Aksionet evropiane e nisin ditën me ndryshime të lehta

14/04/2016 10:40 AM 0 komente

Aksionet evropiane ndaluan ecurinë e tyre më të gjatë të fitimeve në gjashtë javë teksa Burberry Group Plc udhëhoqi rënie në kompanitë e mallrave luksoze.

Indeksi Stoxx Europe 600 ra më pak se 0.1 për qind në Londër. Treguesi referencë kërceu me ritmet më të shpejta në një muaj dje si pasojë e rritjes në banka dhe optimizmit se ekonomia e Kinës po stabilizohet.

Aksionet u rritën për katër ditët e kaluara, pasi ranë për katër javë,  ecuria më e gjatë që nga 2014. Pasi u rigjallërua prej gati 14 perqind që nga niveli i ulët i 11 shkurtit, Stoxx 600 u tregtua në një gamë të ngushtë muajin e kaluar si pasojë e shqetësimeve të reja rreth perspektivave për rritjen globale.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of