Bosnjë-Hercegovinë – Konflikti serbo-boshnjak për gazsjellësin “Rrjedha e Jugut”

01/10/2012 3:44 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintAleanca me “Gazprom” të Rusisë ndez konfliktin. Nuk pyetet Federata Boshnjake, ndërkohë që projekti është rival me “Nabucco”, që mbështetet nga Bashkimi Europian dhe SHBA-ja, synimi i të cilit është që të reduktojë varësinë e Europës nga energjia ruse Presidenti i Republika Srpska, Milorad Dodik, ka nënshkruar një marrëveshje me kompaninë ruse “Gazprom”, për të ndërtuar një pjesë të rrjetit të gazsjellësit “Rrjedha e Jugut” dhe dy centrale me gaz në këtë njësi. Dodik dhe përfaqësues të tjerë të Republika […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of