Biden i afrohet fitores së Shtëpisë së Bardhë ndërsa Trump ngre sfidën ligjore

05/11/2020 10:14 AM 0 komente

Demokrati Joe Biden iu afrua fitores në garën presidenciale të SHBA të Enjten ndërsa një pjesë e madhe  votave janë numëruar, ndërsa protestuesit kanë dalë në rrugë, shkruan Reuters.

Presidenti i tanishëm Donald Trump pretendoi për mashtrim, ka ngritur procese gjyqësore ndërsa bëri thirrje për rinumërim në një garë që akoma nuk po e shpall fituesin dy ditë pas mbylljes së votimit.

Me rritjen e tensioneve, rreth 200 mbështetës të Trump, disa të armatosur me pushkë dhe pistoleta, u mblodhën përpara një zyre elektorale në Phoenix, Arizona, pas thashethemeve të pabazuara se votat nuk po numëroheshin.

Protestuesit anti-Trump në qytete të tjera kërkuan që numërimi i votave të vazhdojë. Policia arrestoi protestuesit anti-Trump në New York City dhe Portland, Oregon. Mbi 100 ngjarje janë planifikuar në të gjithë vendin midis të Mërkurës dhe të Shtunës.

Gara presidenciale po përfundon në pesë shtete. Biden, 77 vjeç, ka kryesim të ngushtë në Nevada dhe Arizona ndërsa Trump, 74 vjeç, pa uljen e avantazhit në shtetet e domosdoshme për të fituar, si Pensilvania dhe Georgia, teksa numëroheshin votat me postë. Trump kishte një epërsi të ngushtë edhe në Karolinën e Veriut, një tjetër fitore e domosdoshme për të.

Trump duhet ende të fitojë shtetet ku ishte ende përpara dhe të triumfojë në Arizona ose Nevada, në mënyrë që të mos bëhet presidenti i parë në detyrë i SHBA që humbi një mundësi për rizgjedhje që nga kolegu republikan George H.W. Bush në 1992.

Edison Research i dha Biden një epërsi 243 me 213 ndaj Trump në votat e Kolegjit Zgjedhor, të cilat bazohen kryesisht në popullsinë e një shteti. Agjenci të tjera sondazhesh thanë se Biden kishte fituar Ëisconsin, gjë që do t’i jepte atij edhe 10 vota. Numri magjik për kandidatin fitues është 270 vota.

Biden parashikoi fitoren të Mërkurën dhe hapi një faqe në internet për të filluar tranzicionin në Shtëpinë e Bardhë, të kontrolluar nga Demokratët.

Trump ka kohë që kërkon të minojë besueshmërinë e procesit të votimit nëse humbet. Që nga e Marta, ai ka deklaruar në mënyrë të rreme fitoren, akuzoi Demokratët për përpjekjen për të vjedhur zgjedhjet pa prova dhe u zotua të luftojë shtetet në gjykatë, shkruan Reuters.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of