Jeni duke lexuar në: Europa

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Punësimi në Europën Jugore më i mirë, por më i brishtë

Nevojiten më shumë reforma për t’u mbrojtur kundër një recesioni të mundshëm   Vital Almeida është në kërkim të punëtorëve. Shefi i Ciclo Fapril, një firmë që prodhon përbërës metalikë…

Brexit pa marrëveshje, Shitësit paralajmërojnë një mungesë tregu për fruta, perime dhe verë

Frutat, perimet dhe vera janë ndër produktet që ka të ngjarë të bëhen më të pakta dhe më të shtrenjta pas një skenari pa marrëveshje Brexit, sipas një varg paralajmërimesh…

Si Britania po paguan edhe 55 miliardë paund për skemën e PPP në Shëndetësi

Një e gjashta e buxhetit të NHS (Kujdesi shëndetësor shtetëror) do të shkojë për shlyerjen e borxheve nga politika e epokës Blair në Britani, sipas një raporti të fundit. Sakaq,…

Draghi vendos ‘ingranazhet’ për nisjen e stimujve nga BQE

Mario Draghi është i përfshirë në një nga takimet më polemike të presidencës së tij të Bankës Qendrore Evropiane ndërsa përgatitet të risjellë përsëri stimujt monetarë, pavarësisht skepticizmit nga ekonomitë…

Katër skenare që Drama Brexit mund ta çojë Britaninë drejt një drame tjetër

Ku po shkon Brexit? Çfarë mund të bëjë Boris Johnson? Bloomberg ofron një parashikim, me disa rrugë të mundshme se çfarë pritet të ndodhë: Johnson arrin një marrëveshje Ndoshta kryeministri…

Kostoja globale e mospërshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike

Bota duhet të investojë 1.8 trilion dollarë deri në vitin 2030, për t'u përgatitur për efektet e ngrohjes globale. Një raport i ri sugjeron që pagesa tashmë mund të jetë…

Përqindja e apartamenteve të pashitura zvicerane, në nivelin më të lartë në 20 vjet

Në Zvicër, përqindja e apartamenteve të boshatisura dhe shtëpive familjare arriti në nivelin më të lartë në dy dekada këtë vit. Me vlerësimin e politikës së bankës qendrore në -0.75%,…

Raporti/ Barazia gjinore në sektorin energjetik do të arrihet në 2090

Ka një lajm të mirë por njëkohësisht zhgënjyes, për ata që shqetësohen për larminë gjinore në industrinë globale të energjisë, sipas një raporti të ri. Në anën pozitive, përfaqësimi i…

Draghi: Lehtësimi i BQE që do të testojë mbrojtjet globale të monedhës

Presidenti i Bankës Qendrore Evropiane Mario Draghi do të testojë qetësinë e krijuesve të politikave globale këtë javë. Lehtësimi monetar ndoshta do të ketë në qendër një ulje të normës…

Buxheti para votimit, kjo nuk është koha e duhur për të zhvilluar zgjedhje në Itali

Zgjedhjet e parakohshme, mund të përkeqësojnë situatën e këtij shteti të mbytur në borxhe   Gjëja më e mirë që mund të ndodhte në situatën e vështirë që po kalon…

Ambientalizmi, lufta e re kulturore e Europës!

Kthim sërish te barrikadat!   Pyjet e thara totalisht për shkak të motit të nxehtë, pothuajse zhduken në horizont në qendrën e Polonisë. Në jug të saj, peizazhi duket tërësisht…

Draghi, një muaj para largimit, do i rikthehet lehtësimit sasior

Më shumë se 80% e ekonomistëve të anketuar nga Bloomberg parashikojnë që zyrtarët do të shpallin lehtësim sasior javën e ardhshme. Ata shohin që niveli i depozitave i BQE-së zvogëlohet…

The Economist: Vjena mbetet qyteti më i mirë për të jetuar në botë

Vjena krenohet për muzikën dhe artin, arkitekturën e saj madhështore dhe jo vetëm. Sipas një indeksi vjetor të përpiluar nga Njësia e Inteligjencës Ekonomist (EIU), pjesë e The Economist, kryeqyteti…

Kundërshtarët e ‘mosmarrëveshjes’ Brexit mposhtin kryeministrin Johnson, i cili premton zgjedhje të parakohshme

Ligjvënësit britanikë mposhtën të martën Boris Johnson në parlament në një përpjekje për të parandaluar atë që Britania të dilte nga BE pa një marrëveshje divorci, duke bërë që kryeministri…

Cilat janë pikat kryesore në legjislacion që synojnë ndalimin e një skenari pa marrëveshje Brexit?

Ligjvënësit britanikë, kundër një skenari pa marrëveshje Brexit, do të kërkojnë të marrin kontrollin e kohës parlamentare të mërkurën, për të miratuar legjislacionin i cili do të detyrojë kryeministrin Boris…

BQE e shikon Francën si krijuese të politikave ndarëse

Një zë me ndikim i Bankës Qendrore Evropiane ka munguar dukshëm deri më tani, në debatin mbi atë nëse duhet të rritet stimulimi. Guvernatori i Bankës së Francës Francois Villeroy…

Greqi/ Mitsotakis shpall fundin e kontrolleve të kapitalit

Në një fjalim në Parlament, Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis njoftoi heqjen e plotë të kontrolleve të kapitalit, të paraqitura në qershor 2015 për të mbrojtur bankat greke në mes të…

Fati i Brexit-it është ‘në ajër’ ndërsa Johnson surprizon

Ka mbaruar vera e Boris Johnson. Java që mund të përcaktojë se sa kohë ai mbetet kryeministër - apo nëse Britania largohet nga Bashkimi Evropian - ka nisur. Rregullat e…