Editorial

Nga shteti nuk presim lëmoshë, por që të bëjë punën e tij

Të enjten, një pallat 10-katësh në Tiranë u përfshi nga flakët. Për fat të mirë, zjarri nuk shkaktoi dëme në njerëz, por dëmet materiale në disa apartamente dhe…

Një pasqyrë e sezonit veror 2023

Sezoni veror zyrtar konsiderohet i përfunduar, ndonëse moti premton një vjeshtë shumë të favorshme për pushime. Vera 2023 pati numrin më të lartë të turistëve që vizituan vendin tonë. Le të bëjmë një përmbledhje në "Monitor Brief Insight" se si shkoi ky sezon veror dhe…

Kosova

Kosova dhe Maqedonia e Veriut me pika të përbashkëta kufitare

Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë firmosur të hënën marrëveshjen për themelimin e pikave të përbashkëta kufitare. Republika e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë së Veriut…


Qytetarët e Kosovës për një vit shpenzuan mbi 4 milionë euro për viza

Statistikat e Shengenit tregojnë se 121 mijë e 97 aplikime për viza janë paraqitur nga shtetasit e Kosovës në…

15/09/2023 4:49 PM

Amerika ka investuar mbi 2 miliardë dollarë në Kosovë që nga viti 1999

 Prej vitit 1999, SHBA-ja ka investuar më shumë se 2 miliardë dollarë në Kosovë për të çuar përpara qëllimet…

15/09/2023 2:00 PM

Mbi 60 për qind e qytetarëve thonë se nafta nuk është cilësore në Kosovë

Më shumë se 60 për qind e qytetarëve të Kosovës mendojnë se cilësia e naftës nuk është aspak e…

14/09/2023 1:52 PM

Europa

Banka e Anglisë dhe FED mbajnë të pandryshuara normat e interesit

Ashtu siç pritej, Banka e Anglisë la të pandryshuar normat e interesit në 5.25%. Vendimi vjen një ditë pasi shifrat e Zyrës së Statistikave Kombëtare (ONS)…


Pothuajse të gjithë në Europë po thithin ajër toksik; Maqedonia e Veriut më e ndotura, në Shqipëri niveli i ndotjes dyfish më i lartë se limitet e OBSH

Europa po përballet me një “krizë të rëndë të shëndetit publik”, me pothuajse të gjithë njerëzve në kontinent jetojnë…

20/09/2023 3:15 PM

Pse Hungaria është shteti me inflacionin më të lartë në BE? Inflacioni si një tipar “Hungaricum”

Nga Les Nemethy, CEO Euro-Phoenix M&A Advisors, ish-bankier në Bankën Botërore, dhe Dr. Peter Akos Bod, profesor i ekonomisë…

16/09/2023 10:02 PM

Zbutja e kaosit të motit

Gara e kompanive të mëdha teknologjike për të përmirësuar parashikimin e motit. Kompanitë private dhe Inteligjenca Artificiale po shndërrojnë…

16/09/2023 10:00 PM

Rajoni

Borxhi publik në Serbi rritet me mbi 20 miliardë euro

Në dhjetë vitet e fundit, borxhi publik i Serbisë është dyfishuar, duke u rritur me mbi 20 miliardë euro. Opozita është kritike ndaj qeverisë dhe huamarrjes…


10% e ekonomisë do të mbështetet nga industria e udhëtimeve dhe turizmit në Bullgari

Deri në vitin 2033, udhëtimet dhe turizmi pritet të rriten aq shumë në Bullgari, sa që 10% e ekonomisë…

28/08/2023 3:41 PM

Turqia rrit normën e interesit në 25%, në përpjekje për të zbutur inflacionin

Turqia befason me rritjen më të madhe se sa pritej të normës së interesit në 25% në përpjekje për…

24/08/2023 2:45 PM

Punëtorët e Maqedonisë së Veriut shkojnë në Kroaci për punë sezonale 

Kroacia po bëhet një vend gjithnjë e më tërheqës për maqedonasit që kërkojnë punë sezonale, ndërsa vendi që së…

23/08/2023 3:27 PM

Të Tjera nga Bota

IIF: Borxhi global arrin në 307 trilionë dollarë në tremujorin e dytë

Borxhi global arriti një rekord të ri në tremujorin e dytë, në 307 trilionë dollarë, pavarësisht rritjes së normave të interesit që frenojnë kredinë bankare. Huamarrësit…


Çmimi i naftës bie me më shumë se 1 dollar përpara vendimit të FED për normat e interesit

Çmimet e naftës ranë me më shumë se 1 dollar të mërkurën përpara vendimit të Rezervës Federale të SHBA-së…

20/09/2023 12:11 PM

Gara e çipave

Amerika po ndërton fabrika të çipave. Tani duhet të gjejë punëtorë. Fabrikat e prodhimit të çipave do të vënë…

15/09/2023 10:00 PM

Samiti G20, prezantohet projekti hekurudhor dhe detar që lidh Indinë me Lindjen e Mesme dhe Europën

Një korridor hekurudhor dhe transportit detar miliarda dollarësh që lidh Indinë, Lindjen e Mesme dhe Europën u prezantua në…

11/09/2023 10:16 AM

Makina

Kompania kineze Nio prezanton smartphone i zhvilluar për t’u përdorur te makinat e saj elektrike

Kompania kineze Nio prezantoi sot një smartphone të nivelit të lartë, i projektuar që të përdoret me makinat e tij elektrike, duke reklamuar një sërë funksionesh…


BE nis hetim mbi “përmbytjen” e makinave elektrike kineze

Komisioni Europian nisi dje një hetim mbi mundësinë për të vënë tarifa ndëshkuese për të mbrojtur prodhuesit e Bashkimit…

14/09/2023 5:02 PM

Volkswagen, gati për ndalimin e makinave me karburante fosile në Europë në vitin 2035

Volkswagen është gati për ndalimin e shitjes së makinave me motor me djegie të brendshme në Europë në vitin…

04/09/2023 3:22 PM

Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 15% në korrik

Makinat elektrike përfaqësojnë thuajse 61% të shitjeve   Shitjet e automjeteve të reja në Europë u rritën me 15.2%…

31/08/2023 4:49 PM

Art

“Britmat pa zë” të Mikel Temo

Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

29/05/2023 3:44 PM

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Si ndikon koha e kaluar para telefonave te gjumi dhe shëndeti mendor i adoleshentëve

Privimi i gjumit mund të sjellë pasoja të rënda si rezultate të dobëta në shkollë e probleme në shëndetin mendor   Me fillimin e vitit të…


Apple prezanton iPhone 15 dhe 15 Plus

Risitë - Ishulli Dinamik, ngjyra të reja dhe porta USB-C   iPhone 15 mbërriti. Kompania Apple, me seli në…

12/09/2023 10:37 PM

Ky model i IA mund të ndihmojë në parandalimin deri në 76% të zjarreve

“Vetëm Inteligjenca Artificiale është mjaftueshëm e aftë të bëjë parashikime që mund të përdoren për diçka kaq komplekse si…

11/09/2023 1:29 PM

Apple po shpenzon “miliona dollarë në ditë” për të trajnuar Inteligjencën Artificiale

Sipas një raporti të ri të The Information, Apple po investon miliona dollarë në ditë tek Inteligjenca Artificiale. Kompania…

07/09/2023 4:51 PM

Menaxhim

Pse jeni cilësuar “i mbikualifikuar” për një punë?

Shumëkush, në një intervistë pune mund të ketë dëgjuar cilësimin se është “i mbikualifikuar” për atë pozicion pune. Më poshtë janë arsyet më të shpeshta pse…


Si të negocioni për çdo gjë në punë

Për shumë njerëz, negocimi është i sikletshëm. Por një shprehje e vjetër është e vërtetë – nuk do ta…

13/09/2023 4:34 PM

Dy teknika që do t’ju ndihmojnë të jeni produktiv gjithë ditën

Pjesa më e madhe prej nesh do të dëshironin të ishin më të fokusuar dhe më produktivë gjatë ditës.…

04/09/2023 4:12 PM

Qytetet më të mira për punonjësit në distancë dhe ata hibridë

Puna gjatë pushimeve ka shpërthyer me popullaritetin e punës në distancë dhe asaj hibride. Nëse doni të bëni “workcation”*…

31/08/2023 3:07 PM

Sport

Klasifikimi / Trajnerët që i kanë bërë klubet të shpenzojnë më shumë

Pep Guardiola është trajneri i cili gjatë karrierës së tij ka bërë që klubet e tij të shpenzojnë më shumë, duke nisur me Barcelonën, e më…


Raporti i FIFA / Rekord transferimesh dhe një tjetër merkato rekord për agjentët e lojtarëve

FIFA publikoi Raportin International Transfer Snapshot për merkaton e mesvitit 2023, që tregon një rekord historik prej 7.36 miliardë…

11/09/2023 4:27 PM

Kupa e Botës së Regbi 2023 – Sa e qëndrueshme do të jetë nga pikëpamja mjedisore?

Edicioni 2023 i Kupës së Botës së Regbi – i cili do të zhvillohet në Francë, nis sot më…

08/09/2023 3:34 PM

UEFA u mbyll derën sauditëve në Champions. “Lejohen vetëm klube europiane”

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, diskutoi mbi situatën aktuale të futbollit, duke u përqendruar në veçanti te kampionati në…

31/08/2023 4:03 PM

Life Style

Hotelet më të mira në botë për vitin 2023

21 prej tyre ndodhen në Europë   Publikohet renditja e 50 hoteleve më të mira në botë (World’s 50 Best Hotels), e cila vlerëson hotelet në…


5 kuriozitete mbi Oktoberfest, festa e birrës më e madhe në botë

Oktoberfest i famshëm në Mynih, në Gjermani, nisi në vitin 1810, për të festuar martesën e princit të kurorës…

15/09/2023 4:20 PM

A po reziston kinemaja

Ndërsa kinemaja ofron një përvojë klasike me magjinë e ekranit të madh, platformat “streaming” përdorin teknologjinë dhe fleksibilitetin për…

09/09/2023 10:04 PM

Destinacionet më të qëndrueshme të udhëtimit në botë në vitin 2023

Udhëtimet, sado të bukura dhe transformuese që mund të jenë, shpesh sjellin një gjurmë të rëndë në mjedis. Nga…

07/09/2023 4:16 PM