Jeni duke lexuar në: Te Tjera nga Bota

Abonohuni:

Elizabeth Warren dëshiron të rindërtojë kapitalizmin amerikan

Në programin e kandidates demokrate, i është kushtuar pak hapësirë tregjeve dhe bizneseve   Historia e jetës së Elizabeth Warren është e jashtëzakonshme, shkruan The Economist. Ajo lindi në Oklahoma,…

Mënyra e duhur për të matur emetimet e karbonit

Objektivat zero janë të nevojshme, por jo të mjaftueshme   Edhe pse në mënyrë të ngadaltë, ndryshimet klimatike po zënë një vend të rëndësishëm në debatet politike të botës së…

Leksionet e Nobelit të Ekonomisë për varfërinë

Këtë vit e fituan tre laureatëve, politikat e të cilëve po përpiqen të lehtësojnë barrën e rëndë të varfërisë. Gjetjet e rastësishme ndihmojnë politikëbërësit të kuptojnë se cilat politika funksionojnë…

Tim Cook përpiqet të zvogëlojë varësinë e Apple nga pajisjet dhe të rrisë të ardhurat nga shërbimet

Hedhjet në treg të produkteve të Apple nuk janë më ato që kanë qenë dikur. Një dekadë më parë, prezantimi iPhone krijoi një entuziazëm të pakufi, aq sa adhuruesit e…

Vëllezërit Gupta të Afrikës së Jugut, të sanksionuar nga SHBA për korrupsion

Thesari amerikan ka vendosur sanksione ndaj familjes Gupta dhe një bashkëpunëtori të tij për akuzat e korrupsionit në Afrikën e Jugut. Sanksionet ishin në shënjestër të vëllezërve Atul, Ajay dhe…

Amerika godet uiskin skocez, djathin italian dhe verën franceze

Administrata Trump ka deklaruar se do të vendosë tarifa 25% mbi disa produkte europiane, duke përfshirë këtu verën franceze, djathin italian dhe uiskin skocez, në shenjë hakmarrjeje për subvencionet e…

Fajësoni populistët, jo reformatorët, për fiaskon e fundit të Argjentinës

Ekonomia ka vuajtur nga trashëgimia e së kaluarës dhe frika për të ardhmen   Përpara se ai të bëhej President i Argjentinës në vitin 2015, Mauricio Macri ishte president i…

Bizneset e argëtimit; Çfarë mund të mësojnë kompanitë nga komedianët

The Second City është La Scala e komedisë. Në historinë e tij 60-vjeçare, klubi i famshëm i komedisë, The Second City, në pjesën veriore të Chicagos ka vënë në skenë…

Kina përgatitet për më të keqen në luftën tregtare, pas goditjeve të Trumpit

Ndoshta askush nuk u çudit më shumë sesa qeveria vetë në Pekin, kur dëgjoi që Kina kishte thirrur administratën e Presidentit Donald Trump për të rifilluar bisedimet tregtare. Pas një…

Facebook-u premton se do të sillet më mirë tani e në vazhdim

Nuk është hera e para që një ekzekutiv i Facebook thirret përpara Kongresit në Uashington, DC, për të dhënë shpjegime në lidhje me një mori pyetjesh që iu bënë në…

50 vitet e ardhshme në hapësirë

Po fillon një epokë e re e eksplorimit të hapësirës. Ajo do të ketë nevojë për sundimin e ligjit dhe për një sistem të kontrollit të armëve për të lulëzuar…

Hera e parë që nga kriza financiare, Rezerva Federale e SHBA-ve ul normën bazë me 25 pikë

Rezerva Federale e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (FED) ka ulur normën e saj të interesit me 25 pikë bazë, duke shënuar uljen e parë që nga kriza financiare, dhe…

Ekonomia amerikane, të synosh lart e më lart

Ekonomia amerikane shënon rritje për të 121-in muaj radhazi. Çfarë mund të shkaktonte fundin e saj?   Në të gjithë botën, investitorët, bizneset dhe bankierët e Bankave Qendrore po përballen…

Marrëveshja e parashikueshme e OPEC-ut nuk mund të fshehë problemet e saj gjigante

Edhe për sa kohë do të pranojë karteli të humbasë një pjesë të konsiderueshme të tregut si pasojë e shistit argjilor amerikan?   Takimi i Organizatës së Vendeve Eksportuese të…

Borxhi kinez drejt përkeqësimit

Teksa rritja ngadalësohet, spektri i borxhit të qeverisë vendore kineze del edhe më shumë në pah. Qeveria qendrore po përpiqet të nxisë shpenzimet, por qeveritë lokale janë të mbuluara me…

Si të ndalohet huamarrja e qeverisë në kurriz të popullit të tyre

Parimet mbi transparencën e borxhit të miratuar në një samit të G20 mund të jenë lëvizja e duhur në këtë drejtim   Në vitin 2016, qeveria e Mozambikut pranoi se…

Monedha e re dixhitale e Facebook

Kjo monedhë mund të rezultojë e suksesshme, por po aq përçarëse edhe për vetë rrjetin e Facebook   Një monedhë dixhitale globale do të lehtësonte dërgimin e parave në të…

Një mijë e një net pa gjumë; Lufta tregtare dhe financimi

Përvoja e Alibaba-s tregon se si marrëdhëniet midis Amerikës dhe Kinës janë përkeqësuar   Nëse doni të kuptoni se si ftohja e marrëdhënieve ndërmjet Amerikës dhe Kinës po ndikon në…