Editorial

Kush e ka fajin për pagat e ulëta?!

Ditët e fundit jemi bërë dëshmitarë të disa ngjarjeve të rënda, që kanë dominuar lajmet dhe diskutimet në një pjesë të opinionit publik. Nga vrasja e një gruaje…

Vjosa Park Kombëtar, po tani?

Lumi Vjosa, i gjendur në mes të shumë diskutimeve vitet e fundit, u shpall Park Kombëtar para pak ditësh. Çfarë do të thotë kjo për turizmin shqiptar? Për këtë çështje kemi ftuar të na flasë në "Monitor Brief Insight", Blerina Ago, eksperte turizmi.

Kosova

Kosova importoi miliona euro mallra nga pesë shtetet që s’e kanë njohur

Banka Qendrore Kosovës ka treguar se vetëm në janar të këtij viti, importi nga pesë vendet që nuk e kanë njohur Kosovën ishte mbi 26 milionë…


Kosova pranon 67.5 milionë euro nga BE-ja për energjinë

Thesari i Kosovës ka pranuar transhin e parë 67.5 milionë euro nga Bashkimi Europian, nga 75 milionë sa është…

17/03/2023 12:57 PM

Mbi 5 miliardë euro borxh, qytetarët e Kosovës marrin kredi për konsum e blerje të shtëpive

Qytetarët e Kosovës aktualisht kanë borxh në banka mbi 5 miliardë euro. Ndërsa, bëhet me dije se kreditë qytetarët…

16/03/2023 3:48 PM

Trazirat globale dhe mungesa e Bordit, rrezikohen miliarda euro në Trustin e Kosovës

Efektet e krizës në tregjet financiare ndërkombëtare, duket se i kanë prekur edhe mjetet e investuara jashtë të Trustit…

16/03/2023 12:00 PM

Europa

Sistemi bankar në Mbretërinë e Bashkuar “i sigurt” pas shpëtimit të Credit Suisse

Banka qendrore e Mbretërisë së Bashkuar, ka thënë se bankat janë "të sigurta", pasi rregullatorët ranë dakord për një marrëveshje shpëtimi për Credit Suisse, që synon…


Si u ndikua Europa Juglindore nga pushtimi rus i Ukrainës

Pushtimi rus i Ukrainës pati ndikim të madh në të gjitha vendet e rajonit. DW shqyrton më në thellësi…

18/03/2023 10:04 PM

Fati i Ukrainës do të përcaktojë autoritetin e Perëndimit në botë

Një pushtim revanshist është kthyer në një betejë ideologjike, shkruan The Economist   Zyrat e Shtabit Suprem të Fuqive…

18/03/2023 10:02 PM

Bizneset në Mbretërinë e Bashkuar kërkojnë një strehë të sigurt për paratë e tyre pas kolapsit së SVB

Barclays ka parë një rritje të kërkesave për të kaluar ose hapur llogari biznesi   Bankat britanike po hasen…

17/03/2023 1:01 PM

Rajoni

Serbi, granti më i madh nga BE për rinovimin hekurudhor Beograd-Nish

Serbia do të marrë një ndihmë prej 600 milion eurosh nga BE-ja, për rindërtimin prej rreth 2.2 miliardë eurosh, të lidhjes hekurudhore Beograd-Nish 230 km, e…


Bullgari, BE zbeh shpresat për t’u bashkuar me Eurozonën përpara vitit 2025

Një zyrtar i lartë i Bashkimit Europian, uli aspiratat e Bullgarisë për një adoptim të shpejtë të monedhës Euro,…

17/03/2023 10:10 PM

Greqia do të rrisë sërish pagën minimale nga 1 Prilli, shkon në 780 euro

Qeveria greke do të rrisë sërish pagën minimale, nga 1 Prilli, rritja e tretë në më shumë se një…

17/03/2023 2:26 PM

Bullgari/ Shkalla e papunësisë bie në tremujorin e katërt 

Norma e papunësisë në Bullgari ra me 0.6 pikë përqindje në bazë vjetore në tremujorin e fundit të vitit…

15/03/2023 3:10 PM

Të Tjera nga Bota

Raporti i ashpër i OKB-së për klimën – “Bota po ecën mbi një shtresë të hollë akulli”

Njerëzimi ka ende një shans, të fundit, për të parandaluar dëmet më të këqija të ndryshimeve klimatike në të ardhmen, tha të hënën një panel i…


Inflacioni, një rrugë e vështirë përpara

Shumë investitorë mendojnë se inflacioni është nën kontroll. Kjo nuk është e sigurt. Tregjet e shtrënguara të punës tregojnë…

18/03/2023 10:00 PM

OECD: Bankat qendrore duhet të mbajnë normat e interesit të larta për të luftuar inflacionin

Organizata tha gjithashtu se Britania e Madhe do të jetë vetëm ekonomia e G20-ës, përveç Rusisë, që do të…

17/03/2023 3:45 PM

Kërkesa globale për ujë të freskët do të tejkalojë furnizimin me 40% deri në vitin 2030

Bota po përballet me një krizë të afërt të ujit të pastër. Kërkesa pritet të tejkalojë furnizimin me ujë…

17/03/2023 2:03 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

E ardhmja pa makina

Në këtë qytet suedez, tuneli për biçikleta më i gjatë në Europë synon të reduktojë trafikun   Qyteti norvegjez Bergen po përgatitet të hapë tunelin për…


BE e shtyn votimin për ndalimin e makinave me motor me djegie të brendshme

Pas kundërshtimit gjerman...   Vendet e Bashkimit Europian shtynë votimin e parashikuar javën e ardhshme mbi ligjin historik të…

03/03/2023 3:00 PM

Makinat e Mercedes-Benz do të kenë “superkompjuterë”

Zbulohet marrëveshja me Google   Mercedes-Benz deklaroi të mërkurën se nënshkroi një marrëveshje me Google për navigimin, e cila…

23/02/2023 5:20 PM

Toyota pranon kërkesat e sindikatave për rritjen më të madhe të pagave në dy dekada

Toyota Motor Corp (7203.T), shtëpia më e madhe automobilistike në botë, tha ditën e mërkurë, se do të pranojë…

22/02/2023 3:44 PM

Art

Lajme TIRART / Punime nga Idriz Balani

Idriz Balani është një nga emrat e njohur të artistëve që iu bashkua panairit të arteve pamore TIRART. Skulptori i njohur ekspozoi në panair 7 punime…


Lajme TIRART / Punime nga Bertrand Shijaku

Bertrand Shijaku është një nga artistët e shumtë që mori pjesë në TIRART, panairi i parë i arteve pamore…

17/03/2023 3:20 PM

Lajme TIRART / Punime nga Helidon Haliti

Në Panairin e parë të Arteve Pamore në Shqipëri u mblodhën shumë artistë të mirënjohur, të rinj dhe artistë…

16/03/2023 2:42 PM

Lajme TIRART / Punime nga Robert Përmeti

Piktori Robert Përmeti ishte një nga artistët, i cili mori pjesë në panairin TIRART. Artisti u prezantua me 4…

15/03/2023 4:17 PM

Teknologji

Gjithë qeveritë që kanë ndaluar TikTok, a do t’i mbijetojë kësaj vale ndalimesh?

Lajme të këqija për TikTok. Në muajt e fundit, shqetësimi mbi kontrollin kinez të platformës është rritur shpejt, edhe jashtë SHBA-së, vendi i parë i cili…


Meta do të shkurtojë 10,000 vende pune në raundin e dytë të pushimeve nga puna

Meta Platforms (META.O), kompania mëmë e Facebook, tha ditën e martë, se do të shkurtojë 10,000 vende pune këtë…

15/03/2023 3:31 PM

Apple do të prezantojë aplikacionin e ri të muzikës klasike më 28 mars

Apple Music Classical do të mund të shkarkohet nga App Store më 28 mars dhe do të ketë pesë…

14/03/2023 1:10 PM

Ndikimi i 5G te shëndeti

Për të vlerësuar ndikimet e mundshme që shkaktohen nga fushat elektromagnetike, të cilat i atribuohen 5G, po kryhet një…

13/03/2023 4:37 PM

Menaxhim

5 mënyra për t’u dalluar në punë

Për të ecur përpara në karrierë, njerëzit duhet të dinë se kush jeni dhe çfarë jeni në gjendje të bëni. Por kjo është e pamundur të…


Tre sekrete udhëheqje nga fituesit e çmimit “Nobel”

Nëse qëllimet tuaja të udhëheqjes përfshijnë inovacionin, veçantinë dhe arritjen e rezultateve novatore, nuk ka shembuj më të mirë…

20/03/2023 1:45 PM

Keni dëgjuar për javën e punës 4-ditore, por ç’mund të themi periudhën e punës 9-ditore?

Ju mund të keni dëgjuar për javën e punës katërditore, ku punonjësit punojnë vetëm katër, nga pesë ditët e…

19/03/2023 11:01 AM

Si të dalloni kur pyetjet personale në një intervistë pune e kalojnë kufirin

Në një intervistë pune, shumëkush mund të pyetet për të treguar për një rast kur janë përballur me stres…

17/03/2023 1:00 PM

Sport

Nga futbolli te Federer, kolapsi i Credit Suisse rëndon edhe në sport

Credit Suisse ka luajtur gjithmonë një rol të rëndësishëm në sportin zviceran. Një panoramë se sa e varur është skena sportive lokale nga milionat e CS…


50 sportistët më të paguar të të gjitha kohërave

Cilët janë 50 atletët më të paguar të të gjitha kohërave? Faqja e specializuar Sportico përpiloi klasifikimin e 50…

07/03/2023 2:01 PM

Lasry shet pjesën e aksioneve të Bucks, vlerësimi i dytë më i lartë në NBA

Marc Lasry, bashkëpronar i Milwaukee Bucks, ka arritur një marrëveshje për të shitur pjesën e tij të aksioneve te…

27/02/2023 5:18 PM

Stadiumi i West Ham do të mbulohet me “një membranë diellore”

West Ham do të bëhet i gjelbër. Çatia e stadiumit të Londrës, shtëpi e skuadrës së futbollit, do të…

24/02/2023 2:00 PM

Life Style

Shqipëria ndër 10 vendet ekonomike të Europës

Udhëtimi nëpër Europë nuk ka pse të kushtojë shumë. Europa po thërret, dhe shumë udhëtarë po nisin aventurën e tyre të parë me çanta shpine, këtë…


Panteoni, së shpejti do të duhet të paguani për të hyrë në monumentin antik të Romës

Turistët në Romë, që vizitojnë Panteonin, do të paguajnë një biletë hyrje 5 Euro, sipas një marrëveshjeje të nënshkruar…

20/03/2023 12:48 PM

Vendi më i lumtur në botë ofron “masterclass për lumturinë”

Megjithatë, vetëm një elitë e vogël do të jetë në gjendje ta mësojnë sekretin.   Zyrtarët e turizmit në…

18/03/2023 11:00 AM

Konkurrenca nxehet mes vendeve ofruese të vizave për nomadët dixhitalë

Ndërsa se stili i jetesës si nomad dixhital, po bëhet gjithnjë e më popullor, vendet në mbarë botën po…

17/03/2023 1:11 PM