Boris Johnson, kandidatura e mundshme pas Theresa May; Zotohet të rinegociojë planin Brexit

10/06/2019 10:21 AM 0 komente

Kreu i Partisë Laburiste Boris Johnson është zotuar të mbajë pagesën e Britanisë në 39 miliardë dollarë për procesin Brexit derisa BE të pajtohet me kushtet më të mira të daljes. Ai i tha Sunday Times se shuma ishte më e mira në arritjen e një marrëveshjeje të volitshme. Franca reagoi menjëherë, me një burim të afërt me presidentin francez Emmanuel Macron, tha se mungesa e pagesës do të ishte e barabartë me borxhin sovran. Johonson është drejtuesi kryesor për të zëvendësuar Theresa May si Kryeministër dhe thuhet se u tërhoq përpara kundërshtarit kryesor Michael Gove, i cili pranoi përdorimin e kokainës.

Pikat kyçe:

– Johnson tha të dielën se ai dëshiron të rinegociojë marrëveshjen e daljes, duke ecur mbrapsht me procesin e Brexity dhe duke e mbajtur ligjin e divorcit derisa BE të ofrojë kushte më të mira. Ai fitoi mbështetjen e Brexit Steve Baker

– Sekretari i punës dhe i pensioneve Amber Rudd thotë se sekretari i jashtëm Jeremy Hunt mund ta thyejë bllokimin e Brexit

–  Andrea Leadsom thotë se planet e taksave të rivalëve nuk janë të zbatueshëm në parlamentin e varur
Pound ra 0.2% mëngjesin e sotëm

 

/ BLOOMBERG NEWS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of