Jeni duke lexuar në: Europa

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« October 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1* Ekonomia në fokus all day
2 3 4 5 6
7 8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
11* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
12 13
14 15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16* Inovacioni i Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme në Shqipëri all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19 20
21* Aksidentet Rrugore all day
22* Vjetari Statistikor Rajonal all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
26 27
28* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
29* GFS/IMF- Statistikat Financiare të Qeverisë (përfundimtar) all day
* Buletini i statistikave fiskale të qeverisë all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Tabelat e Burim Përdorimeve dhe Input-Output në Shqipëri all day
30* Depozitat all day
* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Kredia për ekonominë all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Huatë sipas rrethit all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat sipas rrethit all day
31* Ekonomia në fokus all day
* Buletini i Borxhit Publik dhe Regjistri i Borxhit Publik all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Turizmi në Familje all day
     

Kreu i ri i FMN: Ekonomia globale duhet të jetë e përgatitur për rënie

Kristalina Georgieva e Bullgarisë ka thënë se ekonomia globale duhet të jetë e gatshme për të përballuar një rënie të re ekonomike, fill pas zgjedhjes për të kryesuar Fondin Monetar…

Vijon hetimi i Gucci në Itali, pas taksave, në fokus pagat e menaxherëve

Pronari i Gucci, Kering SA pranoi të paguante 1.25 miliardë euro (1.4 miliardë dollarë) në maj të këtij viti për të zgjidhur një hetim mbi pagesat e taksave të markës…

Boris Johnson refuzon të përjashtojë sërish pezullimin e parlamentit

boris Johnson ka refuzuar të përjashtojë sërish pezullimin e parlamentit nëse Gjykata Supreme vendos të martën se ai abuzoi me pushtetin e tij si kryeministër duke e bërë këtë, në…

Facebook blen startup-in për kontrollimin e kompjuterave me mendjen tuaj

Facebook Inc. ra dakord të blinte CTRL-Labs, një start-up teknologjie që po ndërton softuer për t'i lënë njerëzit të kontrollojnë një avatar dixhital, duke përdorur vetëm mendimet e tyre. Rrjeti…

BQE jep sinjale për ulje të mëtejshme të normave të interesit

Mesazhi i ri i Bankës Qendrore Evropiane se do t'i mbajë të ulëta normat e interesit është mbështetës për ekonominë dhe i rrezikshëm për tregjet. Presidenti Mario Draghi ngriti pengesën…

Çfarë duhet të bëjë Mario Draghi që të përmirësojë ekonominë e Europës

Mario Draghi dhe BQE-ja po përballen me një Eurozonë të ngadalësuar. Teksa rreziku i recesionit në Europë rritet, BQE duhet të veprojë sa më parë Nëse Mario Draghi kishte shpresuar…

Industria e rëndë në Austri, në vështirësi për të arritur qëllimet e emetimeve

Austria mund të ketë nevojë të rritë prodhimin e saj të energjisë së rinovueshme me 50%, për të përmbushur kërkesën e prodhuesve të çelikut që kërkojnë të zëvendësojnë karburantet fosile…

Brexit i ka kushtuar Londrës mbi 1.000 punë në Bankën e Investimeve deri më tani

Me pak më shumë se gjashtë javë deri kur Mbretëria e Bashkuar do të braktisë Bashkimin Evropian me ose pa një marrëveshje, nxitimi i pritshëm i punëve të bankave të…

Facebook i bën thirrje Bankave Qendrore: Nuk ka asgjë për t’u trembur nga Libra

Facebook Inc. është duke mbrojtur edhe njëherë Libra-n, këtë herë kundër frikës se kriptomonedha është parashikuar që mund të zëvendësojë monedhat sovrane nga dollari amerikan, euro etj., dhe të kërcënojë…

Kompanitë shumëkombëshe; Kush fiton nga investimet e huaja?

Një studim i ri tregon se fitimet janë të pabarabarta   Shawnea Rosser fitonte mbi 29 dollarë amerikanë në orë kur punonte për General Motors në Dejton, Ohio. Në vitin…

Punësimi në Europën Jugore më i mirë, por më i brishtë

Nevojiten më shumë reforma për t’u mbrojtur kundër një recesioni të mundshëm   Vital Almeida është në kërkim të punëtorëve. Shefi i Ciclo Fapril, një firmë që prodhon përbërës metalikë…

Brexit pa marrëveshje, Shitësit paralajmërojnë një mungesë tregu për fruta, perime dhe verë

Frutat, perimet dhe vera janë ndër produktet që ka të ngjarë të bëhen më të pakta dhe më të shtrenjta pas një skenari pa marrëveshje Brexit, sipas një varg paralajmërimesh…

Si Britania po paguan edhe 55 miliardë paund për skemën e PPP në Shëndetësi

Një e gjashta e buxhetit të NHS (Kujdesi shëndetësor shtetëror) do të shkojë për shlyerjen e borxheve nga politika e epokës Blair në Britani, sipas një raporti të fundit. Sakaq,…

Draghi vendos ‘ingranazhet’ për nisjen e stimujve nga BQE

Mario Draghi është i përfshirë në një nga takimet më polemike të presidencës së tij të Bankës Qendrore Evropiane ndërsa përgatitet të risjellë përsëri stimujt monetarë, pavarësisht skepticizmit nga ekonomitë…

Katër skenare që Drama Brexit mund ta çojë Britaninë drejt një drame tjetër

Ku po shkon Brexit? Çfarë mund të bëjë Boris Johnson? Bloomberg ofron një parashikim, me disa rrugë të mundshme se çfarë pritet të ndodhë: Johnson arrin një marrëveshje Ndoshta kryeministri…

Kostoja globale e mospërshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike

Bota duhet të investojë 1.8 trilion dollarë deri në vitin 2030, për t'u përgatitur për efektet e ngrohjes globale. Një raport i ri sugjeron që pagesa tashmë mund të jetë…

Përqindja e apartamenteve të pashitura zvicerane, në nivelin më të lartë në 20 vjet

Në Zvicër, përqindja e apartamenteve të boshatisura dhe shtëpive familjare arriti në nivelin më të lartë në dy dekada këtë vit. Me vlerësimin e politikës së bankës qendrore në -0.75%,…

Raporti/ Barazia gjinore në sektorin energjetik do të arrihet në 2090

Ka një lajm të mirë por njëkohësisht zhgënjyes, për ata që shqetësohen për larminë gjinore në industrinë globale të energjisë, sipas një raporti të ri. Në anën pozitive, përfaqësimi i…