Jeni duke lexuar në: Te Tjera nga Bota

Abonohuni:

Marrja e shtetësive nga shqiptarët në BE

390 mijë shqiptarë kanë marrë shtetësi në një prej vendeve të BE në 15 vitet e fundit, rekord në Ballkan. Kryesojnë Greqia dhe Italia. “Monitor” ka përpunuar…

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« August 2019 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
      1 2 3 4
5* Statistikat e Kulturës all day
6 7 8* Të dhëna të pasqyrave financiare të bankave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9 10 11
12 13* Të dhënat faktike të detajuara në \"Accrual\" dhe \"Cash\" all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
14* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (paraprak) all day
* Treguesit Demografikë all day
15* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16 17 18
19* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
* Tregtia e Jashtme all day
20 21* Aksidentet Rrugore all day
22* Të huajt dhe azilkërkuesit në Shqipëri all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24 25
26* Statistikat fiaskale të qeverisë all day
* Statistika të sistemeve të pagave all day
* Bilanci i Energjisë Elektrike all day
27* Ekonomia dhe buxheti all day
* Statistikat e Transportit all day
28 29* Huatë all day
* Normat e interesit all day
* Treguesit fiskal të konsoliduar të qeverisjes së përgjithshme (përfundimtar) all day
* Depozitat all day
* Kredia për ekonominë all day
* Agregatët monetarë all day
* Të dhëna të korporatave depozituese all day
* Depozitat e përfshira në paranë e gjerë all day
* Bilanci sektorial i shoqërive të kursim-kreditit all day
30* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
* Kursi i këmbimit në fund të periudhës all day
* Lejet e Ndërtimit all day
31  

Suficiti i zhdukur i llogarisë korente të Kinës do të ndryshojë ekonominë botërore

Edhe pse juani është disi i paqëndrueshëm, ai gjithashtu do të fillojë të rivalizojë dollarin   Jo shumë kohë më parë, Kina ishte një ndër fajtorët kryesorë në pabarazinë ekonomike…

Hapja e portave

Tashmë, udhëtarët kinezë i ndesh kudo në botë. Vendimi i Kinës për të lejuar qytetarët e saj të udhëtojnë lirisht jashtë vendit po ndryshon jo vetëm botën, por edhe Kinën…

Revolta e taksapaguesve amerikanë

Amerikanët, të lodhur nga çmimet e larta të ilaçeve, po mundohen që ta luftojnë këtë situatë. Çfarëdo që Donald Trump të thotë, firmat farmaceutike ndihen të shqetësuara   Një prej…

Japonia e ardhshme nuk është Kina, por Tajlanda

Dikur një prej tregjeve në zhvillim më të egra, Tajlanda po plaket shumë shpejt. Politikëbërësve të saj ekonomikë u duhet të ndryshojnë kursin   Tridhjetë vjet më parë, Tajlanda ishte…

Lajmet e rreme, e vërteta e hidhur dhemb

Lajmet e rreme lulëzojnë, kur audiencat partiake e favorizojnë një gjë të tillë. Kërkesat në rritje për lajme të rreme, gënjeshtra dhe keqinformimet i nxisin organizatat mediatike që t’i mundësojnë…

SHBA-Kinë: Sy për sy e dhëmbë për dhëmbë

Merr formë lufta tregtare mes Amerikës dhe Kinës. Të dyja vendet kërcënojnë se do të kalojnë në një sërë hakmarrjesh të fshehta   Bisedimet e fundit mbi vënien e tarifave…

Rënia epike e Facebook

Vitin e kaluar, ideja se Mark Zuckerberg mund të kandidojë për president në vitin 2020 dhe të kërkojë të udhëheqë vendin më të fuqishëm në botë, po bëhej e besueshme,…

Amerika kundër Kinës

Beteja për supremacinë dixhitale. Hegjemonia teknologjike e Amerikës po kërcënohet nga Kina   “I projektuar nga Apple në Kaliforni dhe i montuar në Kinë”. Gjatë dhjetëvjeçarit të fundit, këto kanë…

Facebook nën hetim ndërkombëtar për përdorim të të dhënave personale

Autoritetet në SHBA dhe Britani të Madhe kanë hapur hetime ndaj Facebook për përdorimin e të dhënave personale, nga firma këshilluese politike Cambridge Analytica, e cila thuhet se ka ndihmuar…

Loja e jashtëzakonshme ekonomike e Amerikës

Politika fiskale po rrit kërkesat, edhe pse ekonomia po tejnxehet   Kthehet sërish volatiliteti*. Një periudhë e gjatë qetësie, thuajse në dukje magjike, gjatë së cilës tregu i aksioneve të…

Kina nuk do të jetë më plehra e botës, shtetet e pasura i zë paniku

Disa shtete nuk dinë më çfarë të bëjnë me mbeturinat e tyre, ndërkohë që kompanitë kineze të përpunimit janë në mungesë të lëndës së parë   Bota nuk e di…

Rezerva Federale e SHBA frenon rritjen e bankës Wells Fargo, deri sa ajo të shëndoshet financiarisht

Kreu i Rezervës Federale së SHBA-ve, Janet Yellen, dha në orët  fundit të mandatit të saj një goditje të fortë për një nga bankat më të mëdha të vendit: Wells…

Politika ekonomike e Donald Trump nuk ka qenë aq e keqe sa pritej

Teksa bëhej gjithnjë e më e qartë se Donald Trump do të fitonte zgjedhjet presidenciale, në orët e para të 9 nëntorit të vitit 2016, tregjet financiare aziatike filluan të…

Presidenca njëvjeçare e Trump-it: A ka qenë vërtet aq e keqe?

Pothuajse një vit pas marrjes së Presidencës nga Donald Trump, gjithsekush prej nesh duhet të ketë arritur në një konkluzion të ecurisë së saj, edhe pse një gjë e tillë…

“America first” nuk do të thotë “America Alone”!

Presidenti Donald Trump ka sulmuar ashpër praktikat tregtare "grabitqare", duke paralajmëruar partnerët tregtarë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos se SHBA nuk do të tolerojë tregtinë e padrejtë. Ai tha…

Si po ndryshon biznesi global i shitjeve online

Amazon dhe firmat e tjera duan që njerëzit të shkëmbejnë pak privatësi dhe siguri në këmbim të lehtësive që ofrojnë blerjet online   Pas qëndrimit të tij në shtëpi gjatë…

Pasuria spekulative e Bitcoin

Bitcoin është një pasuri spekulative, por ende jo një rrezik sistematik. A ka një rast investimi për kriptomonedhën?   Tregjet financiare shumë rrallë mund t’i humbasin mundësitë për të fituar…

Tronditja e paprecedentë në Arabinë Saudite

Muhammed bin Salman është shndërruar në imazhin e vetëm të politikës në Arabinë Saudite   Edhe duke marrë si shembull intrigat më të fundit të pallatit mbretëror, e shtuna e…