Editorial

Vetëkënaqësia nga turizmi

Turizmi ka qenë në kuptimin e plotë të fjalës shpëtimi i ekonomisë vendase gjatë viteve të fundit. Në verën e 2020-s, hyrjet e larta të shtetasve të huaj…

Dialog Diplomatik: Nga projektet ku Franca po investon, deri te mesazhi për gratë shqiptare

Përshëndetje dhe mirë se vini në episodin e radhës të podcast-it tonë Business Plus. Sot kemi nderin të kemi me ne një personalitet të shquar dhe një diplomate të lartë, Ambasadoren e Francës në Shqipëri,  znj. Catherine Suard. Do diskutojmë për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe…

Kosova

Bllokohen 26 tonë mish të shkrirë nga Brazili që shkonte në Kosovë

Sot inspektorati veterinarë i Agjencisë se Ushqimit dhe Veterinarisë, gjatë kontrollit inspektues në piken kufitare të kontrollit ‘’Porti i Durrësit’’, ka hasur në ngarkesë me mish…


BQK i transferon Qeverisë së Kosovës mbi 10 milionë euro

 Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se Banka Qendrore e Kosovës javën e kaluar ka transferuar…

22/07/2024 1:49 PM

DASH: Tensionet me Serbinë pengesë për tërheqjen e investimeve të huaja në Kosovë

 Një raport i përvitshëm i Departamentit amerikan të Shtetit për Klimën e Investimeve ofron informacion mbi mjedisin e të…

19/07/2024 1:26 PM

Rritet konsumi, Kosova po importon 1 milion euro energji elektrike në ditë

Ngritja e temperaturave që ka prekur këto ditë në Kosovën ka rritur edhe kërkesën për energji elektrike. Aktualisht Kosova…

18/07/2024 12:00 PM

Europa

Klima e biznesit në Gjermani përkeqësohet në korrik

Ndjenja e biznesit midis kompanive gjermane u përkeqësua më shumë se sa pritej në korrik, duke shënuar rënien e dytë mujore radhazi. Sondazhi mujor, i cili…


Aktiviteti i sektorit privat të Eurozonës bie në korrik: A ka përfunduar tashmë rimëkëmbja ekonomike?

Aktiviteti i sektorit privat të Eurozonës ra në korrik, duke arritur nivelin më të ulët në pesë muaj. PMI…

24/07/2024 2:35 PM

Franca merr miratimin e kushtëzuar për të pritur Lojërat Olimpike Dimërore 2030

Vetëm dy ditë përpara nisjes së ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike të Parisit 2024, Francës iu dha miratimi…

24/07/2024 1:06 PM

Kostoja e reagimit të Europës kundër turistëve

Në Spanjë, numri rekord i vizitorëve po provokon protesta, por shpenzimet e tyre mbështesin ekonominë. Politikëbërësit po përpiqen të…

23/07/2024 3:46 PM

Rajoni

Autostradat në Kroaci rrisin çmimet e tarifave pas ngrirjes 4-vjeçare

Nga 1 korriku autostradat kroate kanë rritur tarifat. Kjo lëvizje shënon shtrenjtim sezonal të çmimeve për herë të parë në katër vitet e fundit. Sipas deklaratës…


Bankat dhe kompanitë e sigurimeve në Serbi shënojnë fitime rekord

Sipas renditjes së publikuar në edicionin e fundit vjetor të revistës “Finance TOP”, Raiffeisen Bank ishte banka më fitimprurëse…

24/07/2024 4:04 PM

Panik në Turqi pasi turistët braktisin vendin për një destinacion tjetër duke lënë hotelet bosh

Numri i turistëve turq në Greqi është rritur, që kur Greqia nisi zbatimin e marrjes së vizave turistike pas…

23/07/2024 11:32 AM

Greqia është vendi më kompleks i Europës për të bërë biznes

Greqia është vendi më kompleks i Europës për të bërë biznes sipas Indeksit Global të Kompleksitetit të Biznesit (GBCI)…

19/07/2024 3:25 PM

Të Tjera nga Bota

Markat luksoze ofrojnë 50% zbritje pasi blerësit kinezë frenojnë shpenzimet

Konsumatorët e klasës së mesme të vendit, dikur të pangopur, janë bërë më të kursyer. Mallrat e luksit po zbatojnë zbritje deri në 50 % në…


Kina ul normat e interesit në përpjekje për të mbështetur rritjen e vonuar ekonomike

Reduktimet vijnë në vazhdën e plenumit të tretë të partisë komuniste, por ndikimi ka të ngjarë të jetë i…

22/07/2024 1:41 PM

Biden tërhiqet nga gara presidenciale 2024

Presidenti Joe Biden njoftoi këtë të diele se do të tërhiqet nga gara presidenciale e vitit 2024, një vendim…

21/07/2024 8:37 PM

Zyra e botës

Kompanitë globale po punësojnë punëtorët e Indisë si kurrë më parë. Tashmë kompanitë dëshirojnë punën e tyre mendore, më…

20/07/2024 10:00 PM

Makina

ACEA: Shitjet e makinave të reja në BE rriten me 4.3% në qershor

Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 4.3% në qershor, duke arritur nivelin më të lartë që nga korriku 2019, falë tregjeve…


Italia dhe Spanja mbështesin taksat e BE-së mbi importet e makinave elektrike të prodhuara në Kinë

Italia dhe Spanja mbështesin taksat e Bashkimit Europian mbi importet e makinave elektrike të prodhuara në Kinë – deklaruan…

15/07/2024 4:33 PM

Shitjet globale të makinave elektrike rriten me 13% në qershor

Bien me 7% në Europë, sipas Rho Motion   Shitjet globale të makinave tërësisht elektrike dhe plug-in hibride u…

12/07/2024 2:28 PM

Dërgesat e Tesla në T II mundin parashikimet, falë uljes së çmimeve dhe stimujve

Tesla raportoi të martën një rënie më të vogël se sa pritej të dërgesave të automjeteve në tremujorin e…

02/07/2024 5:07 PM

Teknologji

Canalys: Tregu i smartphone vijon rritjen për tremujorin e tretë me radhë

Samsung dhe Apple po përparojnë me shpejtësi në strategjitë e tyre për produkte premium me funksione GenAI si një fokus kryesor   Sipas kërkimit të fundit…


Huawei ndërton një qendër chip-ash 1.4 miliardë dollarë

...ndërkohë që përballet me sanksionet e SHBA-së   Një ndër konkurrentët kryesorë të Kinës në luftën e chip-ave ka…

19/07/2024 3:50 PM

“TikTok duhet të respektojë ligjin e BE-së mbi tregjet dixhitale”

Bytedance humbet apelin e statusit të ‘gatekeeper’ në Gjykatën e Luksemburgut   Bytedance, shoqëria mëmë e aplikacionit për ndarjen…

17/07/2024 2:45 PM

IDC: Tregu i smartphone vijon të rikuperojë terren në tremujorin e dytë

Dërgesat rriten me 6.5%   Dërgesat e smartphone në tremujorin e dytë 2024 u rritën me 6.5% me bazë…

16/07/2024 3:00 PM

Menaxhim

Si të keni inteligjencë të lartë emocionale

Si të fitoni menjëherë besimin e dikujt? Pavarësisht nëse është një shok i ri, një koleg apo një dikush me perspektivë romantike, lidhja e vërtetë dhe…


Vendet më të mira në botë për ekuilibrin punë-jetë

Një indeks ka hetuar gjithçka, nga paga minimale deri te gjithëpërfshirja, për të përcaktuar se cili vend ka kulturën…

23/07/2024 3:30 PM

Punësoni këta punonjës, nëse doni të rrisni biznesin tuaj

Shumë kompani kanë punonjës të mirë, por jo të shkëlqyer. Kjo është arsyeja pse nuk po rriten aq shpejt…

21/07/2024 12:00 PM

Vendi ku të huajt janë të kënaqur me karrierën e tyre

Të huajt që emigrojnë në Danimarkë janë ndër më të lumturit me jetën e tyre të punës, sipas sondazhit…

19/07/2024 2:00 PM

Sport

Franca merr miratimin e kushtëzuar për të pritur Lojërat Olimpike Dimërore 2030

Vetëm dy ditë përpara nisjes së ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike të Parisit 2024, Francës iu dha miratimi i kushtëzuar për të pritur Lojërat Olimpike…


Fituesit e Kampionatit Europian në vite

Fituesit e Kampionatit Europian që nga fillimi i Turneut pasi SpanJa mundi Anglinë 2 - 1 në finalen e…

14/07/2024 11:35 PM

EURO 2024, ekipet gjobiten me më shumë se 1.2 milionë euro nga UEFA

Federatat Kombëtare të Futbollit, të përfaqësuara në Kampionatin Europian të Futbollit, EURO 2024 janë gjobitur më shumë se 1.2…

02/07/2024 3:43 PM

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024. Është e vështirë të mos përfshihesh nga…

24/06/2024 5:07 PM

Life Style

Singapori cilësohet destinacioni më i sigurt në botë për turistët

Singapori është qyteti më i sigurt në botë për turistët, sipas një studimi të ri nga Forbes Advisor. Studimi, i cili analizoi faktorë të tillë si…


Ishulli më i mirë i Europës sipas Lonely Planet

Nëse jeni duke kërkuar për një parajsë ishullore europiane këtë verë, atëherë duhet të shkoni direkt në Korcula. Mund…

24/07/2024 3:30 PM

Italia është vendi më i mirë për pushime me fëmijë

Spanja, Franca dhe Portugalia janë lënë pas nga Italia, kjo perlë mesdhetare e cilësuar si vendi më i mirë…

23/07/2024 5:00 PM

Ku të shkoni në Europë në shtator

Transilvani, Rumani Transfăgărăşan është përshkruar si "rruga më e bukur në botë". Kjo rrugë e gjatë 90 km me…

22/07/2024 2:00 PM