Boris Johnson synon zgjedhje të parakohshme pasi parlamenti vendos shtyrjen e Brexit-it

23/10/2019 9:28 AM 0 komente

Boris Johnson dukej i vendosur për të provuar zgjedhje të parakohshme, pasi Parlamenti bllokoi planin e tij për të nxitur marrëveshjen e tij për Brexit.

Një ditë kërcënimesh dhe premtimesh nga Johnson përfundoi me një zyrtar në zyrën e tij duke paralajmëruar se nëse Bashkimi Evropian do të binte dakord për një kërkesë të Parlamentit Britanik që Brexit të vonohej deri më 31 janar, atëherë Kryeministri do të thërriste zgjedhje të reja.

Ndërsa Presidenti i Këshillit Evropian Donald Tusk kishte sinjalizuar më parë se kjo ishte ajo që BE-ja kishte të ngjarë të bënte, Johnson ka të ngjarë të vendosë marrëveshjen e tij për Brexit – diçka që ai zbuloi të martën në mbrëmje që ai ka votat për të bërë – në pritje për të përpjekjes për të siguruar një shumicë parlamentare.

“Ruleta e tij ruse” do të jetë që votuesit t’i japin atij, të tërhequr nga fusha e tij për të nxjerrë Britaninë nga BE me marrëveshjen për të cilën ai është duke negociuar. Rreziku është që sondazhet që e shtyjnë atë përpara të tregojnë se janë jo të besueshme – siç kanë bërë në të kaluarën – dhe që votuesit të zgjedhin përkundrazi për ofertën e Partisë së Punës së opozitës për një Brexit më të butë, të konfirmuar me një referendum të dytë. Kjo mund ta vërë në rrezik të gjithë projektin Brexit.

 

/BLOOMBERG

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of