Editorial

Vlera e pronës apo kosto e jetesës?

Politikat e strehimit dhe të banesave zënë një vend kryesor në debatet e politikave publike, në shumë prej demokracive të zhvilluara. Për një sërë faktorësh deri më sot,…

Nr: 1067 monitor 1067 Abonohuni

Video / Monitor Ekonomi

Inovacioni si kapilar i ekonomisë

Shfletoni MONITOR Dixhital

Inovacioni si kapilar i ekonomisë

A duhet të shndërrohet inovacioni si kapilar i ekonomisë dhe cilat janë zhvillimet e pritshme të sektorit këtë vit? Kemi ftuar sot në Monitor Brief Insight Faola Hodaj, drejtoreshë Inovacioni pranë Bashkisë Tiranë.

Kosova

Të zhgënjyer nga Qeveria, punëtorët e sektorit privat në Kosovë kërkojnë pagën 400 euro

Jusuf Azemi, kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për nivelin e pagave dhe sigurisë në vendin e punës për…


Guvernatori i ri BQK-së, dërgohen katër emra në Qeveri dhe Kuvend

Paneli për përzgjedhjen e kandidatëve për pozitën e guvernatorit e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), ka përcaktuar listën e…

02/02/2023 12:29 PM

Në vitin 2022 janë regjistruar mbi 11 mijë biznese të reja në Kosovë

Nga gjithë vitet e pasluftës, 202 ishte viti më me bereqet sa i përket regjistrimit të bizneseve në Kosovë.…

31/01/2023 3:00 PM

Kosova shënon pak përparim, renditet e 84-ta në luftën ndaj korrupsionit

Me 41 pikë, Kosova ka bërë përparim në luftën ndaj korrupsionit, por ende nuk e ka nën kontroll këtë…

31/01/2023 10:34 AM

Europa

Tërmeti shkatërrues, numri i të vdekurve në Turqi e Siri kalon 1800

Numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri është rritur në mbi 1800 sipas të dhënave zyrtare. Numri i të vdekurve pritet të rritet,…


Fundi i të menduarit magjik

Një rrugë realiste për një marrëdhënie më të mirë midis Britanisë dhe BE-së. Çështja e Europës ka shkaktuar një…

03/02/2023 10:02 PM

Sulmi i ri mbi globalizimin

Globalizimi, tashmë i ngadalësuar, po pëson një sulm të ri. Subvencionet, kontrollet e eksporteve dhe frenimi i investimeve të…

03/02/2023 10:00 PM

Po, paga minimale dëmton ekonominë!

Çmimi Nobel i vitit 2021 për Shkenca Ekonomike shkoi për David Card, Joshua Angrist dhe Guido Imbens. David Card…

03/02/2023 2:21 PM

Rajoni

Rumania arrin fqinjët më të pasur, me ndihmën e parave të BE-së

Ekonomia e Rumanisë do të kalojë fqinjët e saj këtë vit, e ndihmuar nga financimi i Bashkimit Europian, qëndrueshmëria e monedhës dhe investimet e huaja, të…


Kroacia, Euro dhe tre arritjet e mëdha

Për qeverinë kroate, viti 2022 ishte viti i arritjes së objektivave: hyrja në Shengen, përdorimi i monedhës së përbashkët…

04/02/2023 10:02 PM

Kroatët nisin blerjet në Slloveninë fqinje pas rritjes së çmimeve nga euro

Kreso Beljak, kreu i Partisë Fshatare Kroate, ka pranuar se ai tani kalon kufirin në Slloveninë fqinje për të…

04/02/2023 10:01 AM

Rënia e çmimeve të gazit, Greqia shkurton subvencionet e faturave të energjisë

Greqia ka reduktuar subvencionet e ofruara për konsumatorët që përballen me kostot e larta të energjisë në 95 milionë…

31/01/2023 4:01 PM

Të Tjera nga Bota

Në më pak se 12 orë, një tjetër tërmet i fuqishëm godet Turqinë e Sirinë

Kur ende nuk kanë kaluar 12 orë nga tërmeti tragjik, një tjetër tërmet i fuqishëm godet juglindjen e Turqisë. Edhe mediat shtetërore në Siri kanë thënë…


Tërmeti 7.8 ballë/ Bilanc tragjik, mbi 1200 viktima në Turqi e Siri

Përditësim 11:39/  Më shumë se 1200 njerëz kanë vdekur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti të fuqishëm me…

06/02/2023 10:26 AM

Shtytësit kryesorë ekonomikë dhe financiarë që duhen ndjekur në vitin 2023

Nga Les Nemethy,  CEO Euro-Phoenix Financial Advisors Ltd., ish-bankier në Bankën Botërore   Një shaka e vjetër thotë se roli…

04/02/2023 10:04 PM

Çmimet botërore të ushqimeve bien për të dhjetin muaj radhazi

Çmimet botërore të ushqimeve pësuan rënie në janar, për të dhjetin muaj radhazi dhe tani janë ulur rreth 18%…

03/02/2023 1:28 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Ford njofton rikthimin në Formula 1 në vitin 2026

Ford njoftoi se do të rikthehet te Formula 1 në vitin 2026, duke bashkuar forcat me kampionët e botës, Red Bull. Kolosi automobilistik amerikan e njoftoi…


Ferrari, fitime rekord në vitin 2022. “Purosangue, kërkesa përtej pritshmërive”

Ferrari (RACE.MI) parashikon rezultate “edhe më pozitive” këtë vit, deklaroi sot shtëpia automobilistike, pasi regjistroi rritje me 16% të…

02/02/2023 4:28 PM

Toyota mbron titullin si shtëpia automobilistike që ka shitur më shumë makina në 2022

Toyota Motor Corp (7203.T) deklaroi të hënën se ka shitur 10.5 milionë automjete në vitin 2022, duke mbrojtur titullin…

30/01/2023 4:04 PM

Makinat më eficiente në konsum nga viti 1975 e deri më sot

Cili është faktori më i rëndësishëm që kërkoni kur doni të blini një makinë të re? Sipas Statista, nuk…

28/01/2023 10:52 AM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

7 këshilla për të reduktuar emetimet e CO2 të PC

“Kompanitë e njohin lehtësisht rolin e teknologjive në praktikat e qëndrueshmërisë, por shumë nuk e marrin në konsideratë mënyrën se si teknologjitë, veçanërisht ato me konsum…


Apple shënon rënie për herë të parë që nga 2019

Të ardhurat e Apple kanë rënë 5% tre muajt e fundit të vitit të kaluar, në 117.2 miliardë dollarë,…

03/02/2023 10:30 AM

Spotify, shërbimi i parë muzikor streaming me më shumë se 200 mln abonentë me pagesë

Numri i abonentëve premium (me pagesë) të Spotify u rrit në 205 milionë më 31 dhjetor, njoftoi kompania në…

31/01/2023 5:23 PM

Ngadalësohet ekonomia e aplikacioneve

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione ranë me 2%   Ekonomia globale e aplikacioneve u ngadalësua për herë të parë…

30/01/2023 2:45 PM

Menaxhim

E drejta për t’u shkëputur  

Vendet që miratojnë ligje për të ndaluar punonjësit të punojnë jashtë orarit   Kalimi në punën në distancë ka mjegulluar kufirin midis jetës së shtëpisë dhe…


Puna me orë të zgjatura nuk u bën keq fëmijëve

Por një sjellje, në dukje e parëndësishme, i dëmton ata   Wharton Research, një studim i ri i kryer…

04/02/2023 12:10 PM

3 mënyra se si sportet mund të na mësojnë të ndërtojmë një kulturë pozitive në kompani

Nuk dihet me siguri se çfarë mund të ndodhë nëse më shumë drejtues biznesesh do të kishin të njëjtën…

03/02/2023 2:11 PM

Forbes / 10 njerëzit më të pasur në botë

Bernard Arnault, CEO i LVMH / JAMEL TOPPIN për FORBES   Klasifikimi i njerëzve më të pasur në planet…

02/02/2023 1:26 PM

Sport

Manchester City akuzohet nga Premier League për shkelje të supozuara të rregullave financiare

Premier League paditi Manchester City-n në një komision të pavarur për më shumë se 100 shkelje të supozuara të rregullave financiare që kur klubi u ble…


“Deri në 40 vende” mund të bojkotojnë Lojërat Olimpike në Paris

Thirrjet për të përjashtuar atletët rusë dhe bjellorusë nga Lojërat Olimpike 2024 janë intensifikuar dhe kërcënimi i fundit ndaj…

03/02/2023 12:00 PM

Premier League, rekord shpenzimesh në merkaton e janarit; Seria A, shpenzimet më të ulëta që nga 2006

Kush thotë që merkato e transferimeve në dimër, në mes sezoni, nuk është momenti ideal për të blerë/shitur futbollistë?…

01/02/2023 1:00 PM

Djokovic, tenisti që ka fituar më shumë në historinë e këtij sporti nga turnetë

Novak Djokovic fitoi të dielën titullin e 10 në Australian Open falë suksesit me rezultatin 3-0 (6-3, 7-6 (4),…

30/01/2023 5:00 PM

Life Style

Vendet më të mira në botë për të krijuar familje, dominojnë nordikët

Ndërsa kostot e jetesës rriten, krijimi i një familjeje po bëhet gjithnjë e më i kushtueshëm. Gjithashtu, prioritetet po ndryshojnë. Më shumë familje po synojnë të…


Qytetet me artin mural më të bukur në Europë

Arti mural ose arti i rrugës është sot më popullor dhe më i përhapur se kurrë më parë. Për…

04/02/2023 10:01 PM

Shkollat e Gjermanisë po mbeten pa mësues

Foto Klaus Dietmar Gabbert Gjermania po përballet me një sfidë të madhe në sistemin arsimor – ajo ka nevojë…

03/02/2023 2:31 PM

Fshatrat më të bukur në Itali. 14 risitë e 2023, nga Trentino në Kalabri

Nëse Italia njihet, mbi të gjitha, për qytetet e saj historike, qytetet dhe fshatrat e vegjël të vendit kanë…

02/02/2023 9:00 AM