Bankat i bëjnë “pritë” krizës

16/11/2020 12:18 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintRaportimi me IFRS nga Shoqata Shqiptare e Bankave tregoi se sektori bankar e mbylli 9-mujorin me një fitim neto prej rreth 89 milionë eurosh. Sipas të dhënave paralele nga Banka e Shqipërisë, sektori e shëndoshi më shumë treguesin e mjaftueshmërisë së kapitalit në 18.6% dhe rriti provigjionet në tremujorin e tretë, duke i ngritur “digë” një rritjeje të pritshme të kredive me probleme në muajt e fundit të vitit. Sistemi bankar u rrit me 25 miliardë lekë në tremujorin e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of