Jeni duke lexuar në: Rajoni

Abonohuni:

MONITOR EKONOMI 37. Kompanitë ndryshojnë prodhimin për nevojat e Covid

Turizmi, ende pa një datë zyrtare. Vizitorët e brendshëm, jo potencial

[shikoni]

Hungaria synon importet e gazit natyror përmes Serbisë 

Hungaria pret të fillojë importimin e gazit natyror përmes Serbisë në tetor 2021, ka thënë ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjarto. "Gazi mund të mbërrijë në Hungari nga Serbia në…

Mali i Zi/Qeveria pret një rënie prej 6.8% të PBB-së

Qeveria e Malit të Zi ka miratuar një propozim për rishikimin e buxhetit për vitin 2020, që parashikon një rënie prej 6.8% të Prodhimit të Brendshëm Bruto dhe deficitit, të…

Bullgaria blen 19% të aksioneve të Fibank për 72 mln euro

Banka Bullgare për Zhvillim (BDB) në pronësi të shtetit, po blen rreth 28.3 milionë aksione të reja në Bankën e Parë të Investimeve (Fibank), që përfaqëson rreth 19% të interesit, me një…

S&P konfirmon vlerësimin ‘BBB-‘ të Kroacisë dhe perspektivën e qëndrueshme  

S&P Global Ratings konfirmoi vlerësimet e saj 'BBB-/A-3' afatgjata dhe afatshkurtra mbi Kroacinë dhe perspektivën e qëndrueshme, pavarësisht rritjes më të dobët të brendshme dhe të jashtme të vendit këtë…

Banka qendrore e Rumanisë ul parashikimet e inflacionit

Banka qendrore e Rumanisë rishikoi parashikimet e saj vjetore të inflacionit për këtë vit dhe vitin e ardhshëm, deklaroi ajo në raportin tremujor të inflacionit, i publikuar të premten. Politikëbërësit…

Papunësia në Greqi bie në 14.4% në mars, më e ulta që nga nëntori 2010

Shkalla e papunësisë në Greqi ra në 14,4 për qind në mars, sipas të dhënat nga instituti i statistikave të vendit ELSTAT. Kjo ishte shkalla më e ulët e papunësisë…

Mali i Zi/Do të investohen 246 mln euro në projektin e HEC-eve në Komarnica

Mali i Zi planifikon të investojë 246 milionë euro (273 milionë dollarë) për ndërtimin e një hidrocentrali 170 MW (HEC) në lumin Komarnica, tha Ministria e Zhvillimit të Qëndrueshëm. Ndërtimi i…

Rumani/MAS Real Estate shtyn hapjen e qendrës tregtare

MAS Real Estate, një kompani investimesh në pasuritë e patundshme, e listuar në Luksemburg dhe Johanesburg, tha se do të shtyjë hapjen e qendrës tregtare Dambovita në Rumani për në…

Vuçiç, 837 milionë euro në investime të huaja në 3 muaj

Serbia regjistroi 837 milionë euro në Investime të Huaja Direkte në tremujorin e parë të këtij viti, më shumë se të gjitha vendet e tjera të rajonit, tha presidenti serb…

Bosnjë, rishikohet buxheti për kostot e koronavirusit

Republika Autonome Serbe e Bosnjës rishikoi buxhetin e saj për vitin 2020, me 5.5%, për të mbushur boshllëqet në të ardhura për shkak të krizës së koronavirusit, me një borxh…

Masat ndaj Covid-19 ngrenë shqetësimin për privatësinë dhe të dhënat personale në Ballkanin Perëndimor

Masat e marra nga disa vende të Ballkanit për të luftuar pandeminë kanë ngritur shqetësime nga shoqatat dhe studiuesit që merren me privatësinë dhe të drejtat dixhitale. Masat urgjente, që…

Maqedonia e Veriut/Emetohet Eurobond me vlerë 700 milionë euro

Maqedonia e Veriut ka emetuar një Eurobond 6-vjeçar me vlerë 700 milionë euro (770.9 milionë dollarëë) më 27 maj, tha Ministria e Financave. Eurobondi mban një normë interesi prej 3.67%,…

Bullgari/Brenda parametrave të deficitit

Nënkryetari i Komisionit Europian, përgjegjës për ekonominë në interes të popullit, Valdis Dombrovskis, e vlerësoi Bullgarinë si vendin e vetëm që plotëson kriteret për deficitin buxhetor të BE-së, raportoi BGNES.…

Ngadalësohet rritja ekonomike në Rumani

Rritja ekonomike e Rumanisë u ngadalësua në 2.4% në tremujorin e parë të vitit 2020, në krahasim me një rritje vjetore prej 5% në të njëjtin tremujor në vitin 2019,…

Serbi / Shpërthimi i virusit, nis fushata për tërheqjen e turistëve kinezë

Ndërkohë që Europa po përpiqet të shpëtojë pushimet verore pas shkatërrimit ekonomik të shkaktuar nga COVID-19, një vend po përpiqet të tërheqë vizitorë nga 7,242 km larg. Serbia do të…

BE zotohet të ndihmojë Ballkanin në luftën ndaj virusit dhe paralajmëron kundër Kinës

Bashkimi Europian (BE) u zotua të mbështesë fqinjët e saj të Ballkanit në luftën kundër koronavirusit, por i paralajmëroi ata që të jenë mirënjohës për ndihmën, pasi "diplomacia e maskave"…

Rritja ekonomike ngadalësohet ndjeshëm në Rumani

Ekonomia e Rumanisë u rrit me një ritëm të ngadaltë në tremujorin e parë, pasi aktiviteti ekonomik u ndikua nga pandemia e koronavirusit, shifrat paraprake nga zyra e statistikave. Prodhimi…

Çmimet e konsumit bien për herë të parë që nga viti 2016 në Kroaci

Në prill, çmimet e konsumit në Kroaci ranë për herë të parë në tre vjet e gjysmë, sipas shifrave të publikuara nga Byroja e Statistikave. Indeksi i çmimeve të konsumit…