Bota: Klubi i mesdheut

22/07/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga The Economist Mesdheu, ne Veri dhe Jug, po formon nje njesi te vetme ekonomike: Europa duhet ta beje ate te fuqishme  Gjatë sundimit të Romës perandorake, rrugët në Britaninë e ftohtë dhe të lagësht nuk ishin më të drejta sesa ato në Afrikën e Veriut ku të merrej fryma nga vapa. Me të njëjtën sasi monedhash romake mund të blije të njëjtën sasi nafte. Në Mesdheun jugor dhe Europën veriore, gjuha latine ishte gjuha e diplomacisë. Megjithatë, sipas […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of