugut u rrit 0.4 perqind. Tregu në Hong Kong rihapet të enjten pas feste.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of