Editorial

Pikëpyetjet e një investimi 2 miliardë euro! 

Një projekt i madh “premton” që t’i kthejë Durrësit lavdinë e humbur. “Durrës Yachts & Marina”, një shoqëri e përbashkët mes qeverisë shqiptare (33% përmes Albanian Seaports Development…

Nr: 1058 monitor 1058 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Call center në krizë për punonjës

Sektori i call center, dikur oaz i punësimit për të rinjtë po përballet me një mungesë të fuqisë punëtore për shkak të emigracionit. Për më shumë rreth kësaj çështjeje, kemi ftuar në Monitor Brief Insight, menaxheren e Burimeve Njerëzore pranë Facile.it, Ina Grabocka.

Kosova

Nga janari deri në tetor, bankat në Kosovë fituan 120 milionë euro

Bankat komerciale që operojnë në Kosovë kanë arritur që të arkëtojnë në stoqet e tyre gjithsej 120 milionë euro fitim të pastër vetëm nga janari deri…


Qeveria i premton Telekomit 13 milionë euro për kodin telefonik të Kosovës  

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka vizituar Telekomin e Kosovës, ku është njoftuar me zhvillimet në këtë ndërmarrje publike.…

30/11/2022 3:27 PM

Eksportet shqiptare në Kosovë, rënie me 40% në 10 mujor

Eksportet nga Shqipëria në Kosovë shënuan rënie të mprehtë në 10 mujorin e këtij viti. Të dhënat e detajuara…

29/11/2022 11:00 AM

“Vëllezër” veç me fjalë, Kosova më shumë mallra nga Serbia se nga Shqipëria

Sipas të dhënave të fundit, Kosova me Shqipërinë në tetorin e vitit 2021, importoi mallra 26 milionë e 968…

28/11/2022 1:30 PM

Europa

Gjermania planifikon të thjeshtësojë rregullat e marrjes së shtetësisë

Qeveria gjermane, sipas disa raportimeve, synon të përshpejtojë procesin e marrjes së shtetësisë, duke e bërë kështu më të lehtë për emigrantët që të bëhen shtetas…


Pse nuk lulëzoi inovacioni pandemik?

Dixhitalizimi dhe mënyrat e reja të punës duhej të nxisnin rritjen e produktivitetit. Çfarë shkoi keq, shkruan The Economist…

25/11/2022 10:00 PM

Von der Leyen:  BE po përgatit paketën e re të sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Europian po përgatitë paketën e nëntë të sanksioneve ndaj Rusisë në përgjigje të sulmit të Moskës ndaj Ukrainës,…

24/11/2022 3:00 PM

ICE: Kufiri i çmimit të gazit nga BE mund të japë një goditje prej 33 miliardë dollarë në tregje

Tregtuesit e energjisë do të duhet të shtojnë pagesat për kontratat e gazit me 33 miliardë dollarë nëse miratohet…

24/11/2022 2:00 PM

Rajoni

BERZH jep hua për të mbështetur projektet hekurudhore në Maqedoninë e Veriut 

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka zgjeruar financimin për ndërtimin e një seksioni lindor të rrjetit hekurudhor në Maqedoninë e Veriut. Pjesë e Korridorit…


Çmimet e ushqimeve në Greqi janë vazhdimisht më të lartat në BE

Shkak kryesor janë lëndët e para të importuara, madhësia e tregjeve dhe marrëdhënia e paqarta midis shitësit dhe furnizuesit…

21/11/2022 2:32 PM

Rumania ndërmerr hapa për të ndryshuar zbatimin e Planit të Qëndrueshmërisë të BE-së

Kryeministri Nicolae Ciucă informoi zyrtarisht kryetaren e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, se Rumania dëshironte të rinegocionte disa…

19/11/2022 10:04 PM

Investimet e pamjaftueshme dhe buxhetet e ulëta po mundojnë ekonominë e Bullgarisë

Grupe të ndryshme profesionale në Bullgari kanë organizuar protesta me një kërkesë të vetme – paga më të larta.…

18/11/2022 10:10 PM

Të Tjera nga Bota

Vendet ku mund dhe nuk mund të pini ujin e rubinetit kur udhëtoni

Kur u tregoni njerëzve se do të udhëtoni në një vend të huaj, ata në mënyrë të pashmangshme do t’ju bëjnë pyetjen: "A është e sigurt…


A do të paguajnë njerëzit 8 dollarë në muaj për Twitter?

Elon Musk zëvendëson reklamat me abonimet   Twitter nuk është më një kompani publike, por ajo po drejtohet në…

26/11/2022 10:00 PM

Cilat janë vendet me përqindjen më të lartë dhe më të ulët të emigrantëve?

Për njerëzit që jetojnë në qendrat urbane kozmopolite, është e lehtë që dashje pa dashje të ekzagjerohet prezenca e…

25/11/2022 1:41 PM

Nafta bie me 4% teksa BE konsideron kufizimin e çmimeve të naftës ruse në nivelin 65-70 dollarë për fuçi

Çmimet e naftës pësuan një rënie ditën e mërkurë pas raportimeve se Bashkimi Europian po shyqrton vendosjen e një…

24/11/2022 11:09 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

Mazda rrit objektivin e shitjeve të makinave elektrike në 40% deri në vitin 2030

Investon 11 miliardë dollarë për të shpejtuar tranzicionin   Mazda ka mbetur pas krahasuar me pjesën tjetër të grupit, ndërkohë që gara për fitim pjese tregu…


Google Maps tani ju ndihmon të gjeni stacione rikarikimi për makinat elektrike

Në tre vitet e fundit, Google Maps ka bashkëpunuar me partnerë të stacioneve të rikarikimit për automjete elektrike, në…

18/11/2022 2:59 PM

Putin kërkon kontrollin e çmimeve, ndërkohë që shitjet e makinave në Rusi bien në nivele rekord

REUTERS/Anton Vaganov Të mërkurën, Presidenti Vladimir Putin i kërkoi qeverisë ruse të kontrollojë çmimet e automjeteve, pasi një drejtues…

16/11/2022 6:00 PM

Shitjet e automjeteve elektrike me bateri rriten ndjeshëm në T III 2022 në Europë

Në tremujorin tretë 2022, pjesa e tregut të makinave elektrike me bateri (BEV) u rrit ndjeshëm, duke përfaqësuar 11.9%…

03/11/2022 2:27 PM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

“Smombie”, ose zakoni i rrezikshëm i të ecurit duke parë smartphone

“Studimet tregojnë se njerëzit që përdorin telefonat celularë, së bashku me kufjet duke dëgjuar muzikë, kanë katër herë më shumë gjasa të bëjnë një veprim të…


Musk mbyll zyrat e Twitter përkohësisht, qindra punonjës largohen, nuk pranojnë kushtet e reja

Twitter mbyll ndërtesat e zyrave të kompanisë përkohësisht. Në një mesazh drejtuar punonjësve thuhet se zyrat do të rihapen…

18/11/2022 12:03 PM

Edhe Amazon do të shkurtojë mijëra vende pune

Shkak, ngadalësimi i shitjeve   Sipas asaj që raportohet, Amazon po përgatitet të shkurtojë mijëra vende pune në zyrë,…

15/11/2022 4:37 PM

Dritare që prodhojnë energji elektrike?

Copyright Alain Herzog & EPFL   Shkencëtarët zviceranë projektojnë panele diellore transparente më efikase   E gjithë drita natyrore…

14/11/2022 2:14 PM

Menaxhim

A përfaqëson “multitasking” me të vërtetë një evolucion për njeriun?

Pak ditë më parë, gjatë një videocall, në shkëmbimet e para të bisedave, ato që u kushtohen pyetjeve “si je” dhe “si shkojnë punët”, dikush më…


Ndiheni të rraskapitur për shkak të punës? Nuk është faji juaj, thonë psikologët

Një libër i ri i botuar së fundmi ka një mesazh qetësues për punonjësit që ndihen në burnout nga…

21/11/2022 12:23 PM

Qytetet më të mira për nomadët dixhitalë këtë dimër, nga Bangkoku deri në Budapest

Sipas një studimi të ri, shumë njerëz që kërkojnë të ikin nga vendi i tyre teksa kostot e jetës…

18/11/2022 4:59 PM

Si mund ta kuptoni që dikush ka aftësi të jashtëzakonshme lidershipi?

Çdo gjë mund të përmblidhet me vetëm një fjalë   Kur drejtoni një biznes ose menaxhoni njerëz, mund të…

17/11/2022 11:49 AM

Sport

Nga vijnë pjesa më e madhe e topave të futbollit në botë?

Fotografitë nga: Jun Michael Park   Sialkot, qytet në verilindje të Pakistanit, prodhon rreth 70 për qind të furnizimeve në botë, duke përfshirë Al Rihla të…


Botërori i Futbollit Katar 2022, 5 futbollistët më të paguar

Kylian Mbappé, futbollisti më i paguar në botë, nuk është një lojtar i ri në Botëror. Vetëm 4 vite…

23/11/2022 9:00 AM

Klasifikimi – 8 Botërorët më të kushtueshëm

Botërori i Katarit është më i kushtueshmi në historinë e kësaj ngjarje sportive – 221 miliardë euro të shpenzuara,…

21/11/2022 5:20 PM

Kupa e Botës, vendet më të pasura: SHBA në krye, por zviceranët më të pasurit

Do të jenë 32 vendet që do të marrin pjesë në Kupën e Botës në Katar, e cila do…

18/11/2022 4:28 PM

Life Style

Duomo, një katedrale e mrekullueshme

Është e vështirë të gjesh fjalët të përshkruash ndjesinë kur shikon, për herë të parë, Katedralen e Milanos. Materiali karakteristik i mermerit të bardhë dhe arkitektura…


Kazakistani, përjetoni “katër sezone në katër ditë” në vendin më të madh në botë pa dalje në det

Kazakistani mund të jetë vendi më i madh pa dalje në det në botë, por brenda kufijve të tij…

25/11/2022 12:49 PM

3 qytetet europiane me numrin më të madh të atraksioneve turistike falas

Panteoni, Romë   Roma, Londra dhe Parisi janë “të parat e klasës”, sipas një kërkimi të ri të shoqërisë…

24/11/2022 8:00 AM

Destinacioni më i lirë në Europë për momentin

Duke u bazuar tek atraksionet falas, çmimet e ulëta të ushqimeve e të pijeve, si dhe kostot e transportit…

22/11/2022 4:04 PM