BB: Qeveritë të kthejnë vëmendjen tek arsimi

26/11/2018 12:39 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintArsimi ndërton kapitalin njerëzor, që përkthehet në rritje ekonomike. Nëse përmirësimet janë më të shpejta, me shumë gjasë, vendet që ndërtojnë një sistem arsimor produktiv kanë më shumë shanse të përmirësojnë nivelin e jetesës, të ulin varfërinë dhe të ndërtojnë një sistem demokratik qeverisës. Banka Botërore, në një raport të vitit të shkuar, “Lexo për t’u edukuar” arrin në përfundimin se vendet e varfra dhe ato zhvillim po bëjnë hapa më të ngadaltë në arsimin e fëmijëve se SHBA në […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of