Sa të sigurt janë ashensorët që përdorim?

Pjesa më e madhe e ashensorëve që përdoren sot në Shqipëri janë ende të paregjistruar dhe të pacertifikuar. Julian Llupo, Drejtor i Mbikëqyrjes së Produkteve në Inspektoriatin Shtetëror të Mbikëqyrjes së Tregut, vlerëson se janë të paktën 8 mijë ashensorë ende të paregjistruar pranë këtij…

Te Fundit nga Koronavirus

Covid-19 do të bëhet si ftohja e zakonshme

Covid-19 do të bëhet si koronaviruset e tjerë që qarkullojnë gjerësisht dhe shkaktojnë ftohje të zakonshme, ka thënë shkencëtarja me famë botërore, Dame Sarah Gilbert, e…


Pandemia ka ndryshuar përgjithmonë udhëtimet, thotë shefi i AirBnB

Mënyra si njerëzit udhëtojnë ka ndryshuar përgjithmonë për shkak të pandemisë, tha shefi i platformës për strehim, AirBnb. Brian…

22/09/2021 2:18 PM

Nga sot, Suedia ndalon hyrjen për shtetasit e Shqipërisë, Serbisë dhe 4 vendeve të tjera

Duke filluar nga sot, qeveria suedeze ka vendosur të ndalojë hyrjen në vend të të gjithë personave që udhëtojnë…

20/09/2021 10:57 AM

Bota ka nevojë për një hetim të plotë mbi origjinën e Covid-19  

Kina nuk është e interesuar, shkruan The Economist   Dokumentari “Misteri i virusit”, i transmetuar më 12 gusht, tërhoqi…

17/09/2021 10:02 PM

Kosova

Punëtorët që humbën vendet e punës gjatë pandemisë, hapet aplikimi për subvencionimin e pagës

Administrata Tatimore e Kosovës njofton se ka zhvilluar aplikacionin dhe tashmë të punësuarit mund të parashtrojnë kërkesat e tyre për të përfituar nga masa “Mbështetja e…


Në Kosovë hyrja në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo test negativ, nga 27 shtatori

Nga 27 shtatori qytetarët në Kosovë do të mund të hynë në lokale vetëm me certifikatë të vaksinimit apo…

22/09/2021 2:24 PM

Tri ditë reciprocitet. Veriu mbetet i bllokuar, çfarë po ndodh në kufirin Kosovë-Serbi

Qeveria e Kosovës të hënën ka vendosur masë reciprociteti ndaj Serbisë për targat e automjeteve. Sipas vendimit të Qeverisë,…

22/09/2021 11:48 AM

Pakoja e Ringjalljes Ekonomike, punëtorët do t’i marrin nga 50 dhe 100 euro për tre muaj

Të gjithë ata që kanë humbur vendin e punës në Kosovë në kohën të pandemisë dhe që janë punësuar…

21/09/2021 2:00 PM

Europa

Ministrat britanikë arrijnë marrëveshje për prodhimin e CO2 për të lehtësuar pengesat e furnizimit me ushqime

Ministrat britanikë kanë arritur një marrëveshje për të rinisur prodhimin e dioksidit të karbonit (CO2) në një fabrikë në Teesside, si një përpjekje për të lehtësuar…


Udhëheqësi i ardhshëm i Gjermanisë do të jetë vendimtar për ekonominë e vendit

Me largimin e kancelares gjermane Angela Merkel pas zgjedhjeve të ardhshme federale të dielën, përparësitë e vendit mund të…

21/09/2021 3:44 PM

KFC, Nando’s, Greggs, Costa: Restorantet britanike paralajmërojnë klientët për mungesat ushqimore

Supermarketet dhe restorantet e mëdha në Mbretërinë e Bashkuar po paralajmërojnë klientët për mungesat ushqimore për shkak të krizës…

21/09/2021 11:18 AM

Pas Merkelit, Franca mund të tentojë të rrëzojë Gjermaninë si “superfuqia” e Europës

Pasi kancelarja gjermane Angela Merkel të largohet nga detyra pas zgjedhjeve të ardhshme të vendit, shumë ekspertë politikë do…

20/09/2021 12:44 PM

Rajoni

Kroaci/ Rritja më e lartë tremujore e PBB-së që nga 1996 

Prodhimi i Brendshëm Bruto i Kroacisë (PBB) u rrit me 16.1% në tremujorin e dytë të vitit 2021, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit…


Paga minimale mund të rritet sërish në Greqi

Parashikimi për norma më të larta të rritjes ekonomike në Greqi ka krijuar edhe skenarë të rritjes së pagës…

20/09/2021 12:21 PM

Plani nga Rio Tinto për ndërtimin e minierës së madhe të litiumit shkakton protesta në Serbi

Pas 4 vjetësh, fushat në luginën e lumit Jadar në Serbinë Perëndimore, ku Djorjde Kapetanovic mbjell misër dhe sojë…

18/09/2021 10:11 PM

Gjallërohet ekonomia në rajon, bashkë me të edhe çmimet

Vendet e rajonit kanë shënuar përmirësim të aktivitetit ekonomik dhe rritje të çmimeve të konsumit, sipas një raporti të…

18/09/2021 10:06 PM

Te Tjera nga Bota

OBSH: Ndotja e ajrit është edhe më e rëndë se ç’mendohej, rreth 7 mln njerëz vdesin çdo vit para kohe

Ndotja e ajrit është edhe më e rrezikshme nga sa mendohej më parë, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Rreth shtatë milionë njerëz vdesin çdo…


OECD ul parashikimin, ekonomia globale do të rritet 5.7% këtë vit

Ekonomia globale është në rrugën e duhur për t’iu rikthyer rritjes me shpejtësi, por është ende shumë herët që…

21/09/2021 12:16 PM

Largimi i Amerikës nga Afganistani do të nxisë xhihadistët në të gjithë botën

Edhe nëse talebanët nuk i ndihmojnë luftëtarët e tjerë ekstremistë, thjesht suksesi i tyre është një frymëzim, shkruan The…

17/09/2021 10:00 PM

Borxhi global po i afrohet shpejt rekordit prej 300 trilion dollarësh

Borxhi global arriti një rekord të ri prej afro 300 trilionë dollarë në tremujorin e dytë, por raporti i…

17/09/2021 11:57 AM

Makina

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo nuk shkakton ndonjë impresion të madh. Në…


AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

NJË KAMPIONAT SHUMË KORREKT

Kategoria e re e shpikur nga Alejandro Agag interpreton shpirtin e kohës: SUV me bateri, faza përgjatë skenarëve natyrorë…

06/09/2021 8:58 PM

BMW X1 XDRIVE25E

Merr makinën më të vogël sportive të Monacos me motor benzine, shtoi një motor elektrik dhe një bateri 10…

06/09/2021 8:56 PM

Teknologji

Një startup holandeze mbledh 110 mln dollarë për të krijuar makinën e parë diellore në botë

Në vitin 2019, prezantoi zyrtarisht makinën elektrike One, brenda një teatri rrotullues holandez. Eventi u zhvillua mbrëmjen vonë, në fund të të cilit, rrezet e para…


BE prezanton propozimin për rikarikues universal

Komisioni Europian do të prezantojë të enjten, më 23 shtator, një propozim legjislativ për krijimin e një rikarikuesi universal…

22/09/2021 6:54 PM

Kina “hipotekon” 6G me 40% të patentave

Kjo u zbulua në një hulumtim të Nikkei. Huawei është kompania që ka paraqitur numrin më të madh të…

21/09/2021 4:45 PM

TikTok, nën hetim në Europë për mënyrën se si i trajton të dhënat e fëmijëve

Hetimi është në duart e Garantuesit të Privatësisë në Irlandë, i cili do të shohë qartë trajtimin e informacioneve…

20/09/2021 3:12 PM

Menaxhim

Si të ndryshoni karrierë, një udhëzues hap pas hapi

Ndryshimi i karrierës është një detyrë e vështirë, por ai gjithashtu mund të jetë i mirë për ju, si profesionalisht, ashtu edhe personalisht. Nëse dëshironi të…


7 gjëra që nuk na mungojnë aspak nga ambienti i punës

Po përpiqeni të fshihni filxhanin e kafesë, ndërsa uleni me nxitim në tryezën e punës 10 minuta me vonesë?…

21/09/2021 1:38 PM

“Pse nuk jam përpjekur më të dal jashtë zonës së komfortit në mjedisin e punës”

Në një kohë kur jeta personale është ndërthurur me atë profesionale, është më e rëndësishme se kurrë që të…

20/09/2021 4:14 PM

Covid dhe rasti i çuditshëm i kolegëve fantazmë – Të punësuar dhe të pushuar, pa takuar askënd

Ata që nisin një punë të re gjatë pandemisë, shpesh i shohin kolegët vetëm online. Ky është një fenomen…

17/09/2021 3:24 PM

Sport

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester United, ylli portugez u bë lojtari me…


Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Emma Raducanu do të fitojë 2.5 mln $ për suksesin e saj në U.S. Open

Shifra është 8 herë më shumë se fitimet e mëparshme në karrierë   Kampionia adoleshente e tenisit, Emma Raducanu,…

14/09/2021 5:41 PM

FIFA: Të ardhurat nga transferimet, rënie me 2.08 mld $ krahasuar me me rekordin e 2019-s

Me futbollistët e transferuar që po përshtaten te klubet e reja për sezonin e ardhshëm, FIFA publikoi raportin International…

13/09/2021 5:18 PM

Life Style

Turizmi i masës në Venecia e ka bërë të vështirë për vendasit të blejnë shtëpi

Në vitet e fundit, Venecia ka tërhequr vëmendjen sepse është një nga ato qytete europiane ku ndryshimi i klimës është bërë një realitet i pashmangshëm. Përmbytjet…


Finlanda, Suedia dhe katër vende të tjera ku dielli nuk perëndon kurrë

Shtetet europiane si Finlanda dhe Suedia, janë pjesë e gjashtë vendeve ku dielli nuk perëndon kurrë, për një periudhë…

22/09/2021 5:42 PM

Peizazhet natyrore më të bukura të Europës

A jeni të lodhur nga zhurma e jetës së përditshme dhe keni dëshirë të shkoni për pushime larg, në…

21/09/2021 1:58 PM

Ain Dubai, si u ndërtua rrota më e madhe e vëzhgimit në botë

Në një qytet të mbushur me superlativa, është shtuar struktura më e re në listën e gjatë të ndërtesave…

17/09/2021 3:33 PM