Ballkani, plane të matura buxhetore

10/12/2012 3:33 PM 0 komente

Serbia miraton buxhetin e 2013-s Ligjvënësit e Serbisë kanë miratuar buxhetin e vitit 2013, duke u angazhuar që të ulin deficitin në 3.3% të prodhimit kombëtar dhe të kthejnë ekonominë në një rritje prej 2%, teksa qeveria kërkon financime të reja nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Shteti ballkanik këtë vit ka një deficit prej rreth 6.2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB), sipas buxhetit të rishikuar, ndërsa borxhi publik është rritur në 60%. PBB pritet të tkurret 2% në 2012-n. “Rritja […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of