Banka e Shqipërisë merr vendimin për shtypjen e kartëmonedhave 500 lekë dhe 2000 lekë

07/05/2020 2:30 PM 1 koment

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë në mbledhjen e fundit ka vendosur Miratimin e shtypjes së kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, me prerje 500 lekë dhe 2000 lekë.

Si emetuesja e vetme e monedhës kombëtare, Banka e Shqipërisë kujdeset vazhdimisht që struktura dhe cilësia e parasë në qarkullim të plotësojë në mënyrë dinamike nevojat e tregut, duke u përshtatur me evoluimin e fuqisë blerëse dhe teknologjisë së qarkullimit. Në këtë kuadër, shtypja e këtyre kartëmonedhave vjen si rezultat i plotësimit të kërkesave të ekonomisë për para në vlerë dhe strukturë si dhe të sigurimit të një furnizimi të rregullt me këto kartëmonedha për një periudhë disa vjeçare, tha banka.

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Antoneta Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Antoneta
Guest
Antoneta

Pershendetje jam antoneta kola nuk kam marr as nje lek nga puna ime jam pa pun dhe az lekt nuk mj Jan kalmar n bank si do bej une per ket pune ose per rroga e luftes