Rritja e çmimeve përkeqëson shëndetin mendor

Sëmundjet e shëndetit mendor po njohin përhapje më të madhe në popullatë kohët e fundit. Ekspertë të ndryshëm të fushës deklarojnë se rritja e çmimeve në vend ka ndikuar negativisht në një përkeqësim të situatës. Për të na folur rreth kësaj teme, kemi ftuar në Monitor…

Kosova

Pas një muaji grevë, sot nisi viti i ri shkollor në Kosovë

Sot ka filluar mësimi në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar në Kosovë. Viti i ri akademik nisi me vonesë, për shkak të grevës e cila…


BQK del kundër Qeverisë së Kosovës: Rritja ekonomike është 3.7, jo 4.9 për qind

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti, ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë për këtë vit…

29/09/2022 4:01 PM

Kriza energjetike në Kosovë, Qeveria kërkon vazhdimin e masave emergjente

Komisioni për Ekonomi ka miratuar të enjten vendimin e Qeverisë për zgjatjen e masave emergjente në furnizimin e energjisë…

29/09/2022 12:31 PM

Kosova eksportoi 84,8 milionë euro, importoi 526,8 milionë euro

Kosova gjatë muajit gusht të këtij viti, ka eksportuar jashtë vendit mallra në vlerë të vetëm 84.8 milionë eurove.…

28/09/2022 2:51 PM

Europa

Anulimi i vendimit për taksat sjell rritjen e vlerës së paundit, ndërsa kostot e huamarrjes bien

Paundi ka shënuar rritje, pasi kancelari i Mbretërisë së Bashkuar anuloi vendimin e tij tepër të diskutueshëm për të hequr normën më të lartë të taksimit.…


Cilat janë vendet me rrugët më të mira dhe më të këqija në Europë?

Pavarësisht se ky vend krenohet me një ndër infrastrukturat më të mira të çiklizmit në botë, ai dallohet gjithashtu…

03/10/2022 3:14 PM

Inflacioni në Gjermani arrin nivelin më të lartë të 70 viteve, ekonomistët paralajmërojnë për rrezik të lartë për recesion

Shifra e shtatorit prej 10.9% vjen në një kohë kur të gjitha institutet po shpjegojnë mënyrën se si mungesa…

30/09/2022 5:45 PM

Europa përgatitet për ndërprerje të funksionimit të rrjetit celular

Megjithëse dikur kjo ishte e paimagjinueshme, telefonat celularë mund të dalin jashtë përdorimit në Europë këtë dimër, nëse ndërprerjet…

30/09/2022 3:29 PM

Rajoni

Pensionet në Greqi do të rriten me 7% vitin e ardhshëm

Pensionet do të rriten me 7 për qind nga viti 2023, ku përfshihen 1.5 milionë pensionistë, deklaroi ministri grek i Financave, Christos Staikouras. Ministri nënvizoi se…


Qeveria rumune do të hapë një agjenci të posaçme për investitorët e huaj 

Kryeministri rumun, Nicolae Ciucă, njoftoi se qeveria do të hapë një agjenci të re të posaçme për nxitjen e…

03/10/2022 3:53 PM

Hungaria përfundon ciklin e rritjeve masive të normave të interesit, me rritjen e fundit prej 125 pikë bazë

Banka Kombëtare e Hungarisë rriti të martën normën bazë të interesit me një shifër më të madhe nga sa…

28/09/2022 12:23 PM

Agroturizmi mundësi për zhvillim të gjithëmbarshëm të rajonit të malit Sharrit

Nga Mislim Zendeli Profesor i asocuar Fakulteti i Ekonomisë dhe Turizmit Universiteti i Tetovës, M. Veriut Dita Botërore ose…

27/09/2022 2:55 PM

Të Tjera nga Bota

Inflacioni në Turqi arrin rekord të ri, ndërsa Erdoğan premton edhe më shumë ulje të normave

Rritjet e çmimeve gjatë shtatorit janë më të këqijat, që kur partia e presidentit Erdoğan erdhi në pushtet 20 vite më parë.   Norma zyrtare e…


Opec+ planifikon ulje të konsiderueshme të prodhimit të naftës për të ndaluar rënien e çmimeve

Grupi pritet të diskutojë rreth reduktimit të prodhimit me më shumë se 1 milion fuçi në ditë në takimin…

03/10/2022 11:18 AM

Firma kërkimore: Mundësia për një recesion global është 98%

Sinjalet paralajmëruese po vënë në alarm të gjithë ekonominë globale, pasi inflacioni i lartë, rritja drastike e normave të…

29/09/2022 3:17 PM

Rritja ekonomike e Kinës më e vogël se rritja e pjesës tjetër të Azisë, për herë të parë që nga viti 1990

Banka Botërore është institucioni më i fundit financiar që ka ulur parashikimin për rritjen e ekonomisë kineze. Prodhimi ekonomik…

28/09/2022 3:02 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që vendi ynë kishte bërë në drejtim të…


Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Makina

Tesla, 343,000 dërgesa automjetesh në 3-mujorin e tretë 2022

Tesla ka dërguar 343.000 automjete në tremujorin e tretë 2022. Shtëpia automobilistike e makinave elektrike, Tesla, sapo ka publikuar shifrat në lidhje me prodhimin dhe dërgesat…


Stellantis do t’u ofrojë punonjësve francezë bonus për të lehtësuar peshën e inflacionit

REUTERS/Gilles Guillaume/File Photo   Stellantis do të ofrojë mbështetje financiare deri në 1400 euro për pjesën më të madhe…

27/09/2022 5:31 PM

Prodhuesi i chip-ave Nvidia prezanton një sistem të ri për drejtimin autonom

Gjiganti i chip-ave Nvidia Corp prezantoi të martën platformën e saj të re informatike, e quajtur DRIVE Thor, e…

21/09/2022 5:49 PM

Shitjet e makinave në Rusi, në gusht, ranë me 62% krahasuar me një vit më parë

Shitjet e automjeteve të reja në Rusi, në muajin gusht, u tkurrën me 62,4% krahasuar me një vit më…

06/09/2022 5:06 PM

Art

Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i një realiteti ku ai merr rolin e…


Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më…

18/06/2022 10:14 PM

Teknologji

BE miraton reformën e rikarikuesit unik, duke detyruar Apple të përshtatet

Parlamenti Europian miratoi të martën rregullat e reja që parashikojnë në Bashkimin Europian një portë unike rikarikimi për telefonat celularë, tabletët dhe fotokamerat brenda vitit 2024…


Google, plane të reja për qëndrueshmërinë, duke përfshirë një llogaritës të kostos të karburantit

Google po ndërmerr disa plane të reja për qëndrueshmërinë, sipas njoftimit të vetë kompanisë në eventin e saj, Search…

03/10/2022 5:07 PM

Për herë të parë, Meta do të ngrijë punësimet dhe do të reduktojë kostot

CEO i Meta Platforms Inc, Mark Zuckerberg, prezantoi planet e riorganizimit të ekipeve dhe shkurtimin e numrit të punonjësve…

30/09/2022 4:22 PM

Startup-i italian Satispay, “njëbrirësh”, vlen më shumë se 1 miliard euro

Treguesit e një ngadalësimi të ekonomisë europiane dhe rritja e kostove nxisin tregtarët dhe konsumatorët të gjejnë mënyra më…

28/09/2022 5:18 PM

Menaxhim

Çmimi Nobel për Fizikën u jepet tre shkencëtarëve për punën në mekanikën kuantike

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave vendosi t’i japë Çmimin Nobel 2022 për Fizikën Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger “për eksperimentet me fotone entangled (të…


3 aftësitë kryesore që ju nevojiten për të gjetur punë, kudo që të jeni

Edhe pse kufizimet e pandemisë janë lehtësuar dhe gjithnjë e më shumë kompani po kërkojnë që punonjësit e tyre…

03/10/2022 4:52 PM

Svante Pääbo fiton Nobelin në Mjekësi për zbulimet në gjenomën e njerëzve primitivë

Asambleja e Nobel e Karolinska Institutet vendosi t’i japë sot Çmimin Nobel 2022 në Fiziologji ose Mjekësi, Svante Pääbo,…

03/10/2022 12:10 PM

13 arsye pse disa njerëz i arrijnë qëllimet e tyre, ndërsa të tjerët jo

"Cilat janë dallimet kryesore midis atyre që i arrijnë qëllimet dhe atyre që nuk i arrijnë dot ato?" Kjo…

30/09/2022 11:00 AM

Sport

Kostot e dëmtimeve të futbollistëve, për herë të parë, mbi gjysmë miliard sterlina në sezonin 2021/22

Kostot e dëmtimeve u rritën me 29% krahasuar me sezonin e mëparshëm, ku Paris Saint Germain (PSG) ka regjistruar shifrën më të lartë (34,22 milionë sterlina…


Kupa e Botës në Katar, më e shtrenjta e të gjitha kohërave

Nëse mblidhen kostot totale, duke marrë parasysh jo vetëm kostot e ndërtimit të stadiumeve të reja dhe ristrukturimin e…

27/09/2022 4:52 PM

CIES, klubet që kanë shpenzuar më shumë për lojtarët e tyre në një dekadë

Cilat skuadra kanë shpenzuar në merkato një shifër më të lartë krahasuar me vlerën e vlerësuar të futbollisteve të…

20/09/2022 5:31 PM

Jordan mund Maradonën, fanella shitet në ankand më shumë se 10 milionë euro

Fanella e legjendës së NBA, Michael Jordan, e veshur në ndeshjen e parë të Finals të NBA në vitin…

16/09/2022 12:19 PM

Life Style

8 vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri, sipas Lonely Planet

Shqipëria po bëhet dalëngadalë thesari i Ballkanit, për shkak të ujërave të saj të kristalta, maleve mbresëlënëse dhe çmimeve të përballueshme për të gjitha llojet e…


Gjermania mund të duket më pak e ndriçuar këtë vit gjatë Krishtlindjes

Ambientalistët kërkojnë fikjen e dritave   "Gjithçka është e shndritshme" në ditën e Krishtlindjes, ose të paktën kështu thotë…

03/10/2022 2:37 PM

Si do të jetë popullsia e botës me 8 miliardë banorë?

Diku nga fundi i vitit 2022, bota do të arrijë një popullsi prej tetë miliardë banorësh, duke shënuar kështu…

01/10/2022 10:06 PM

Ku të shijoni një pije, kur nuk mund të provoni 50 baret më të mira në botë

Numërimi mbrapsht për shpalljen e barit më të mirë në botë ka filluar!   Klasifikimi i “50 bareve më…

29/09/2022 4:49 PM