Bie euro sot, para se Lagarde të flasë si shefe e BQE-së

04/11/2019 9:58 AM 0 komente
Euroja ra të hënën lehtë ndërsa investitorët prisnin fjalimin e parë të Christine Lagarde si president i Bankës Qendrore Evropiane. Por, duke shpresuar që Shtetet e Bashkuara mund të zgjedhin të mos vendosin tarifa për importet e automjeteve, niveli i eurosh ishte pranë nivelit të tij më të lartë brenda disa javësh.
Lagarde mban fjalimin e saj të parë të hënën si shefe e BQE, dhe tregjet janë duke supozuar se ajo do të flasë për skenarin e politikës së lehtë të paraardhësit të saj, Mario Draghi.

Sekretari i Tregtisë së Sh.B.A. Wilbur Ross tha në një intervistë të botuar të Dielën se Uashingtoni mund të mos ketë nevojë të vendos tarifa për automjetet e importuara më vonë këtë muaj, pas mbajtjes së “bisedave të mira” me automobilistët në Bashkimin Evropian, Japoni dhe Kore.

Tarifat tashmë janë vonuar një herë në gjashtë muaj dhe ekspertët e tregtisë thonë se kjo mund të ndodhë përsëri.

“Kjo mund të heqë retë e zeza mbi prodhimin gjerman,” tha Kenneth Broux, strateg i korporatave Forex në Societe Generale.

Kjo mund të ndihmojë për të ngritur shumë besimin konsumator në zonën e euros”, tha ai, duke shtuar se “nuk ishte i bindur që ne do të dëgjojmë shumë thelbësi për politikën nga Lagarde të hënën.

Euro ishte duke u tregtuar për herë të fundit 0.15% rritje, me 1.1150 dollarë, por afër nivelit të lartë prej 1.1180 dollarë që arriti muajin e kaluar.

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of