Bankat / Fitimi i sistemit bie me 15% në vitin 2020

15/02/2021 12:01 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintSistemi bankar rezultoi me një fitim prej 16.8 miliardë lekësh (136 milionë euro) në vitin 2020, sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, që i raporton të dhënat sipas standardeve lokale të kontabilitetit. Në raport me vitin e mëparshëm, fitimet kanë rënë me 15%, ndërsa kanë zbritur në nivelin më të ulët që nga 2016-s. Ndonëse një vit i vështirë, për shkak të efekteve që pandemia ka krijuar në ekonomi dhe në aftësinë paguese të kredimarrësve, sistemi bankar ka shënuar një […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of