Bisedimet e Brexit kanë ndalur, paralajmërojnë diplomatët

12/10/2017 10:00 AM 0 komente

Asnjë përparim i konsiderueshëm nuk është bërë në sesionin e pestë të bisedimeve për të arritur një marrëveshje tregtie me BE-në, pas divorcit.

Bisedimet e Brexit kanë ndalur, pa asnjë përparim thelbësor, në raundin e pestë të bisedimeve, sipas disa diplomatëve të informuar mbi diskutimet.

Pritshmëritë ishin të ulëta për raundin negociues përfundimtar të Mbretërisë së Bashkuar dhe BE-së, përpara një samiti vendimtar të javës së ardhshme, ku udhëheqësit e BE pothuajse janë të sigurt të deklarojnë se ka pasur progres të pamjaftueshëm për të lëvizur nga divorci në bisedimet tregtare.

Negociatorët ishin ende të befasuar, megjithatë, për mungesën e lëvizjes në çdo fushë këtë javë, veçanërisht në çështjet e mëdha të pazgjidhura mbi të drejtat e qytetarëve. Një zyrtar i përfshirë drejtpërdrejt në proces tha: “Nuk kemi asgjë, zero, pa progres”.

Ana britanike ka marrë një pamje më optimiste në publik. Ndërsa nuk sugjeronte se kishte pasur përparime në bisedime këtë javë, Theresa May, i tha parlamentit të mërkurën: “Ne jemi shumë afër marrëveshjes për të drejtat e qytetarëve”.

Mbështetja taktike në bisedime siguron sfondin për një deklaratë shumë të ndjeshme nga liderët e BE javën e ardhshme. Diplomatët thonë se kjo duhet të bëjë të qartë se ku shihet se Britania ka rënë të shkurtër, ndërsa në të njëjtën kohë duke njohur progresin e bërë që nga fjalimi i Znj. May në Firence dhe potencialin për negociata për të evoluuar

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of