Anija më e madhe e transportit botëror ende po bllokon tregtinë

29/03/2021 9:51 AM 0 komente

Mbingarkesa e anijeve jashtë portit më të madh të SH.B.A.-së për importet aziatike u përkeqësua nga një javë më parë, duke nxjerrë në pah një sfidë tjetër, teksa anija më e madhe e transportit botëror vazhdon të jetë e bllokuar në Kanalin e Suezit. Prej disa ditësh tashmë, kjo situatë kërcënon të ‘ngatërrojë’ edhe zinxhirët e furnizimit të Evropës.

Një total prej 26 anijeve kontejnerë ishin ankoruar në pritje të shkarkimit në portet binjake të Los Anxhelos dhe Long Beach, Kaliforni, që nga e diela, krahasuar me 20 një javë më parë edhe pse akoma nën kulmin e 40 në fillim të shkurtit, sipas zyrtarëve që monitorojnë trafiku detar në Gjirin San Pedro. 20 të tjerë janë planifikuar të mbërrijnë gjatë tre ditëve të ardhshme, me 14 nga ata që pritet të hedhin spirancën dhe të bashkohen në radhë.

Mesatarja e pritjes për hapësirën e anijes ishte 7.9 ditë, krahasuar me 7.7 ditë një javë më parë, sipas portit të Los Anxhelos. Kjo shifër kishte arritur në 8 ditë në shkurt, që ishte afërsisht trefishi i vonesës mesatare në nëntor.
Pengesa, e cila filloi të formohej në fund të tetorit, ka qenë e vështirë për t’u pastruar për shkak të mungesave të pajisjeve dhe fuqisë punëtore të nevojshme për të trajtuar një valë të paparashikuar të importeve. Kompanitë amerikane po përpiqen të mbushin inventarët pasi konsumatorët blejnë më shumë mallra në internet.

Të kombinuara, portet L.A. dhe Long Beach trajtuan 1.59 milion kontejnerë 20 metra përbrenda në dy muajt e parë të 2021, më shumë se 29% nga i njëjti hapësirë ​​një vit më parë. Marsi është tipikisht një nga muajt më të ngadaltë për importet, por kontenjerët këtë vit vijnë vazhdimisht.

Ndërkohë, përçarjet vetëm mund të përkeqësohen dhe normat e kontejnerëve në mbarë botën mund të qëndrojnë të ngritura në javët e ardhshme ndërsa tregu i mallrave në oqean përpiqet të rregullojë një bllok ku përfshihen rreth 450 anije rreth Kanalit të Suezit, ku një anije ka bllokuar tranzitin në të dy drejtimet që të martën e kaluar.

Nuk është ende e qartë se sa shpejt do të rihapet rruga ujore. Kanali i Suezit lidh detin Mesdhe me detin e Kuq duke ofruar kësisoj rrugën më të shkurtër detare mes Azisë dhe Europës. Çdo vit përmes kësaj rruge detare lundrojnë rreth 18.000 anije. Në vitin 2019 përmes këtij kanali ka qarkulluar rreth 13 përqind e të gjithë volumit të tregtisë botërore.

 

/BLOOMBERG NEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of