Rreziqet e inflacionit të lartë për konkurrencën

Periudhat e inflacionit të lartë mund të shkaktojnë problematika në mirëfunksionimin e konkurrencës në tregje. Lindita Milo (Lati), pedagoge dhe ish-Kryetare e Komisionit të Konkurrencës, thotë në “Monitor Brief Insight” se periudhat inflacioniste sjellin rreziqe të shtuara për kartele dhe për rritjen e shkallës së…

Kosova

Në Kosovë, fillon subvencionimi për ata që kursejnë energjinë elektrike

Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se kanë nisur subvencionimi i faturave të energjisë elektrike të konsumatorëve. Për muajin shtator, bëhet e ditur se kriterin…


Emigrantët për nëntë muaj dërguan mbi 916 milionë euro në Kosovë

Banka Qendrore e Kosovës ka treguar se gjatë nëntë mujorit të parë të 2022-së, diaspora ka dërguar 54.4 milionë…

22/11/2022 4:00 PM

86.4 milionë eksport, 488 milionë import – Kosovës i thellohet deficiti tregtar edhe në tetor

Eksporti i mallrave në muajin tetor 2022 kishte vlerën 86.4 milionë euro, ndërsa importi 488.7 milionë euro, që është…

22/11/2022 2:38 PM

Arrihet kompromisi, liberalizimi i vizave për Kosovën nga 1 janari 2024

Përfaqësues të vendeve anëtare të BE-së kanë rënë dakord me propozimin që liberalizimi i vizave për Kosovën të hyjë…

22/11/2022 12:45 PM

Europa

Pse nuk lulëzoi inovacioni pandemik?

Dixhitalizimi dhe mënyrat e reja të punës duhej të nxisnin rritjen e produktivitetit. Çfarë shkoi keq, shkruan The Economist   Vështirësitë dhe mundimet e viteve të…


Von der Leyen:  BE po përgatit paketën e re të sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Europian po përgatitë paketën e nëntë të sanksioneve ndaj Rusisë në përgjigje të sulmit të Moskës ndaj Ukrainës,…

24/11/2022 3:00 PM

ICE: Kufiri i çmimit të gazit nga BE mund të japë një goditje prej 33 miliardë dollarë në tregje

Tregtuesit e energjisë do të duhet të shtojnë pagesat për kontratat e gazit me 33 miliardë dollarë nëse miratohet…

24/11/2022 2:00 PM

Bie aktiviteti i bizneseve në Eurozonë për të pestin muaj radhazi

Indeksi i Menaxherëve të Blerjeve tregon shenja përmirësimi në vonesat e zinxhërve të furnizimit dhe besimin e bizneseve. Aktiviteti…

23/11/2022 3:50 PM

Rajoni

Çmimet e ushqimeve në Greqi janë vazhdimisht më të lartat në BE

Shkak kryesor janë lëndët e para të importuara, madhësia e tregjeve dhe marrëdhënia e paqarta midis shitësit dhe furnizuesit Turbulenca në çmimet e energjisë dhe mallrave…


Rumania ndërmerr hapa për të ndryshuar zbatimin e Planit të Qëndrueshmërisë të BE-së

Kryeministri Nicolae Ciucă informoi zyrtarisht kryetaren e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, se Rumania dëshironte të rinegocionte disa…

19/11/2022 10:04 PM

Investimet e pamjaftueshme dhe buxhetet e ulëta po mundojnë ekonominë e Bullgarisë

Grupe të ndryshme profesionale në Bullgari kanë organizuar protesta me një kërkesë të vetme – paga më të larta.…

18/11/2022 10:10 PM

Banka qendrore e Maqedonisë së Veriut rrit normën bazë në 4.25%

Banka Qendrore e Maqedonisë së Veriut ka vendosur të rrisë normën e saj bazë me 0,75% pikë përqindje (pp),…

17/11/2022 3:30 PM

Të Tjera nga Bota

Cilat janë vendet me përqindjen më të lartë dhe më të ulët të emigrantëve?

Për njerëzit që jetojnë në qendrat urbane kozmopolite, është e lehtë që dashje pa dashje të ekzagjerohet prezenca e emigrantëve në mbarë botën. Përqindja mesatare e…


Nafta bie me 4% teksa BE konsideron kufizimin e çmimeve të naftës ruse në nivelin 65-70 dollarë për fuçi

Çmimet e naftës pësuan një rënie ditën e mërkurë pas raportimeve se Bashkimi Europian po shyqrton vendosjen e një…

24/11/2022 11:09 AM

OECD: Europa do të jetë më e goditura nga ngadalësimi ekonomik global

Ekonomia globale duhet të shmangë një recesion vitin e ardhshëm, por kriza më e rëndë energjetike që nga vitet…

22/11/2022 2:31 PM

Rreziqet e “Bidenomics” shkojnë përtej inflacionit

Proteksionizmi i Joe Biden është i kushtueshëm për Amerikën dhe botën, shkruan The Economist   Rritja e çmimeve është…

19/11/2022 10:00 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Mazda rrit objektivin e shitjeve të makinave elektrike në 40% deri në vitin 2030

Investon 11 miliardë dollarë për të shpejtuar tranzicionin   Mazda ka mbetur pas krahasuar me pjesën tjetër të grupit, ndërkohë që gara për fitim pjese tregu…


Google Maps tani ju ndihmon të gjeni stacione rikarikimi për makinat elektrike

Në tre vitet e fundit, Google Maps ka bashkëpunuar me partnerë të stacioneve të rikarikimit për automjete elektrike, në…

18/11/2022 2:59 PM

Putin kërkon kontrollin e çmimeve, ndërkohë që shitjet e makinave në Rusi bien në nivele rekord

REUTERS/Anton Vaganov Të mërkurën, Presidenti Vladimir Putin i kërkoi qeverisë ruse të kontrollojë çmimet e automjeteve, pasi një drejtues…

16/11/2022 6:00 PM

Shitjet e automjeteve elektrike me bateri rriten ndjeshëm në T III 2022 në Europë

Në tremujorin tretë 2022, pjesa e tregut të makinave elektrike me bateri (BEV) u rrit ndjeshëm, duke përfaqësuar 11.9%…

03/11/2022 2:27 PM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

Musk mbyll zyrat e Twitter përkohësisht, qindra punonjës largohen, nuk pranojnë kushtet e reja

Twitter mbyll ndërtesat e zyrave të kompanisë përkohësisht. Në një mesazh drejtuar punonjësve thuhet se zyrat do të rihapen të hënën më 21 nëntor, duke mos…


Edhe Amazon do të shkurtojë mijëra vende pune

Shkak, ngadalësimi i shitjeve   Sipas asaj që raportohet, Amazon po përgatitet të shkurtojë mijëra vende pune në zyrë,…

15/11/2022 4:37 PM

Dritare që prodhojnë energji elektrike?

Copyright Alain Herzog & EPFL   Shkencëtarët zviceranë projektojnë panele diellore transparente më efikase   E gjithë drita natyrore…

14/11/2022 2:14 PM

Amazon, kompania e parë publike në botë që humb 1 trilion dollarë në vlerë tregu

Amazon.com Inc. është kompania e parë publike në botë që humb 1 trilion dollarë në vlerë tregu, për shkak…

10/11/2022 2:37 PM

Menaxhim

Ndiheni të rraskapitur për shkak të punës? Nuk është faji juaj, thonë psikologët

Një libër i ri i botuar së fundmi ka një mesazh qetësues për punonjësit që ndihen në burnout nga puna e tyre: nuk është faji juaj!…


Qytetet më të mira për nomadët dixhitalë këtë dimër, nga Bangkoku deri në Budapest

Sipas një studimi të ri, shumë njerëz që kërkojnë të ikin nga vendi i tyre teksa kostot e jetës…

18/11/2022 4:59 PM

Si mund ta kuptoni që dikush ka aftësi të jashtëzakonshme lidershipi?

Çdo gjë mund të përmblidhet me vetëm një fjalë   Kur drejtoni një biznes ose menaxhoni njerëz, mund të…

17/11/2022 11:49 AM

Pyetja e thjeshtë që do t’ju ndihmojë të merrni vendime më të mira

Pavarësisht nëse flasim për atë që do të porosisni për drekë apo për atë që do të bëni në…

16/11/2022 4:04 PM

Sport

Botërori i Futbollit Katar 2022, 5 futbollistët më të paguar

Kylian Mbappé, futbollisti më i paguar në botë, nuk është një lojtar i ri në Botëror. Vetëm 4 vite më parë, ai ndihmoi Francën të fitonte…


Klasifikimi – 8 Botërorët më të kushtueshëm

Botërori i Katarit është më i kushtueshmi në historinë e kësaj ngjarje sportive – 221 miliardë euro të shpenzuara,…

21/11/2022 5:20 PM

Kupa e Botës, vendet më të pasura: SHBA në krye, por zviceranët më të pasurit

Do të jenë 32 vendet që do të marrin pjesë në Kupën e Botës në Katar, e cila do…

18/11/2022 4:28 PM

Sa vlejnë ekipet pjesëmarrëse në Botëror?

Vlera totale e transferimit e llogaritur e 832 futbollistëve të Kupës së Botës FIFA 2022 është 15 miliardë euro.…

16/11/2022 3:37 PM

Life Style

Kazakistani, përjetoni “katër sezone në katër ditë” në vendin më të madh në botë pa dalje në det

Kazakistani mund të jetë vendi më i madh pa dalje në det në botë, por brenda kufijve të tij do të gjeni liqene të qeta, duna…


3 qytetet europiane me numrin më të madh të atraksioneve turistike falas

Panteoni, Romë   Roma, Londra dhe Parisi janë “të parat e klasës”, sipas një kërkimi të ri të shoqërisë…

24/11/2022 8:00 AM

Destinacioni më i lirë në Europë për momentin

Duke u bazuar tek atraksionet falas, çmimet e ulëta të ushqimeve e të pijeve, si dhe kostot e transportit…

22/11/2022 4:04 PM

10 destinacionet më të mira për t’u vizituar në dhjetor sipas Airbnb

Ndonëse pushimet verore mund të kenë qenë ato që ju emociononin më shumë kur ishit fëmijë, vitet e fundit,…

21/11/2022 6:44 PM