AMF: Tregtimi i kriptovalutave pa licencë, sot është i jashtëligjshëm

12/07/2021 9:43 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintQë nga 1 shtatori 2020, ka hyrë në fuqi ligji “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”. Miratimi i këtij ligji e bëri Shqipërinë një nga shtetet e para në botë që rregulloi tregtimin e kriptovalutave, me një kuadër ligjor të posaçëm. Në një prononcim për revistën “Monitor”, Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare (AMF) shprehet se është në fazën e hartimit të akteve nënligjore që do të mundësojnë zbatimin e ligjit dhe licencimin e subjekteve të interesuara. […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of