Anketa e pagave: Femrat paguhen 6.8% më pak se burrat

16/11/2020 12:02 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNdërmarrjet me mbi 10 punonjës kishin punësuar 422 mijë persona më 2019, me një pagë mesatare mujore bruto 50,735 lekë. Rezultati doli në një anketë që INSTAT realizoi për herë të parë në vitin 2019, “Struktura e të Ardhurave nga Puna në Shqipëri, 2018”, e cila do të përsëritet një herë në katër vjet. Anketa gjeti se, hendeku gjinor në paga është 6,8%. Në numrin e përgjithshëm të të punësuarve me pagë, 50,6% ishin meshkuj dhe 49,4% ishin femra. Sipas […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of