Jeni duke lexuar në: Bota

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« September 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
            1
2* Ekonomia në fokus all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimeve Bujqësore all day
3* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim (për Banesa) all day
4* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
5 6* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
7 8
9* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
10* Borxhi i jashtëm bruto all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Bilanci i pagave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Pagat all day
11 12* Statistikat e Peshkimit all day
13* Lista e Institucioneve Publike all day
14 15
16* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
* Rezultatet e Vrojtimit Vjetor mbi Mbetjet e Ngurta Urbane all day
17* Tregtia e Jashtme all day
18* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
19* Tregtia me Pakicë all day
20* Statistikat Afatshkurtra all day
21 22
23* Aksidentet Rrugore all day
24* Lëvizjet e Shtetasve all day
25* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Fluksi i investimeve sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistika të pozicionit të investimeve ndërkombëtare all day
* Rezultatet e Anketës së Buxhetit të Familjes all day
26* Statistikat e Transportit all day
27* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Ekonomia dhe buxheti all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
28 29
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
           

Turqi/ Numri i turistëve gjatë korrikut shënoi rritje me 16,67 për qind

Numri i të huajve që kanë vizituar Turqinë në muajin korrik është rritur me 16,67 për qind në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar, ndërsa 24.693.886 vizitorë…

Fati i Brexit-it është ‘në ajër’ ndërsa Johnson surprizon

Ka mbaruar vera e Boris Johnson. Java që mund të përcaktojë se sa kohë ai mbetet kryeministër - apo nëse Britania largohet nga Bashkimi Evropian - ka nisur. Rregullat e…

Maqedoni, rritet numri i pasagjerëve në aeroportet e Shkupit dhe Ohrit

Numri i pasagjerëve në aeroportet ndërkombëtare të Maqedonisë së Veriut, në Shkup dhe Ohër, ka shënuar rritje 11.0% në vit në 1,459,336 pasagjerë gjatë 7 muajve të 2019. Në korrik…

Kroaci, rriten me 2% pagat për sektorin publik

Qeveria e Kroacisë do të rrisë me 2% pagën bazë të nëpunësve civilë dhe punonjësve të sektorit publik që nga 1 shtatori i këtij viti, deklaroi ministri i Financave, Zdravko…

Bullgari, rriten shpresat për investime nga një prodhues japonez i makinave

Qeveria bullgare shpreson se një prodhues japonez makinash do të investojë shumë shpejt në shtetin e saj. Investimet e Japonisë në Bullgari kanë qenë në qendër të bisedimeve mes Kryeministrit…

Sinjalet e krizës, tregjet përballë rënies globale

Sinjalet nga bonot e thesarit, monedhat dhe mallrat po bëhen gjithnjë e më alarmante   Të kërkosh për të gjetur përgjigjen e shumë pyetjeve te tregjet financiare është njësoj sikur…

Investitorët nga Koreja e Jugut shfaqin interes për Bullgarinë

Investitorët nga Koreja e Jugut kanë interes të madh për Bullgarinë, u shpreh Kryeministri bullgar, Boyko Borissov. Përveç Volkswagen, negociatat për ndërtimin e një fabrike automjetesh në Bullgari janë duke…

Tkurrja e ekonomisë gjermane

Retë e zeza prej kohësh mbulojnë ekonominë gjermane, dhe në momentin kur ajo mori goditjen e fortë, askush nuk u befasua, shkruan The Economist. Pas disa javësh të tëra sondazhesh…

Agjencia e të Ardhurave në Bullgari do të apelojë gjobë 2,6 mln euro për rrjedhjen e të dhënave personale

Agjencia Kombëtare e të Ardhurave e Bullgarisë (NRA) tha të enjten se do të sfidojë gjobën prej 5.1 milion (2.9 milion dollarë / 2.6 milion euro), të vendosur nga vëzhguesi…

Mbretëria e Bashkuar do shqyrtojë Brexit në samitin e BE-së në tetor

Pika tjetër e madhe e kthesës së Brexitit do të jetë samiti i Bashkimit Evropian në 17-18 tetor kur Britania shpreson se do të ketë diçka të re për Brexit…

Shitjet me pakicë gjermane bien më shumë seç pritej në korrik

Shitjet me pakicë në Gjermani ranë shumë më tepër sesa pritej në korrik, me klientët që blenë -2.2% më pak se në muajin e kaluar, e fundit në një grup…

Inflacioni francez ‘lehtësohet’, me nivelin e ulët tremujor prej 1.2%

Inflacioni francez u ngadalësua në një tremujor të ulët në gusht në përputhje me pritshmëritë, sipas të dhënave paraprake të harmonizuara nga agjensia e statistikave INSEE. Çmimet e konsumit u…

Pas Serbisë dhe Maqedonisë, Draxlmaier i Gjermanisë hap fabrikën e pjesëve të makinave në Moldavi

Prodhuesi gjerman i pjesëve të automjeteve Draxlmaier hapi një fabrikë 30 milion euro (33.3 milion dollarë) në zonën ekonomike Cahul në Moldavi, e treta e saj në vend. Më shumë…

Pse rreziku i Italexit po bie me krizën politike

Termometrat financiarë tregojnë se shanset e Italisë për të dalë nga zona-euro po rrallohen me shpejtësi në këto ditë intensive të konsultimeve politike. Investitorët, nga negociatat 'ping-pong' midis Partisë Demokratike…

Johnson ‘ngrin’ parlamentin për dy javë, përpjekje për Brexit pa marrëveshje

Kryeministri britanik Boris Johnson po përpiqet për të pezulluar parlamentin dhe për të mbajtur premtimin e tij për të shmangur çdo vonesë në Brexit dhe ka vendosur  që kundërshtarët e…

Serbi, 70,5 milion dollarë për ndërtimin e autostradës

Qeveria e Serbisë tha se ka nënshkruar një marrëveshje 70.5 milion dollarë (63.5 milion euro) me Kompaninë e Ndërtimit të Komunikimeve në Kinë (CCCC) për ndërtimin e një seksioni autostradash…

PD e Italisë thotë se nuk ka veto ndërsa bisedimet të rifillojnë me 5-Yje

Lëvizja qeverisëse me 5 yje dhe Partia Demokratike e opozitës në Itali (PD) rifilluan bisedimet të mërkurën mbi formimin e një qeverie të re të udhëhequr nga kryeministri në largim…

Kina përgatitet për më të keqen në luftën tregtare, pas goditjeve të Trumpit

Ndoshta askush nuk u çudit më shumë sesa qeveria vetë në Pekin, kur dëgjoi që Kina kishte thirrur administratën e Presidentit Donald Trump për të rifilluar bisedimet tregtare. Pas një…