Aleks Verli Minister jetgjate i financave

22/09/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintAleks Verli u emërua si ministër i Financave në një periudhë të vështirë në optikën e burimeve të mëdha që nevojiteshin për zhvillimin ekonomiko-shoqëror. Gjatë peridhës së tij si ministër i Financave vihet re rritje dhe përmirësim i strukturës së të ardhurave të shtetit. Në vitin 1950 të ardhurat neto të centralizuara (tatimi mbi xhiro) ishin 23% dhe të ardhurat neto të ndërmarrjeve të derdhura në buxhet ishin 3.4%. Në vitin 1971 ato arritën përkatësisht 56.9% dhe 12.3%. Peersonalitet i […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of