Aksionet zhyten më tej pasi Afrika nën-Sahariane raporton rastin e parë të koronavirusit

28/02/2020 9:05 AM 0 komente

Tregjet e aksioneve aziatike u zhytën më tej ditën e sotme, duke thelluar rrugën globale financiare, pasi një rast i parë konfirmohet në Afrikën nën-Sahariane.

Bursa e Tokios u ul me 3.7% ndërsa Sydney dhe Seul ra me më shumë se 3%. Në Kinë, Shanghai dhe Hong Kong të dy shënuan rënie prej mbi 2.5%.

Kjo vjen pasi tregjet e aksioneve amerikane pësuan humbje masive të enjten. Dow Jones Industrial Average regjistroi rënien më të madhe të pikës një ditore në histori, duke humbur më shumë se 1,190 pikë, shkruan Euronews.

Koronavirusi arrin në Afrikë

Zyrtarët shëndetësorë në Nigeri raportuan rastin e parë pozitiv ndaj virusit, i pari në Afrikën nënsahariane. Një shtetas italian hyri të martën dhe u sëmur ditën tjetër.

Ndërkohë, Afrika e Jugut njoftoi të enjten se do të riatdhesonte qytetarët e Afrikës nga Wuhan “pas disa kërkesave nga familjet e Afrikanëve të Jugut në qytet”. Qeveria tha se 132 nga 199 shtetas të Afrikës së Jugut të vlerësuar në qytetin kinez kanë kërkuar që të fluturojnë në vendin e tyre dhe se ata do të vendosen në karantinë për 21 ditë pas kthimit të tyre.

Rastet e virusit ishin konfirmuar tashmë në vendet e Afrikës së Veriut, përfshirë Egjiptin dhe Algjerinë.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) tha të enjten se bota është në një “pikë vendimtare” në betejën kundër COVID-19. Virusi ka vazhduar të përhapet në vendet e reja, duke spërkatur tregjet globale financiare.

Koronavirusi ka marrë jetën e 54 personave në 44 vende jashtë Kinës dhe ende ka “potencial pandemik”, tha Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus në një konferencë shtypi në Gjenevë.

“Nëse veproni në mënyrë agresive tani mund ta ndaloni këtë virus,” tha ai, duke u kërkuar qeverive në të gjithë botën që të ndjekin këshillat e OBSH-së, duke përgatitur njësi izolimi dhe duke futur kontrolle shëndetësore në kufij.

“Gjëja më e rëndësishme është të qetësoheni dhe të bëni gjërat e duhura,” tha ai.

Dyfishohen rastet në Francë

Rastet e koronavirusit kanë pësuar një rritje të konsiderueshme edhe në Francë, ku vetëm të enjten vendi konfirmoi 38 raste, më shumë se dyfishin e raportuar më parë.

Në Francë, disa raste ishin të lidhura me njerëz që ishin kthyer kohët e fundit nga Italia. Dy të tjerët kohët e fundit ishin rikthyer nga një udhëtim në Egjipt. Një person tjetër është nën kujdesin intensivë në një spital në Lyon.

Koronavirus ‘nuk respekton kufijtë’

OBSH tha që vendet mund të zvogëlojnë ndikimin e COVID-19 nëse “lëvizin me shpejtësi dhe e përmbajnë atë në kontroll.”

“Ne jemi në një pikë vendimtare,” tha Ghebreyesus në Gjenevë, duke thënë se virusi po rritet më shpejt sesa brenda Kinës, ku filloi shpërthimi.

“Çdo shtet duhet të jetë gati për rastin e tij të parë, grupin e tij të parë,” tha ai. “Ky virus nuk respekton kufijtë.”

Ai shtoi: “Ky virus nuk është grip. Me masat e duhura, ai mund të përmbahet. Kjo nuk është një kohë për frikë, kjo është një kohë për të ndërmarrë veprime në kohë për të parandaluar infeksionet dhe për të shpëtuar jetë. Frika dhe paniku nuk ndihmon . ”

Facebook anulon konferencën e zhvilluesve

Facebook tha se do të anulojë F8, konferencën e saj vjetore të zhvilluesve të mbajtur në Kaliforni për shkak të përhapjes së koronavirusit.

“Kjo ishte  një vendim I vështirë për t’u marrë. F8 është një ngjarje tepër e rëndësishme për Facebook dhe është një nga mënyrat tona të preferuara për të festuar me ju nga e gjithë bota, por ne duhet të vëmë në prioritet shëndetin dhe sigurinë e partnerëve tanë të zhvilluesve, punonjësit dhe të gjithë ata që ndihmojnë”, tha Konstantinos Papamiltiadis, drejtori i kompanisë për partneritete në platformë.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of