Aksionet europiane rriten, investitorët shpresojnë për më shumë ndihma fiskale

04/03/2020 3:49 PM 0 komente

Aksionet europiane shënojnë rritje këtë të mërkurë ndërsa investitorët shpresojnë që Banka Qendrore Europiane(BQE) dhe qeveritë e Eurozonës do të japin dritën jeshile të masave stimuluese, pasi Rezerva federale Amerikane uli normat e interesit, si një veprim urgjent nga ndikimi i koronavirusit.

50 pikët bazë të shkurtuara të Fed-it ditën e martë ‘zunë ngushtë’ Wall Street, pas ai zmadhoi ndikimin në ekonomi të koronavirusit dhe shkaktoi pikëpyetje mbi efikasitetin e lehtësimit monetar.

Sidoqoftë, tregtarët shohin se ka shanse 90% që BQE do të ulë normat e interesit gjithashtu javët e ardhshme, megjithëse një politikëbërës i bankës qendrore Francois Villeroy de Galhau iu bëri thirrje qeverive për më shumë ndihma fiskale.

Indeksi pan-Europian STOXX 600 u rrit me 1.22%, përfshirë Rio Tinto (RIO.L) dhe Arcelormittal (MT.AS) duke zgjatur rikthimin e tyre nga rëniet e mprehta javën e kaluar.

“Lëvizja e Wall Street dje ishte mjaft joreale,” tha Will James, nënkryetari i kapitalit europian në “Aberdeen Standard Investations”.

Aksionet e kujdesit shëndetësor SXDP u rritën, me Roche Holding AG (ROG.S) duke fituar 1.7% pasi autoritetet kineze shëndetësore thanë se do të përdorin medikamentin e artritit të gjigantit farmaceutik zviceran për të trajtuar disa pacientë me koronavirus në kushte të rënda.

Indeksi i Udhëtimit SXTP shënoi fitime të vogla ndërsa rezervat e hoteleve dhe linjave ajrore vazhduan të binin. Të gjithë indekset kryesore rajonalë u rritën më shumë se 1%.

Gjithashtu edhe aksionet italiane TTMIB u rritën, pasi autoritetet shëndetësore thanë se mund të krijonin një zonë të re të karantinës, si një përpjekje për të kontrolluar shpërthimin e koronavirusit në vend.

Aksionet në Metro (B4B.DE) ranë 3,3% pasi Reuters njoftoi se shpërndarësi amerikan i ushqimit Sysco (SYY.N) ka kontaktuar me një pikë shumice gjermane për një ngarkesë të mundshme.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of