Jeni duke lexuar në: Bota

Abonohuni:

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« December 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
3* SDG all day
4* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
5* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Statistikat mbi të Ardhurat dhe Nivelin e Jetesës all day
7 8
9 10* Bilanci i pagave all day
* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
11* Pagat all day
12* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Tregtia me Pakicë all day
13* Statistikat Afatshkurtra all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Regjistrimet në Arsimin Parauniversitar all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Ndërmarrjet e Huaja në Shqipëri all day
20* Kalendari i Publikimeve të INSTAT all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
25 26* Lëvizjet e Shtetasve all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29
30 31* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
         

MV/ Paga minimale prej 14.500 denarë, nga 1 dhjetori në fuqi

Nga dje hyri në fuqi paga minimale e përcaktuar me ligj. Punëdhënësit obligohen punonjësve të tyre t’iu japin rrogë 14.500 denarë në periudhën e ardhshme. DAP pret qytetarët të denoncojnë…

Ja çfarë ndodh me tregjet nëse tarifat e SHBA në Kinë fillojnë në 15 dhjetor

Masat e Presidentit amerikan Donald Trump për të goditur partnerët tregtarë me tarifa të hënën shërbeu si një kujtesë për investitorët se një afat i madh po afron me Kinën.…

Votuesit e Brexit kanë më shumë të ngjarë të jetojnë në zona në rrezik nga automatizimi

Zonat me probabilitet më të lartë të automatizmit përputhen me ato me përqindje më të madhe të Brexiters... Mbështetësit e Brexit kanë më shumë të ngjarë të jetojnë në zonat…

Ocado e Britanisë fillon ofertën e obligacioneve 642 milion dollarë

Kompania britanike ushqimore dhe teknologjike në internet Ocado ka lëshuar një emetim të obligacioneve 500 milion paund (642 milion dollarë), pjesërisht për të financuar shpenzimet e kapitalit të lidhura me…

Ekonomia turke kthehet në rritje në tremujorin e tretë, duke u zgjeruar 0.9%

Ekonomia e Turqisë u rrit 0.9% nga viti në vit, në tremujorin e tretë, në përputhje me pritjet, duke thyer tre të katërtat e njëpasnjëshme të tkurrjes, ndërsa tronditi efektet…

Rumani, kryeministri i mbijeton votëbesimit të Parlamentit

Qeveria qendrore e Rumanisë, e udhëhequr nga Kryeministri Ludovic Orban, fitoi votëbesimin e Parlamentit, vetëm disa ditë përpara zhvillimit të zgjedhjeve presidenciale. Kjo fitore do të thotë se qeveria e…

Rajon, Europa Lindore po i reziston nxitjes globale për të ulur normat e interesit

Teksa Bankat Qendrore në botë po e lehtësojnë politikën monetare për të mbështetur rritjen dhe për të rigjallëruar inflacionin, sipas Bankave Qendrore në Europën Lindore, mundësia më e mirë tani…

Kroaci / Çmimet e prodhimit bien për muajin e tretë radhazi

Sipas të dhënave nga Zyra Kroate e Statistikave, çmimet e prodhimit shënuan rënie për muajin e tretë radhazi në tetor. Indeksi i çmimeve të prodhimit ra me 0.5% në tetor,…

Vlerësimi i vizionit apokaliptik të Emmanuel Macron

Sipas Presidentit francez, Europa ndodhet në “buzë të greminës”. A ka ai të drejtë?   Sot, Europa ia ka borxh ekzistencën e saj Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shktuan The…

Bullgari / Qytetarët joaktivë janë rezerva më e madhe në tregun e punës të këtij shteti

Zv.ministri i Punës dhe Politikave Sociale, Lazar Lazarov, deklaroi në një konferencë të kohëve të fundit kushtuar efektit të politikave të punësimit në Bullgari, se tregu i punës në këtë…

Bullgaria nënshkruan marrëveshje 255 mln euro për modernizimin e hekurudhës

Agjencia Kombëtare e Infrastrukturës Hekurudhore në Bullgari (NRIC) tha të mërkurën se nënshkroi një marrëveshje 255 milionë euro (498.8 milionë leva) për modernizimin e aksit hekurudhor Elin Pelin-Vakarel në Bullgarinë…

Deutsche Bank i shet 50 miliardë kredi të këqija Goldman Sachs

Deutsche Bank i shiti 50 miliardë dollarë asete Goldman Sachs, si pjesë e planit të saj për ristrukturimin e aktiveve amerikane, sipas tre personave të besuar që po merren me…

Ursula von der Leyen: “Europa ime do të mbrojë mjedisin”.

“Nëse ka një fushë ku bota ka nevojë për leadershipin tonë është mbrojtja e klimës. Ky është një problem ekzistencial për Europën. E si mund të mos jetë kur shohin…

S&P vë notë negative vlerësimet e BTC të Bullgarisë në blerjen e planifikuar nga United Group

Standard & Poor's (S&P) tha se ai ka vendosur vlerësimet afatgjata 'BB-' të kompanisë bullgare të telekomunikacionit (BTC), që vepron nën emrin e markës Vivacom, me implikime negative për shkak…

Suedezët punojnë më gjatë në BE, italianët më ‘dembelët’

Qenka më e vështirë të jetosh në veri. 15-vjeçarët suedezë përballen me kohën më të gjatë në fuqinë punëtore në Bashkimin Evropian, mesatarisht 41.9 vjet, sipas Eurostat, i ndjekur nga…

Kriptomonedha “Libra” e Facebook, pranë dështimit

Monedha dixhitale e planifikuar e Facebook ka kaluar disa muaj vërtet të vështirë. Më 18 qershor, Facebook bëri publike planet mbi Libra-n, një monedhë dhe një sistem i ri pagesash…

Kroaci, kryeministri përcakton 4 përparësitë për Presidencën e BE-së të Kroacisë

Kryeministri kroat, Andrej Plenkoviç, përcaktoi katër përparësitë për Presidencën e vendit të tij të Këshillit të Bashkimit Europian (BE-së), duke theksuar “një Europë që të ruajë lidhjet”, raporton “Trend” duke…

Bullgari, ngadalësohet ekonomia

Cila do të jetë e ardhmja e ekonomisë bullgare? Kjo është një pyetje, ndaj së cilës shumë institucione bullgare dhe ndërkombëtare, si Banka Botërore, Fondi Monetar Ndërkombëtar, Komisioni Europian, Banka…