Editorial

Dilemat e punësimit

Largimi i vazhdueshëm i një pjese të madhe të krahut të punës në Shqipëri nuk është një lajm i ri dhe po vazhdon. Të rinj dhe jo aq…

Nr: 1059 monitor 1059 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Ndikimi i amnistisë fiskale te bizneset

Shoqatat e biznesit ngrenë shqetësimin se zbatimi i amnistisë fiskale do të dëmtonte konkurrencën për sipërmarrësit e ndershëm. Për këtë çështje, kemi ftuar në Monitor Brief Insight, drejtuesin e Qendrës së Eksporteve Shqiptare, Alban Zusi.

Kosova

Kriza energjetike, Kosova zgjat masat emergjente edhe për 30 ditë

Duke marrë parasysh krizën energjetike evropiane nga e cila po ndikohet edhe Kosova, në një seancë të jashtëzakonshme Kuvendi ka mbështetur vendimin e Qeverisë për zgjatjen…


Në Kosovë, mbi 34 për qind e të rinjve janë të papunë

Një pjesë e konsiderueshme e popullsisë së re në Kosovë është e papunë. Sipas të dhënave të fundit kjo…

05/12/2022 2:55 PM

Serbia kthehet partner kryesor tregtar i Kosovës në rajon, importet rriten me 850 milionë euro

Serbia është shndërruar në partnerin kryesor tregtar në Kosovë. Gjatë periudhës janar-tetor 2022, krahasuar me periudhën e njëjtë të…

05/12/2022 2:30 PM

BQK: Sektori bankar në Kosovë është i sigurt, s’ka hapësirë për panik

Banka Qendrore e Kosovës ka treguar blerjet nga interneti kanë shënuar rritje, gjë që deri më muajin tetor 2022…

05/12/2022 12:54 PM

Europa

Rregullat bankare në Mbretërinë e Bashkuar do të pësojnë ndryshimin më të madh në më shumë se 30 vjet

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar atë që e përshkruan si një nga rishikimet më të mëdha të rregullave financiare në më shumë se tre…


Mbretëria e Bashkuar synon të dyfishojë importet e gazit nga SHBA, sipas marrëveshjes së re

Mbretëria e Bashkuar ka rënë dakord që të dyfishojë importet e gazit nga SHBA gjatë vitit të ardhshëm, ndërsa…

08/12/2022 4:04 PM

BE arrin një marrëveshje për ndalimin e produkteve që shkaktojnë shpyllëzimin

Shumë produkte të cilat kontribuojnë te shpyllëzimet nuk do të jenë më të importueshme dhe nuk do të shiten…

07/12/2022 2:32 PM

Eurozona ka të ngjarë të hyjë në një recesion të butë

Aktiviteti i bizneseve në Eurozonë ra për të pestin muaj radhazi në nëntor, duke treguar kështu se ekonomia po…

06/12/2022 3:35 PM

Rajoni

Serbia miraton buxhetin e vitit 2023, parashikon rritje 2.5% të PBB-së

Parlamenti serb miratoi për vitin e ardhshëm, duke parashikuar rritje në 2.5% të PBB-së dhe një deficit 3.3%, nga 3.9% e përcaktuar për vitin 2022, ndërsa…


Inflacioni në Turqi shënon rënie për herë të parë në 18 muaj

Inflacioni vjetor në Turqi është lehtësuar pak në nëntor për herë të parë në më shumë se një vit,…

05/12/2022 12:27 PM

Greqia terminal të ri të gazit natyror të lëngshëm, funksional nga 2024; Do të transportojë gaz edhe në Shqipëri

Ndërkohë që kërkesa për gaz natyror të lëngshëm në Europë rritet në vazhdën e luftës në Ukrainë, Greqia është…

01/12/2022 3:11 PM

BERZH jep hua për të mbështetur projektet hekurudhore në Maqedoninë e Veriut 

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ka zgjeruar financimin për ndërtimin e një seksioni lindor të rrjetit hekurudhor…

30/11/2022 3:57 PM

Të Tjera nga Bota

BE ristrukturon rregullat e TVSH-së në përpjekje për të eliminuar mashtrimet financiare

BE-ja ka thënë se vendet anëtare mund të mbledhin deri në 18 miliardë euro më shumë në vit nga tatimi i vlerës së shtuar, nën reformat…


Çmimet e baterive të makinave elektrike rriten për herë të parë në më shumë se një dekadë

Çmimi i baterive litium-jon u rrit për herë të parë në më shumë se një dekadë këtë vit, pasi…

07/12/2022 1:27 PM

Basti më i madh në botë për Indinë

Çfarë ndikimi do të ketë për ekonominë e pestë më të madhe të planetit, investimi prej 90 miliardë dollarësh…

03/12/2022 10:00 PM

Qytetet më të shtrenjta për të jetuar, kryesojnë listën Singapori dhe New York

Singapori është renditur edhe këtë vit si qyteti më i shtrenjtë për të jetuar, duke e ndarë vendin e…

02/12/2022 4:12 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Europa është me shumë mundësi në prag të një vale tjetër të COVID-19, sipas OBSH dhe ECDC

Një valë tjetër e infektimeve me COVID-19 mund të ketë nisur në Europë, pasi numri i rasteve ka filluar të rritet në të gjithë rajonin. Kështu…


Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që…

20/07/2022 11:02 PM

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Makina

10 makinat me jetëgjatësinë më të madhe

6 prej të cilave janë Toyota   Makinat e reja janë gjithnjë e më të kushtueshme. Por janë edhe më të qëndrueshme se më parë, gjë…


Makina e parë diellore nuk ka nevojë të rikarikohet për muaj me radhë

Startup holandeze Lightyear nisi të prodhojë makinën e parë elektrike në seri në botë, që gjeneron energji drejtpërdrejt nga…

02/12/2022 8:56 AM

Mazda rrit objektivin e shitjeve të makinave elektrike në 40% deri në vitin 2030

Investon 11 miliardë dollarë për të shpejtuar tranzicionin   Mazda ka mbetur pas krahasuar me pjesën tjetër të grupit,…

24/11/2022 8:11 AM

Google Maps tani ju ndihmon të gjeni stacione rikarikimi për makinat elektrike

Në tre vitet e fundit, Google Maps ka bashkëpunuar me partnerë të stacioneve të rikarikimit për automjete elektrike, në…

18/11/2022 2:59 PM

Art

Kreshnik Xhiku, një artist përherë në kërkim të së resë

Zhvillimet e artit bashkëkohor kanë shtruar një sërë sfidash ndaj krijuesve kudo në botë, duke mos përjashtuar as artistët tanë. Natyrisht që të kesh një përgjigje…


Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i…

06/08/2022 10:02 PM

Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Teknologji

“Year in Search 2022”, çfarë kanë kërkuar njerëzit në botë në Google

Viti 2022 po i afrohet fundit, dhe bashkë me të edhe ngjarjet që e kanë bërë të veçantë dhe të papërsëritshëm. Le të shohim së bashku,…


Gartner: Tregu i gjysmëpërçuesve do të tkurret me 3.6% në 2023

Ndërkohë që viti 2022 do të mbyllet me rritje 4%, në 618 miliardë dollarë, parashikimet për vitin 2023 nuk…

05/12/2022 3:04 PM

“Smombie”, ose zakoni i rrezikshëm i të ecurit duke parë smartphone

“Studimet tregojnë se njerëzit që përdorin telefonat celularë, së bashku me kufjet duke dëgjuar muzikë, kanë katër herë më…

28/11/2022 11:08 AM

Musk mbyll zyrat e Twitter përkohësisht, qindra punonjës largohen, nuk pranojnë kushtet e reja

Twitter mbyll ndërtesat e zyrave të kompanisë përkohësisht. Në një mesazh drejtuar punonjësve thuhet se zyrat do të rihapen…

18/11/2022 12:03 PM

Menaxhim

Ursula von der Leyen, gruaja më e fuqishme në botë në vitin 2022

Në fjalimin e përvitshëm mbi gjendjen e Unionit, në Parlamentin Europian në Strasburg, Francë, në shtator, Ursula von der Leyen, gruaja e parë presidente e Komisionit…


Volodymyr Zelenskyy shpallet “Njeriu i Vitit” nga “Financial Times”

“Jam më i përgjegjshëm se sa i guximshëm”   Nëntë muaj në një luftë brutale për mbijetesë kombëtare kundër…

05/12/2022 5:43 PM

A përfaqëson “multitasking” me të vërtetë një evolucion për njeriun?

Pak ditë më parë, gjatë një videocall, në shkëmbimet e para të bisedave, ato që u kushtohen pyetjeve “si…

29/11/2022 6:07 PM

Ndiheni të rraskapitur për shkak të punës? Nuk është faji juaj, thonë psikologët

Një libër i ri i botuar së fundmi ka një mesazh qetësues për punonjësit që ndihen në burnout nga…

21/11/2022 12:23 PM

Sport

Nga vijnë pjesa më e madhe e topave të futbollit në botë?

Fotografitë nga: Jun Michael Park   Sialkot, qytet në verilindje të Pakistanit, prodhon rreth 70 për qind të furnizimeve në botë, duke përfshirë Al Rihla të…


Botërori i Futbollit Katar 2022, 5 futbollistët më të paguar

Kylian Mbappé, futbollisti më i paguar në botë, nuk është një lojtar i ri në Botëror. Vetëm 4 vite…

23/11/2022 9:00 AM

Klasifikimi – 8 Botërorët më të kushtueshëm

Botërori i Katarit është më i kushtueshmi në historinë e kësaj ngjarje sportive – 221 miliardë euro të shpenzuara,…

21/11/2022 5:20 PM

Kupa e Botës, vendet më të pasura: SHBA në krye, por zviceranët më të pasurit

Do të jenë 32 vendet që do të marrin pjesë në Kupën e Botës në Katar, e cila do…

18/11/2022 4:28 PM

Life Style

Duomo, një katedrale e mrekullueshme

Është e vështirë të gjesh fjalët të përshkruash ndjesinë kur shikon, për herë të parë, Katedralen e Milanos. Materiali karakteristik i mermerit të bardhë dhe arkitektura…


Kazakistani, përjetoni “katër sezone në katër ditë” në vendin më të madh në botë pa dalje në det

Kazakistani mund të jetë vendi më i madh pa dalje në det në botë, por brenda kufijve të tij…

25/11/2022 12:49 PM

3 qytetet europiane me numrin më të madh të atraksioneve turistike falas

Panteoni, Romë   Roma, Londra dhe Parisi janë “të parat e klasës”, sipas një kërkimi të ri të shoqërisë…

24/11/2022 8:00 AM

Destinacioni më i lirë në Europë për momentin

Duke u bazuar tek atraksionet falas, çmimet e ulëta të ushqimeve e të pijeve, si dhe kostot e transportit…

22/11/2022 4:04 PM