Editorial

Në kurthin e importeve dhe shpresën e turizmit

Për dekada me radhë, Shqipëria i shfrytëzoi në maksimum avantazhet e saj kryesore konkurruese: krahun e lirë të fuqisë punëtore dhe burimet e pasura natyrore. Industria e tekstileve…

“7 Ditë Art”, frymëzim kulturor në Tiranë

Në Tiranë u organizua “Ekspozita 7 Ditë Art”, në datat 20-21 qershor. Në ekspozitë u prezantuan veprat e 16 artistëve nga Shqipëria dhe Kosova. Artistët e pranishëm u shprehën për "Monitor" se ekspozita ishte shumë e suksesshme dhe se pjesa më e madhe e veprave…

Kosova

Gjatë vitit 2023, Kosovën e vizituan mbi 620 mijë qytetarë

Në vitin 2023, numri i vizitorëve, vendas dhe të huaj, ishte 621 mijë e 486, prej tyre 42,4%, ishin vendas dhe 57,5%, të jashtëm. Agjencia e…


Administrata Tatimore u bën thirrje taksive në Kosovë të pajisjen me sisteme fiskale

Administrata Tatimore e Kosovës ka njoftuar të gjithë tatimpaguesit të cilët zhvillojnë aktivitet të taksive, se janë të obliguar…

18/06/2024 2:34 PM

Nga 24 qershori shtohen linjat e fluturimeve Kosovë-Zvicër dhe anasjelltas

Kompania ajrore GP Aviation e emëruar/dezignuar nga Republika e Kosovës fillon fluturimet ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës nga data 24…

17/06/2024 2:15 PM

30 ditë afat, “Trepça” kërkon kthimin e pronave që i ka brenda Kosovës

Ndërmarrja “Trepça”, ka dhënë afat 30 ditë, që organizatat e shoqërisë civile dhe subjektet juridike t’i kthejnë pronat kësaj…

17/06/2024 2:13 PM

Europa

Më në fund, ekonomia e Europës ka filluar të rritet

Ka vetëm një problem me “uljen e butë” të Europës: ekonomia e saj kurrë nuk ka fluturuar me të vërtetë. Ndërsa rritja e Amerikës ka habitur…


Si të merreni me populistët, udhëzues për drejtuesit e kompanive

Bizneset perëndimore po mësojnë si të përshtaten me politika të paqëndrueshme elektorale në mbarë botën, shkruan The Economist  …

21/06/2024 10:00 PM

Santander heq WhatsApp nga telefonat e Bankës Spanjolle të Investimeve

Banco Santander SA, ka hequr softuere popullor të mesazheve, përfshirë WhatsApp nga telefonat, të lëshuar nga kompania për bankierët…

21/06/2024 12:22 PM

BQE u kërkon vendeve të Eurozonës të ulin nivelet e larta të borxhit

Banka Qendrore paralajmëron për sfida fiskale duke përfshirë plakjen e popullsisë, shpenzimet shtesë të mbrojtjes dhe ndryshimet klimatike. Vendet…

20/06/2024 3:06 PM

Rajoni

Gjendja financiare është më e mirë për një të tretën e kroatëve

Gjendja financiare është përgjithësisht më e mirë për rreth një të tretën e kroatëve, dhe të rinjtë tani janë më optimistë se më parë. Siç shkruan…


Kroacia si destinacion për pensionistët. A mund të mësojë nga Portugalia?

Kroacia, më në fund, përfitoi nga viza nomade dixhitale disa vite më parë dhe ishte një sukses. A mund…

30/05/2024 2:52 PM

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e…

15/05/2024 2:00 PM

Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Të Tjera nga Bota

Nafta pritet të vazhdojë javën e dytë të fitimeve, shenjë përmirësimi e kërkesës

Kontratat futures të naftës së papërpunuar ndryshuan pak ditën e sotme, por pritet të rriten për një javë të dytë, mes shenjave të përmirësimit të kërkesës…


Mark Rutte emërohet kreu i NATO-s

Kryeministri holandez Mark Rutte siguroi mbështetjen unanime të anëtarëve të Aleanca e Atlantikut të Veriut (North Atlantic Treaty Organization,…

20/06/2024 3:30 PM

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë ‘magneti i pasurisë’ numër 1 në botë, tregon raporti

Emiratet e Bashkuara Arabe do të jenë ‘magneti’ kryesor i pasurisë në botë për të tretin vit radhazi. Ky…

19/06/2024 4:06 PM

Vendet e pasura planifikojnë të blejnë më shumë ar pavarësisht çmimit rekord

Bankat qendrore të ekonomive të përparuara presin, që pjesa e metalit në rezervat globale të rritet në kurriz të…

18/06/2024 1:27 PM

Makina

Volkswagen synon të rrisë shitjet e makinave elektrike me panele diellore

Shtëpia automobilistike gjermane thotë se kjo do të reduktojë kostot për drejtuesit me rreth 40%, pasi ata do të mund të përdorin energjinë e tepërt diellore…


Tesla pritet të rrisë çmimet e Model 3 në Europë

Kjo vjen për shkak të taksave shtesë të importit, që ka të ngjarë të vendosen për automjetet elektrike të…

14/06/2024 3:09 PM

Volvo do të prezantojë pasaportën e parë në botë për bateritë EV

Thuajse 3 vjet para hyrjes në fuqi të rregullave   Volvo Cars do të prezantojë pasaportën e parë në…

04/06/2024 4:42 PM

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët për të konkurruar rivalët kinezë

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët, për të konkurruar më mirë me rivalët e ashpër…

29/05/2024 4:48 PM

Teknologji

Apple bëhet kompania e parë në botë me vlerë marke 1 trilion dollarë

Sipas raportit BrandZ të Kantar, vlera e Nvidia është trefishuar   Apple është bërë kompania e parë në botë që kalon pragun prej 1 trilion dollarësh…


IDC: Tregu i “wearable” rritet me 8.8% në T I 2024

Por blerësit përqendrohen te modelet më ekonomike   Tregu i pajisjeve wearable e nisi vitin 2024 me rritje të…

10/06/2024 3:31 PM

Nvidia kalon Apple si kompania e dytë me vlerën më të lartë

Vlera e prodhuesit të chip-ave të Inteligjencës Artificiale të Nvidia arriti nivele rekord të mërkurën, duke kapërcyer pragun prej…

06/06/2024 3:58 PM

8 instrumente IA për të rritur biznesin tuaj

Mendoni përtej ChatGPT për këto instrumente të tjera të Inteligjencës Artificiale dhe shihni se cili i përshtatet më mirë…

03/06/2024 4:28 PM

Menaxhim

Si të ndryshoni kulturën e një kompanie

Nëse jeni drejtues apo sipërmarrës dhe dëshironi të ndryshoni kulturën e kompanisë suaj, përqendrohuni në atë që keni bërë në të kaluarën - dhe që nuk…


Tendenca më e re e rikthimit në zyrë

A po ju kërkojnë drejtuesit, që të vini më shpesh në zyrë? Ndërsa kompanitë lëshojnë urdhra për rikthim të…

20/06/2024 1:30 PM

Qytetet më të shtrenjta për emigrantët në 2024

Qendrat më të mëdha financiare të Azisë kanë zënë edhe një herë vendet e para, duke qenë qytetet më…

18/06/2024 2:00 PM

Katër fjali të fuqishme për të fituar besimin e kujtdo në punë

Duke udhëhequr me ndershmëri dhe vërtetësi - dhe me njëfarë praktike - çdokush mund të mësojë, se si të…

16/06/2024 12:00 PM

Sport

Sa vlen Euro 2024, të ardhurat, kostot dhe ndikimi në vendin pritës

Një xhiro të ardhurash thuajse 2.5 miliardë euro, që do të sjellë më shumë se 1 miliard euro në arkat e UEFA dhe në total 331…


Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët…

17/05/2024 12:20 PM

Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Life Style

Këto dy vende europiane së shpejti do të lidhen me një tunel nënujor

Tuneli Fehmarnbelt do të lidhë Danimarkën dhe Gjermaninë nëpërmjet një udhëtimi me tren 7-minutësh. Projektet e transportit po bëhen gjithnjë e më ambicioze. Së pari, ishte…


Destinacionet më të mira për të festuar solsticin e verës në Europë

Teksa kohëzgjatja e ditës arrin maksimumin, Europa po përgatitet të festojë “Midsummer” (mesin e verës). E shënuar në ose…

19/06/2024 1:00 PM

Qytetet më të mira për studentët në 2024-25

Platforma QS Top Universities ka renditur qytetet më të mira studentore në të gjithë botën. Kur bëhet fjalë për…

17/06/2024 5:00 PM

Grand Palais në Paris do të rihapet në kohë për Lojërat Olimpike

Pas një shndërrimi arkitektonik katërvjeçar, Grand Palais është më i bukur se kurrë Që nga çasti kur u ndërtua,…

13/06/2024 11:30 AM