Argumenti për më shumë shpenzime në Kërkim dhe Zhvillim

15/02/2021 12:47 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Vij nga qeveria. Jam këtu për të ndihmuar   Ekonomistët kanë debatuar prej kohësh për më shumë shpenzime nga ana e qeverisë në kërkim dhe zhvillim. Studimi teorik nga Kenneth Arrow në vitet 1960, i bindi kolegët e tij se sektori privat nuk do të siguronte dot sasinë e inovacionit që u duhet ekonomive për të maksimizuar rritjen e tyre. Në mënyrë empirike, në vitet 1950, rastësia e rritjes së shpenzimeve qeveritare në kërkim dhe zhvillim, niveleve të shkëlqyera […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of