Editorial

Jeta me COVID!

Pandemisë nuk po i duket fundi. Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi së fundi se infektimet me koronavirus po rriten sërish nëpër Europë, sidomos atë Lindore, që ka pasur…

Si po ndikon rritja e çmimeve te bizneset eksportuese?

Shtrenjtimi i çmimeve në muajt e fundit po rrit kostot për bizneset eksportuese shqiptare. Xhevit Hysenaj, sipërmarrës në industrinë e bimëve medicinale dhe aromatike, thotë për “Monitor Brief Insight” se rritja e kostove është e ndjeshme sidomos për shërbimet e transportit.

Te Fundit nga Koronavirus

Vaksinat AstraZeneca dhe Pfizer lidhen me efekte të reja anësore, por infektimi me Covid-19 mbetet më i rrezikshëm

Vaksinat nga AstraZeneca dhe Pfizer janë lidhur me efekte të reja anësore të rralla, por potencialisht serioze. Megjithatë, ekspertët thonë se edhe më e rrezikshme po…


Studimi/ Njerëzit e pavaksinuar ka të ngjarë të infektohen me Covid-19 mesatarisht çdo 16 muaj

Për sa kohë do të zgjasë imuniteti natyror pas infektimit me Covid-19? Mund të mos jetë aq gjatë sa…

25/10/2021 4:01 PM

EMA po shqyrton autorizimin e pilulës Merck kundër Covid-19

Agjencia Europiane e Barnave njoftoi se ka "filluar një rishikim të përshpejtuar të ilaçit antiviral oral molnupiravir" kundër COVID-19…

25/10/2021 2:05 PM

OBSH po monitoron variantin e ri Delta ndërsa rastet përhapen me shpejtësi në disa pjesë të Europës

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se po vëzhgon me vëmendje një formë të re të variantit Delta të Covid-19,…

22/10/2021 3:29 PM

Kosova

Pas shtrenjtimit të çmimeve, kërkohet rritja e pagës minimale në Kosovë

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës ka bërë thirrje që të rritet paga minimale në vend, duke treguar se rritja e çmimeve ka renduar edhe…


Protestojnë punëtorët e Lotarisë së Kosovës, kërkojnë ndryshimin e Ligjit dhe marrjen e pagave

Ndryshimi i Ligjit për Lotarinë e Kosovës si dhe mosmarrja e pagave për 60 punëtorë kanë bërë që serish…

25/10/2021 3:21 PM

Rritja e çmimeve në Kosovë, ASK: Produktet që u shtrenjtuan më së shumti

Sot në shumë qytete të Kosovës, një bukë është bërë 50 cent. Gjithashtu, rritje kanë pësuar edhe çmimi i…

25/10/2021 3:00 PM

Çfarë eksportoi dhe importoi Kosova gjatë shtatorit

Eksporti i mallrave në Kosovë në muajin shtator 2021 kishte vlerën 69.3 milionë euro, ndërsa importi 420.6 milionë euro,…

25/10/2021 12:44 PM

Europa

Aeroporti më i ngarkuar britanik humb 3.4 mld paund, trafiku ajror mund të mos kthehet në normalitet deri në vitin 2026

Aeroporti më i ngarkuar në Britani ka pësuar një humbje prej 3.4 miliardë paund që nga fillimi i pandemisë. Shefi i Aeroportit Heathrow ka paralajmëruar se…


Lira turke shënon një tjetër rekord negativ pas dëbimit të ambasadorëve

Lira turke shënoi një tjetër rekord negativ si pasojë e dëbimit të urdhëruar nga presidenti Recep Tayyip Erdogan të…

25/10/2021 2:38 PM

Pse Londra nuk është më bursa e botës

Nëse do të konsiderojmë dy eksportet më të mëdha britanike, fushën e kinemasë dhe financat, viti 2005 ishte tejet…

23/10/2021 10:00 PM

Ekonomistët e Çmimit Nobel i shndërruan statistikat në mendjemprehtësi

Korrelacioni nuk është shkakësi. Pas kësaj klisheje, fshihet një e vërtetë e rëndësishme. Në janar të këtij viti, Mbretëria…

22/10/2021 10:02 PM

Rajoni

Kroaci/ Banka qendrore rrit në 8.5% parashikimin e ekonomisë 

Banka Qendrore e Kroacisë ka ngritur parashikimin për rritjen e Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB) të vendit në vitin 2021, në 8.5%, nga 6.8% që ishte…


Serbia dhe Hungaria përurojnë lidhjen ndërkufitare të gazit natyror 

Serbia dhe Hungaria hapën zyrtarisht një ndërlidhje ndërkufitare për të lejuar kalimin e gazit natyror përmes tubacionit TurkStream të…

25/10/2021 1:42 PM

Pse udhëheqësit e BE-së nuk japin afat për anëtarësimin e Ballkanit në BE

Udhëheqësit e BE-së refuzuan të përcaktojnë një afat për anëtarësimin e kombeve të Ballkanit Perëndimor në BE, pavarësisht se…

23/10/2021 10:02 PM

Kroaci, hapet fshati i parë nomad dixhital

Në Kroaci është krijuar një fshat i ri, posaçërisht për nomadët dixhitalë që duan të lënë zyrën pas. Zadari…

23/10/2021 10:02 PM

Te Tjera nga Bota

Pse rritja e inflacionit po vë në rrezik çmimet globale të pronave

Çmimet globale të pronave janë rritur ndjeshëm për më shumë se një dekadë, të nxitura nga normat e ulëta të interesit, por çfarë ndodh kur kostot…


FMN: Ekonomia afgane do të tkurret deri 30% këtë vit, ndikim te fqinjët, Turqi e Europë

Problemet ekonomike të Afganistanit mund të nxisin një krizë refugjatësh që do të ndikojë të fqinjët, në Turqi dhe…

20/10/2021 12:40 PM

Ekonomia e Kinës rritet 4.9% në tremujorin e tretë, ngadalësohet rimëkëmbja

Ekonomia e Kinës u rrit me 4.9% në tremujorin e tretë, nga korriku deri në shtator, në krahasim me…

18/10/2021 3:11 PM

Shoqëritë që keqtrajtojnë gratë, janë më të varfra dhe më pak të qëndrueshme

Kostoja e mizogjinisë. Shtypja e grave nuk dëmton vetëm gratë, por edhe burrat, shkruan The Economist   “Një grua…

08/10/2021 10:00 PM

Makina

Tesla Model 3, automjeti i parë elektrik më i shitur në Europë, në shtator

Tesla Model 3 është makina e parë tërësisht elektrike që rezulton automjeti më i shitur në Europë. Megjithatë, kjo është në bazë mujore dhe dërgesat e…


MUNDJE NË BALTË

Ende ka debat nëse Defender i vjetër ishte më i mirë apo nëse i riu është në gjendje të…

30/09/2021 12:05 PM

MERCEDES-BENZ CLASSE S

Për të qenë ai që është, pra një nga makinat më të avancuara në botë në aspektin teknologjik, kjo…

15/09/2021 1:04 PM

AUDI A3 SEDAN

Tre volume hapësirash të futur në një makinë sportive. Tashmë ajo është më e gjatë, por volumi i bagazheve…

14/09/2021 12:54 PM

Teknologji

Tre parqe diellore inovative në botë

Prodhimi i energjisë diellore u rrit me 22% në vitin 2019 dhe sot është burimi i energjisë elektrike më ekonomik në histori – sipas Agjencisë Ndërkombëtare…


Apple, sërish marka më e fortë në botë

Me vlerë 408,251 miliardë dollarë, Apple është marka më e fortë në botë. Ky është përfundimi i studimit të…

22/10/2021 3:34 PM

Netflix vlerëson se Squid Game do të vlejë gati 900 mln dollarë

Netflix vlerëson se seriali i famshëm Squid Game do të krijojë thuajse 900 milionë dollarë në vlerë për kompaninë,…

20/10/2021 12:41 PM

Facebook, 10 mijë vende të reja pune në BE në 5 vitet e ardhshme

Facebook do të investojë në Europë, duke krijuar 10 mijë vende të reja pune në pesë vitet e ardhshme,…

18/10/2021 5:38 PM

Menaxhim

Elon Musk, më i pasuri i të gjitha kohërave në planet

Java e kaluar nisi mbarë për Elon Musk. Aksionet e Tesla kapën majat, pasi Hertz njoftoi se dëshiron të blejë 100.000 makina elektrike (kryesisht Tesla 3)…


“Kolegët toksikë”, cilët janë dhe si t’i njohim ata

Shpesh njerëzit vuajnë nga ankthi apo pagjumësia e shkaktuar nga puna. Megjithatë, vuajtje të tilla shpesh i shkaktojnë të…

22/10/2021 2:40 PM

13 rregullat e Colin Powell për suksesin dhe udhëheqjen

Colin Powell, 84 vjeç, sekretari i parë i Shtetit me ngjyrë në SHBA, u largua nga jeta të hënën…

19/10/2021 5:40 PM

20 punëdhënësit më të mirë në botë

Klasifikimi i 2020-s pasqyronte se si kompanitë iu përgjigjën emergjencës shëndetësore. Renditja e këtij viti, mënyrën se si ditën…

18/10/2021 4:48 PM

Sport

Forbes / 10 basketbollistët më të paguar në NBA

Rriten emocionet për fillimin e sezonit të NBA 2021-22, mbrëmjen e së mërkurës javën tjetër. Me këtë rast, Forbes përpiloi klasifikimin e 10 basketbollistëve më të…


Dy klubet e Manchester kryesojnë renditjen e klubeve me vlerën më të lartë të transferimit

Dy gjigantët e Premier League të qytetit të Manchester-it kryesojnë klasifikimin e klubeve europiane për vlerën më të lartë…

08/10/2021 6:37 PM

Forbes / 10 futbollistët më të paguar në botë, CR7 lë pas Messin

Para se të kalonin 24 orë nga lajmi se Cristiano Ronaldo u largua nga Juventus për t’iu bashkuar Manchester…

22/09/2021 5:21 PM

Raporti / Covid u kushton 42 mln £ klubeve të “Big 5” për lojtarët e infektuar

Futbollistët që kanë rezultuar pozitivë me Covid u kanë kushtuar klubeve të Premier League më shumë se 9 milionë…

20/09/2021 5:36 PM

Life Style

Galeritë Uffizi vlerësohen “Muzeu më i mirë në botë” nga revista britanike “Timeout”

Firence është e mrekullueshme. Djep i Rilindjes Italiane, qyteti është një koncentrat i artit, kulturës dhe historisë, në një sasi të tillë që është e vështirë…


Sipërfaqja e Tokës, sa shumë e kanë ndryshuar njerëzit!

Sipas një studimi, 14.6% e sipërfaqes së Tokës në botë është ndryshuar nga njeriu Kjo është e barabartë me…

20/10/2021 3:13 PM

Studimi i ri / 20 qytetet më të qeta në botë

Kur na duhet të zgjedhim një vend të ri për të jetuar janë disa faktorët që marrim në konsideratë.…

12/10/2021 5:30 PM

Shëtitje në parkun e Chișinău, Moldavi, ku lulëzojnë dashuria dhe poezia

Chișinău është kryeqyteti i Republikës së Moldavisë, qendra kryesore dhe ekonomike e vendit, nyje për transportin dhe industrinë. Por…

06/10/2021 3:30 PM