Editorial

Mesazhet e renditjes së 200 bizneseve më të mëdha në vend

Renditja e 200 bizneseve më të mëdha në vend, e publikuar së fundmi nga “Monitor”, indirekt pasqyron strukturën e ekonomisë dhe “modelin ekonomik”, duke ndikuar në formësimin e…

Çfarë ndryshon me ligjin e ri të pensioneve private

Kuvendi i Shqipërisë miratoi javën e kaluar ligjin e ri për fondet e pensionit privat. Elton Korbi, Drejtor i Përgjithshëm i shoqërisë administruese Albsig Invest, thotë se ligji i ri sjell një rritje të ndjeshme të stimujve fiskalë për pensionet private. Sipas tij, rritja e…

Kosova

Kosova merr 20 milionë dollarë kredi për dixhitalizimin

Projekti kap vlerën 18.5 milionë euro (20 milionë USD) dhe parasheh zbatimin e tri komponentave që përfshijnë, dixhitalizimin e proceseve në administratë publike, digjitalizimin e shërbimeve…


Qytetarët e Kosovës, 4.7 miliardë kredi në banka dhe 5.8 miliardë euro depozita

Në muajin gusht të këtij viti vlera e kredive të qytetarëve të Kosovës ka arritur në 4.7 miliardë. Por,…

27/09/2023 2:53 PM

67 milionë eksport, 523 milionë import: Në cilat vende shet e nga kush blen më shumë Kosova?

 Kosova vazhdon të ketë shifra të larta mes importit dhe eksportit të mallrave. Gjatë muajit gusht, eksporti i mallrave…

25/09/2023 2:10 PM

Përshkallëzohet situata në komunat me shumicë serbe në Veri të Kosovës

Një polic i Kosovës ka mbetur i vrarë si pasojë e sulmeve në fshatin Banjskë të Zveçanit. Tre policë…

24/09/2023 6:34 PM

Europa

Inflacioni në Eurozonë bie në nivelin më të ulët që nga tetori 2021

Inflacioni vjetor në Eurozonë ra në 4.3% në shtator, niveli më i ulët që nga tetori 2021, sipas të dhënave nga Eurostat. Kjo shifër sjell një…


Hajdutë me flamuj

Si udhëheqësit cinikë po shfrytëzojnë nacionalizmin për të fituar dhe për të abuzuar me pushtetin. Këta politikanë që përhapin…

23/09/2023 10:02 PM

Banka e Anglisë dhe FED mbajnë të pandryshuara normat e interesit

Ashtu siç pritej, Banka e Anglisë la të pandryshuar normat e interesit në 5.25%. Vendimi vjen një ditë pasi…

21/09/2023 1:40 PM

Pothuajse të gjithë në Europë po thithin ajër toksik; Maqedonia e Veriut më e ndotura, në Shqipëri niveli i ndotjes dyfish më i lartë se limitet e OBSH

Europa po përballet me një “krizë të rëndë të shëndetit publik”, me pothuajse të gjithë njerëzve në kontinent jetojnë…

20/09/2023 3:15 PM

Rajoni

Borxhi publik në Serbi rritet me mbi 20 miliardë euro

Në dhjetë vitet e fundit, borxhi publik i Serbisë është dyfishuar, duke u rritur me mbi 20 miliardë euro. Opozita është kritike ndaj qeverisë dhe huamarrjes…


10% e ekonomisë do të mbështetet nga industria e udhëtimeve dhe turizmit në Bullgari

Deri në vitin 2033, udhëtimet dhe turizmi pritet të rriten aq shumë në Bullgari, sa që 10% e ekonomisë…

28/08/2023 3:41 PM

Turqia rrit normën e interesit në 25%, në përpjekje për të zbutur inflacionin

Turqia befason me rritjen më të madhe se sa pritej të normës së interesit në 25% në përpjekje për…

24/08/2023 2:45 PM

Punëtorët e Maqedonisë së Veriut shkojnë në Kroaci për punë sezonale 

Kroacia po bëhet një vend gjithnjë e më tërheqës për maqedonasit që kërkojnë punë sezonale, ndërsa vendi që së…

23/08/2023 3:27 PM

Të Tjera nga Bota

Tregtia globale bie me ritmin më të shpejtë që nga pandemia

Kërkesa për eksportet e mallrave dobësohet si pasojë e inflacionit më të lartë, rritjes së normave dhe shpenzimeve për shërbime Vëllimet e tregtisë botërore ranë me…


IIF: Borxhi global arrin në 307 trilionë dollarë në tremujorin e dytë

Borxhi global arriti një rekord të ri në tremujorin e dytë, në 307 trilionë dollarë, pavarësisht rritjes së normave…

20/09/2023 2:07 PM

Çmimi i naftës bie me më shumë se 1 dollar përpara vendimit të FED për normat e interesit

Çmimet e naftës ranë me më shumë se 1 dollar të mërkurën përpara vendimit të Rezervës Federale të SHBA-së…

20/09/2023 12:11 PM

Gara e çipave

Amerika po ndërton fabrika të çipave. Tani duhet të gjejë punëtorë. Fabrikat e prodhimit të çipave do të vënë…

15/09/2023 10:00 PM

Makina

Kompania kineze Nio prezanton smartphone i zhvilluar për t’u përdorur te makinat e saj elektrike

Kompania kineze Nio prezantoi sot një smartphone të nivelit të lartë, i projektuar që të përdoret me makinat e tij elektrike, duke reklamuar një sërë funksionesh…


BE nis hetim mbi “përmbytjen” e makinave elektrike kineze

Komisioni Europian nisi dje një hetim mbi mundësinë për të vënë tarifa ndëshkuese për të mbrojtur prodhuesit e Bashkimit…

14/09/2023 5:02 PM

Volkswagen, gati për ndalimin e makinave me karburante fosile në Europë në vitin 2035

Volkswagen është gati për ndalimin e shitjes së makinave me motor me djegie të brendshme në Europë në vitin…

04/09/2023 3:22 PM

Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 15% në korrik

Makinat elektrike përfaqësojnë thuajse 61% të shitjeve   Shitjet e automjeteve të reja në Europë u rritën me 15.2%…

31/08/2023 4:49 PM

Art

“Britmat pa zë” të Mikel Temo

Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

29/05/2023 3:44 PM

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Google zgjeron infrastrukturën e kabllove nënujore me “Nuvem”

“Nuvem” është i fundit i një serie investimesh në kabllo nënujore të bëra nga Google ndër vite   Google njoftoi një sistem tjetër me kabllo nënujore.…


Si ndikon koha e kaluar para telefonave te gjumi dhe shëndeti mendor i adoleshentëve

Privimi i gjumit mund të sjellë pasoja të rënda si rezultate të dobëta në shkollë e probleme në shëndetin…

18/09/2023 1:01 PM

Apple prezanton iPhone 15 dhe 15 Plus

Risitë - Ishulli Dinamik, ngjyra të reja dhe porta USB-C   iPhone 15 mbërriti. Kompania Apple, me seli në…

12/09/2023 10:37 PM

Ky model i IA mund të ndihmojë në parandalimin deri në 76% të zjarreve

“Vetëm Inteligjenca Artificiale është mjaftueshëm e aftë të bëjë parashikime që mund të përdoren për diçka kaq komplekse si…

11/09/2023 1:29 PM

Menaxhim

5 tregues se keni arritur ekuilibrin punë-jetë

Ekuilibri jetë profesionale – jetë personale është bërë një qëllim për shumë njerëz. Nëse po përpiqeni të jetoni jetën tuaj më së miri, më poshtë janë…


Pse jeni cilësuar “i mbikualifikuar” për një punë?

Shumëkush, në një intervistë pune mund të ketë dëgjuar cilësimin se është “i mbikualifikuar” për atë pozicion pune. Më…

21/09/2023 4:11 PM

Si të negocioni për çdo gjë në punë

Për shumë njerëz, negocimi është i sikletshëm. Por një shprehje e vjetër është e vërtetë – nuk do ta…

13/09/2023 4:34 PM

Dy teknika që do t’ju ndihmojnë të jeni produktiv gjithë ditën

Pjesa më e madhe prej nesh do të dëshironin të ishin më të fokusuar dhe më produktivë gjatë ditës.…

04/09/2023 4:12 PM

Sport

Bayern, Barca, PSG, Napoli dhe Man City, në krye të klasifikimit të klubeve më dominuese në “Big 5”

CIES Football Observatory, duke përdorur të dhënat e Wyscout, publikoi një raport që klasifikon klubet europiane në bazë të “dominimit” të tyre. Nuk është surprizë që…


Klasifikimi / Trajnerët që i kanë bërë klubet të shpenzojnë më shumë

Pep Guardiola është trajneri i cili gjatë karrierës së tij ka bërë që klubet e tij të shpenzojnë më…

14/09/2023 4:16 PM

Raporti i FIFA / Rekord transferimesh dhe një tjetër merkato rekord për agjentët e lojtarëve

FIFA publikoi Raportin International Transfer Snapshot për merkaton e mesvitit 2023, që tregon një rekord historik prej 7.36 miliardë…

11/09/2023 4:27 PM

Kupa e Botës së Regbi 2023 – Sa e qëndrueshme do të jetë nga pikëpamja mjedisore?

Edicioni 2023 i Kupës së Botës së Regbi – i cili do të zhvillohet në Francë, nis sot më…

08/09/2023 3:34 PM

Life Style

Hotelet më të mira në botë për vitin 2023

21 prej tyre ndodhen në Europë   Publikohet renditja e 50 hoteleve më të mira në botë (World’s 50 Best Hotels), e cila vlerëson hotelet në…


5 kuriozitete mbi Oktoberfest, festa e birrës më e madhe në botë

Oktoberfest i famshëm në Mynih, në Gjermani, nisi në vitin 1810, për të festuar martesën e princit të kurorës…

15/09/2023 4:20 PM

A po reziston kinemaja

Ndërsa kinemaja ofron një përvojë klasike me magjinë e ekranit të madh, platformat “streaming” përdorin teknologjinë dhe fleksibilitetin për…

09/09/2023 10:04 PM

Destinacionet më të qëndrueshme të udhëtimit në botë në vitin 2023

Udhëtimet, sado të bukura dhe transformuese që mund të jenë, shpesh sjellin një gjurmë të rëndë në mjedis. Nga…

07/09/2023 4:16 PM