BE, Varhelyi: 373 mln euro për rimëkëmbjen ekonomike e sociale të Ballkanit Perëndimor

25/03/2020 4:13 PM 0 komente

Bashkimi Europian parashikon të rialokojë 373 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike e sociale për vendet e Ballkanit Perëndimor të cilat janë prekur nga koronavirusi.

Eurokomisioneri për zgjerimin, Oliver Varhelyi shkruan në llogarinë e tij në Twitter se BE do të ndajë 38 milionë euro ndihmë të menjëhershme për sektorët e shëndetësisë.

“I shkrova Kryeministrave të partnerëve tanë #Ballkanit Perëndimor për të konfirmuar se qëndrojmë pranë rajonit në luftën kundër #Koronavirus. Ne po ndajmë 38 milion € ndihmë të menjëhershme për sektorët e shëndetësisë dhe parashikimin e rialokimit mbi 373 milion € për rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike”, shkruan Varhelyi.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of