Editorial

Vlera e pronës apo kosto e jetesës?

Politikat e strehimit dhe të banesave zënë një vend kryesor në debatet e politikave publike, në shumë prej demokracive të zhvilluara. Për një sërë faktorësh deri më sot,…

Nje ditë me Daniel Falonipe, që ka zgjedhur Shqipërinë për të punuar si Nomad dixhital

Edhe pse Shqipëria njihet më shumë për bukurinë e saj natyrore dhe çmimet e lira, së fundmi ajo po shfaqet edhe si vendi ideal për të huajt që punojnë në distancë (Dixhital Nomads) Një prej tyre është Danieli, i cili ka zgjedhur Tiranën për të…

Kosova

Në Kosovë prezantohet platforma “Super Puna”, synohet punësimi i 10 mijë të rinjve brenda vitit 2023

Është prezantuar platforma “Super Puna”, e cila ka për qëllim punësimin e mbi 10 mijë të rinjve. Për këta të fundit që punësohen për herë të…


Të zhgënjyer nga Qeveria, punëtorët e sektorit privat në Kosovë kërkojnë pagën 400 euro

Jusuf Azemi, kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për nivelin e pagave…

03/02/2023 2:45 PM

Guvernatori i ri BQK-së, dërgohen katër emra në Qeveri dhe Kuvend

Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për pozitën e guvernatorit e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), ka përcaktuar listën e…

02/02/2023 12:29 PM

Në vitin 2022 janë regjistruar mbi 11 mijë biznese të reja në Kosovë

Nga gjithë vitet e pasluftës, 202 ishte viti më me bereqet sa i përket regjistrimit të bizneseve në Kosovë.…

31/01/2023 3:00 PM

Europa

A do të barazohen çmimet e makinave elektrike me makinat me karburant?

Një nga pikat e forta të makinave elektrike është se, pavarësisht rritjes të çmimeve të energjisë, ato janë më të lira për t'u përdorur se makinat…


Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri është gati  5000, vijojnë kërkimet

4,940 viktima janë konfirmuar deri tani në Turqi dhe Siri, pas një tërmeti të fuqishëm me magnitudë 7.8 ballë…

07/02/2023 9:40 AM

Tërmeti shkatërrues, numri i të vdekurve në Turqi e Siri kalon 1800

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri është rritur në mbi 1800 sipas të dhënave zyrtare.…

06/02/2023 2:56 PM

Çmimet e naftës rriten në bursat ndërkombëtare

Çmimet e naftës shënuan rritje ditën e hënë, një përmirësim i dukshëm nga rënia prej 8% javën e kaluar,…

06/02/2023 1:11 PM

Rajoni

Rumania arrin fqinjët më të pasur, me ndihmën e parave të BE-së

Ekonomia e Rumanisë do të kalojë fqinjët e saj këtë vit, e ndihmuar nga financimi i Bashkimit Europian, qëndrueshmëria e monedhës dhe investimet e huaja, të…


Kroacia, Euro dhe tre arritjet e mëdha

Për qeverinë kroate, viti 2022 ishte viti i arritjes së objektivave: hyrja në Shengen, përdorimi i monedhës së përbashkët…

04/02/2023 10:02 PM

Kroatët nisin blerjet në Slloveninë fqinje pas rritjes së çmimeve nga euro

Kreso Beljak, kreu i Partisë Fshatare Kroate, ka pranuar se ai tani kalon kufirin në Slloveninë fqinje për të…

04/02/2023 10:01 AM

Rënia e çmimeve të gazit, Greqia shkurton subvencionet e faturave të energjisë

Greqia ka reduktuar subvencionet e ofruara për konsumatorët që përballen me kostot e larta të energjisë në 95 milionë…

31/01/2023 4:01 PM

Të Tjera nga Bota

Në më pak se 12 orë, një tjetër tërmet i fuqishëm godet Turqinë e Sirinë

Kur ende nuk kanë kaluar 12 orë nga tërmeti tragjik, një tjetër tërmet i fuqishëm godet juglindjen e Turqisë. Edhe mediat shtetërore në Siri kanë thënë…


Tërmeti 7.8 ballë/ Bilanc tragjik, mbi 1200 viktima në Turqi e Siri

Përditësim 11:39/  Më shumë se 1200 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të fuqishëm me…

06/02/2023 10:26 AM

Shtytësit kryesorë ekonomikë dhe financiarë që duhen ndjekur në vitin 2023

Nga Les Nemethy,  CEO Euro-Phoenix Financial Advisors Ltd., ish-bankier në Bankën Botërore   Një shaka e vjetër thotë se roli…

04/02/2023 10:04 PM

Çmimet botërore të ushqimeve bien për të dhjetin muaj radhazi

Çmimet botërore të ushqimeve pësuan rënie në janar, për të dhjetin muaj radhazi dhe tani janë ulur rreth 18%…

03/02/2023 1:28 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Ford njofton rikthimin në Formula 1 në vitin 2026

Ford njoftoi se do të rikthehet te Formula 1 në vitin 2026, duke bashkuar forcat me kampionët e botës, Red Bull. Kolosi automobilistik amerikan e njoftoi…


Ferrari, fitime rekord në vitin 2022. “Purosangue, kërkesa përtej pritshmërive”

Ferrari (RACE.MI) parashikon rezultate “edhe më pozitive” këtë vit, deklaroi sot shtëpia automobilistike, pasi regjistroi rritje me 16% të…

02/02/2023 4:28 PM

Toyota mbron titullin si shtëpia automobilistike që ka shitur më shumë makina në 2022

Toyota Motor Corp (7203.T) deklaroi të hënën se ka shitur 10.5 milionë automjete në vitin 2022, duke mbrojtur titullin…

30/01/2023 4:04 PM

Makinat më eficiente në konsum nga viti 1975 e deri më sot

Cili është faktori më i rëndësishëm që kërkoni kur doni të blini një makinë të re? Sipas Statista, nuk…

28/01/2023 10:52 AM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

7 këshilla për të reduktuar emetimet e CO2 të PC

“Kompanitë e njohin lehtësisht rolin e teknologjive në praktikat e qëndrueshmërisë, por shumë nuk e marrin në konsideratë mënyrën se si teknologjitë, veçanërisht ato me konsum…


Apple shënon rënie për herë të parë që nga 2019

Të ardhurat e Apple kanë rënë 5% tre muajt e fundit të vitit të kaluar, në 117.2 miliardë dollarë,…

03/02/2023 10:30 AM

Spotify, shërbimi i parë muzikor streaming me më shumë se 200 mln abonentë me pagesë

Numri i abonentëve premium (me pagesë) të Spotify u rrit në 205 milionë më 31 dhjetor, njoftoi kompania në…

31/01/2023 5:23 PM

Ngadalësohet ekonomia e aplikacioneve

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione ranë me 2%   Ekonomia globale e aplikacioneve u ngadalësua për herë të parë…

30/01/2023 2:45 PM

Menaxhim

6 CEO të kompanive u reduktohen të ardhurat nga situata ekonomike botërore

Disa CEO të kompanive të mëdha po zbatojnë shkurtime në paketat e tyre të kompensimit. Këto reduktime vijnë për shkak të vështirësive ekonomike që kanë përfshirë…


E drejta për t’u shkëputur  

Vendet që miratojnë ligje për të ndaluar punonjësit të punojnë jashtë orarit   Kalimi në punën në distancë ka…

06/02/2023 4:15 PM

Puna me orë të zgjatura nuk u bën keq fëmijëve

Por një sjellje, në dukje e parëndësishme, i dëmton ata   Wharton Research, një studim i ri i kryer…

04/02/2023 12:10 PM

3 mënyra se si sportet mund të na mësojnë të ndërtojmë një kulturë pozitive në kompani

Nuk dihet me siguri se çfarë mund të ndodhë nëse më shumë drejtues biznesesh do të kishin të njëjtën…

03/02/2023 2:11 PM

Sport

Manchester City akuzohet nga Premier League për shkelje të supozuara të rregullave financiare

Premier League paditi Manchester City-n në një komision të pavarur për më shumë se 100 shkelje të supozuara të rregullave financiare që kur klubi u ble…


“Deri në 40 vende” mund të bojkotojnë Lojërat Olimpike në Paris

Thirrjet për të përjashtuar atletët rusë dhe bjellorusë nga Lojërat Olimpike 2024 janë intensifikuar dhe kërcënimi i fundit ndaj…

03/02/2023 12:00 PM

Premier League, rekord shpenzimesh në merkaton e janarit; Seria A, shpenzimet më të ulëta që nga 2006

Kush thotë që merkato e transferimeve në dimër, në mes sezoni, nuk është momenti ideal për të blerë/shitur futbollistë?…

01/02/2023 1:00 PM

Djokovic, tenisti që ka fituar më shumë në historinë e këtij sporti nga turnetë

Novak Djokovic fitoi të dielën titullin e 10 në Australian Open falë suksesit me rezultatin 3-0 (6-3, 7-6 (4),…

30/01/2023 5:00 PM

Life Style

Pse duhet të vizitoni 3 Kryeqytetet Europiane të Kulturës të vitit 2023

Në vitin 2023, tre Kryeqytetet Europiane të Kulturës u shpallën: Elefsina në Greqi, Veszprem në Hungari dhe Timisoara në Rumani. Çfarë është kryeqyteti i kulturës? Koncepti…


Vendet më të mira në botë për të krijuar familje, dominojnë nordikët

Ndërsa kostot e jetesës rriten, krijimi i një familjeje po bëhet gjithnjë e më i kushtueshëm. Gjithashtu, prioritetet po…

06/02/2023 12:00 PM

Qytetet me artin mural më të bukur në Europë

Arti mural ose arti i rrugës është sot më popullor dhe më i përhapur se kurrë më parë. Për…

04/02/2023 10:01 PM

Shkollat e Gjermanisë po mbeten pa mësues

Foto Klaus Dietmar Gabbert Gjermania po përballet me një sfidë të madhe në sistemin arsimor – ajo ka nevojë…

03/02/2023 2:31 PM