Borxhi i qeverisë vendore po shndërrohet në një kërcënim për financat publike të Serbisë

04/09/2017 11:07 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNëse qeveria serbe nuk merr masat e nevojshme, borxhet e qeverive vendore, të cilat arrijnë në 4% të PBB-së, do të fundosin financat publike, ka paralajmëruar Këshilli Fiskal. Ndër qytetet më të mëdha, Novi Sad ka financat më të qëndrueshme, ndërsa Kragujevac është në prag të falimentimit. Qytetet dhe qeveritë lokale në Serbi kanë borxh afërsisht 1 miliard euro dhe kanë mbetur mbrapa në pagimin e më shumë se 300 milionë eurove detyrime të maturuara. Gjatë prezantimit të “Financave publike […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of