Editorial

Ironia e rritjes së pagave

Në garën e ethshme rajonale, Shqipëria nuk ka arritur të shkëlqejë gjatë dekadave të fundit. Faktet dhe statistikat e kanë renditur atë pothuajse gjithnjë në fund. Të ardhurat…

Operatorët turistikë – Pritet një sezon turistik më i mirë se vitin e kaluar

Turizmi, çdo vit e më shumë, po kthehet në një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë, por çfarë pritet të ndodhë me industrinë këtë sezon. Edhe pse sezoni ka nisur më i qetë se në vitet e mëparshme, operatorët turistikë presin që ky të…

Kosova

Kosova me 360 mijë të punësuar dhe 30 mijë punëkërkues

Në Kosovë gjatë muajit prill të këtij viti kanë kërkuar punë afro 30 mijë qytetarë, shumica nga ta meshkuj. “...punëkërkues të regjistruar sipas grup-moshës ishin 29…


Shqipëria, Gjermania dhe Zvicra me numrin më të madh të vizitorëve në Kosovë

Në prill 2023, numri i vizitorëve (vendas dhe të huaj) ishte 39 mijë e 039, prej tyre 45.68% ishin…

01/06/2023 11:00 AM

Pagat në Kosovë, vetëm 25 euro rritje në sektorin privat

Në Kosovë gjatë vitit të kaluar, paga neto në sektorin privat është rritur vetëm 25 euro, krahasuar me atë…

30/05/2023 2:34 PM

Bizneset në Kosovë ankohen për mungesë të punëtorëve, rritja e pagës shihet si zgjidhje

Bizneset dhe kompanitë në Kosovë kanë filluat tashmë të ankohen për mungesë të punëtorëve. Madje shumica nga to po…

26/05/2023 3:00 PM

Europa

Lejet e ndërtimit në BE ulen me 5% në 2022, në Shqipëri u rritën më 15,1%

Lejet e ndërtimit në Bashkimin Europian gjatë vitit 2022 u ulën me pothuajse 5 për qind, me një sipërfaqe në total në 386.7 milion m². Kjo…


Inflacioni i Eurozonës bie në nivelin më të ulët që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Inflacioni i Eurozonës ra më shumë se sa pritej muajin Maj, pasi rritja bazë e çmimeve u ngadalësua gjithashtu,…

01/06/2023 12:23 PM

Papunësia e Gjermanisë rritet më pak se sa pritej në maj

Papunësia në Gjermani u rrit më pak se sa pritej në muajin maj, duke treguar elasticitet në tregun e…

31/05/2023 1:29 PM

BQE paralajmëron pasoja për bankat kryesore europiane nëse fondet hasin telashe

Banka Qendrore Europiane deklaroi se bankat kryesore të Eurozonës mund ta pësojnë, nëse klientët e tyre financiarë, si fondet,…

30/05/2023 3:38 PM

Rajoni

Banka Qendrore në Rumani mban normën e rifinancimit në nivelin 7% 

Banka Qendrore e Rumanisë (BNR) e mbajti normën e rifinancimit në nivelin 7%, në mbledhjen e fundit të bordit, në përputhje me pritshmëritë e përgjithshme, duke…


Erdogan fiton në balotazhin e Turqisë

Presidenti Tajip Erdogan duket se po shkon drejt fitores në balotazhin e zgjedhjeve të Turqisë që u zhvilluan të…

28/05/2023 7:09 PM

Ballkani Perëndimor sheh potencial të madh në energjinë diellore

Që nga viti 2021, janë ndërtuar parqe diellore me kapacitet 139 megavat (MW), ndërsa deri në fund të vitit…

27/05/2023 10:10 PM

Si ia kaloi ekonomia rumune asaj hungareze?

Të dhënat makroekonomike shkaktuan habi në mbarë vendin. Sipas të dhënave, për sa i përket Prodhimit të Brendshëm Bruto…

26/05/2023 10:01 PM

Të Tjera nga Bota

Kongresi miraton marrëveshjen e borxhit, duke shmangur falimentimin e SHBA

Kongresi amerikan ka miratuar marrëveshjen për heqjen e kufirit të huamarrjes së vendit, disa ditë përpara se ekonomia më e madhe në botë, të mos ishte…


Projektligji për tavanin e borxhit të SHBA-së miratohet nga Dhoma e Përfaqësuesve me mbështetje të gjerë dypartiake

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA ishte e ndarë ndërsa miratoi projekt-ligjin për të pezulluar tavanin e borxhit prej 31.4…

01/06/2023 1:59 PM

BQE: Ndryshimi i politikës së Bankës së Japonisë rrezikon të shkaktojë trazira në tregun e obligacioneve në Eurozonë

Investitorët japonezë mund të tërhiqen nëse Banka e Japonisë (Bank of Japan, BoJ) i jep fund politikës së saj…

31/05/2023 12:28 PM

Çmimi i aksioneve globale rritet pas marrëveshjes së tavanit të borxhit të SHBA

Aksionet globale dhe çmimet e naftës u rritën, teksa investitorët mirëpritën lajmet për një marrëveshje, që mund të shmangte…

29/05/2023 1:16 PM

Makina

Franca përuron të parën nga katër fabrikat e mëdha në veri të vendit

PASCAL ROSSIGNOL | Credit: REUTERS   Franca përuroi sot një fabrikë të madhe për prodhimin e baterive, e para nga katër impiante të këtij lloji që kompanitë europiane dhe…


Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të…

17/05/2023 5:10 PM

Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Raporti / Kina përfaqëson rrezikun më të madh për shtëpitë automobilistike europiane

Makinat elektrike (EV) që prodhohen në Kinë janë rreziku më i madh për shtëpitë automobilistike europiane dhe mund t’u…

09/05/2023 4:44 PM

Art

Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një artisti të madh si Danish Jukniu, ai…


Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Teknologji

25 faqet e internetit më të mira në botë në 2023

Në sferën e gjerë të internetit, një pjesë e vogël e faqeve të internetit janë shfaqur si gjigantë globalë. YouTube dhe Facebook kanë miliarda përdorues dhe…


IA, 1.3 trilionë $ të ardhura brenda vitit 2032

Sipas një studimi të Bloomberg Intelligence, bumi i ChatGPT do të udhëheqë sektorin...   Mjetet e reja të Inteligjencës…

02/06/2023 4:07 PM

LinkedIn, sistem i ri verifikimi për njoftimet e punës

Në gjysmën e dytë të 2022 u bllokuan 58 milionë profile false   LinkedIn shkon një hap më tej…

01/06/2023 1:30 PM

Inteligjenca Artificiale mund të sjellë zhdukjen e njerëzimit

Dhjetëra drejtues të industrisë së IA, akademikë, madje edhe njerëz të famshëm kërkuan të martën reduktimin e rrezikut të…

31/05/2023 11:58 AM

Menaxhim

10 shenja që tregojnë se keni marrëdhënie toksike me punën

A jeni duke punuar aktualisht në një mjedis toksik pune ose me dikë që shpërndan energji toksike? Kjo nuk është e pazakontë. Sipas një sondazhi të…


3 pyetje të reja që rekrutuesit po bëjnë në lidhje me të ardhmen e punës

Çdo sektor po diskuton ndikimin e inteligjencës artificiale. Ka kaq shumë zhurmë për të ardhmen e punës – nga…

01/06/2023 11:50 AM

Ligjet e reja të BE-së për transparencën e pagave do të ndihmojnë në zgjidhjen e hendekut midis gjinive

Edhe pse 90% e europianëve mendojnë se, është e papranueshme që gratë të paguhen më pak se burrat, hendeku…

31/05/2023 12:50 PM

Si të bëni më të mirën në një mbledhje

Mbledhjet dhe takimet kanë qenë gjithmonë vende të rëndësishme, për të përparuar në karrierë. Por, pse shumica e njerëzve…

30/05/2023 4:16 PM

Sport

Forbes / 30 skuadrat me vlerën më të lartë në botë

Dy klube arrijnë, për herë të parë, vlerën 6 miliardë dollarë   Vlera mesatare e 30 skuadrave të futbollit me vlerën më të lartë në botë…


Klubet që kanë shpenzuar më shumë në 5 vitet e fundit

Chelsea e mbylli sezonin e fundit të Premier League e 12-ta, larg vendeve të para për t’u përfshirë në…

31/05/2023 2:31 PM

Barcelona nënshkruan marrëveshje 50 milionë euro me TP Vision

Barcelona ka një sponsor të ri te mëngët. Kompania holandeze TP Vision është bërë “partner kryesor” i klubit, në…

26/05/2023 12:30 PM

CIES / Brazili thyen rekordin për numrin e futbollistëve “të eksportuar”. Shqipëria, 57 lojtarë…

Brazili, eksportues i madh futbollistësh, ka thyer rekordin sipas CIES Football Observatory, me 1.289 lojtarë që ushtrojnë profesionin e…

19/05/2023 2:33 PM

Life Style

4 vendet e BE-së ku turistët kanë më shumë gjasa të sëmuren

Vendet e njohura turistike në Spanjë, Francë dhe Bullgari, renditen ndër destinacionet botërore ku turistët mund të sëmuren, ndërkohë që numërohen gjithsej 8675 postime për sëmundje…


Muzetë më të vizituar në botë nga Azia në SHBA

Muzetë më të njohur në botë presin miliona vizitorë çdo vit. Ndërsa ka diçka për të parë për të…

01/06/2023 12:32 PM

Vendet europiane ku njerëzit pinë më shumë dhe më pak duhan

Është Dita Botërore kundër Duhanit. A janë cigaret elektronike një mik apo një armik? Dhe si krahasohen vendet europiane…

31/05/2023 3:27 PM

UNESCO shton 18 vende të reja në rrjetin botëror të gjeoparqeve

Emërtimi i Gjeopark Global i UNESCO-s (Global Geopark), u krijua në vitin 2015 dhe çmon "trashëgiminë gjeologjike me rëndësi…

31/05/2023 12:09 PM